• ZIMOWA RADOŚĆ

          •       Długo wyczekiwany śnieg spadł podczas ferii zimowych, więc po powrocie do szkoły dzieci mogły zjeżdżać na sankach i urządzać różne zimowe zabawy. Radości nie było końca, a chłód nikomu nie dokuczał przy tak gorących sercach i uśmiechach.

          • NIESPODZIANKA PO FERIACH

          •      Po feriach zimowych w naszej szkole na uczniów czekała  niespodzianka -  interaktywna ścianka, która pozwala na połączenie ruchu i gier komputerowych. Zamocowany na niej projektor wyświetla obraz, na który reagujemy, rzucając piłeczkę czy pisząc specjalnym pisakiem. To wielofunkcyjne urządzenie, które posiada wiele różnych zastosowań.

                 W ramach projektu profilaktycznego możliwy był zakup tego urządzenia. Dzieci z radością korzystają z tego urządzenia w każdej wolnej chwili.

          • DYKTANDO ZIMOWE

          •         Konkurs „Dyktando zimowe” trwał od  23.12.2020 r. do 17.01.2021 r.  Udział w nim mógł wziąć każdy zarejestrowany użytkownik dyktanda.pl (nie było podziału na kategorie wiekowe). Z naszej szkoły zarejestrowali się Katarzyna Zacharewicz i Adam Nazarowicz, a łącznie w konkursie wzięły udział 1753 osoby.
                      Podczas konkursu ukazało się łącznie 100 dyktand do rozwiązania. Każde spośród dyktand można było rozwiązać dowolną ilość razy, ale punkty przyznawane były tylko za pierwsze rozwiązanie. Liczba zdobytych punktów zależała od poprawności rozwiązania dyktanda oraz czasu jego rozwiązania.

                  18 stycznia uczestnicy otrzymali podziękowania i dyplomy za udział w konkursie.

          • WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W SZKOLE

          •    22 grudnia w naszej szkole odbyły się świąteczne warsztaty. Okazało się, że artystów nie brakowało. Powstawały przepiękne stroiki świąteczne, bałwanki, figurki, bombki, krasnale i inne ozdoby. Wystarczyło tylko mieć chęci i pomysł. Każdy, kto chciał, wrócił tego dnia z jakąś świąteczną ozdobą.

                Mamy nadzieję, że za rok znowu się spotkamy.

          • RATUJĄC PSZCZOŁY, RATUJEMY ŚWIAT

          •      18 grudnia 2020 r. podczas wideokonferencji Komisja z LO w Węgorzewie ogłosiła wyniki XIV Międzynarodowego Turnieju Ekologicznego NADZIEJA ZIEMI pod hasłem: „Ratując pszczoły, ratujemy świat”.
                   Turniej skierowany był do uczniów szkół podstawowych powiatu węgorzewskiego, kętrzyńskiego, gołdapskiego, giżyckiego, młodzieży z LO im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie, młodzieży polonijnej z Litwy oraz młodzieży z Obwodu Kaliningradzkiego – Rosja.

                  Uczestnicy musieli stworzyć grę planszową lub eko-ulotkę, projekt ogródka dla pszczół oraz rozwiązać test online. Przedstawicielami naszej szkoły byli: Iga Kozłowska, Magdalena Siemaszko oraz Ignacy Tryk. Nasi uczniowie otrzymali cenne nagrody za udział w turnieju. Nagrodą pochwalił się Ignacy!

                 Brawo za pracę i ciekawe pomysły!

          • Konkurs na „Najładniejszą Bombkę Bożonarodzeniową"

          • 18 grudnia odbył się konkurs plastyczny na „Najładniejszą Bombkę Bożonarodzeniową”. W konkursie udział wzięło 10 uczniów klas I- V. Kolorowe, z brokatem, w bałwanki czy renifery. W kształcie skrzatów czy też sopli. Każda inna, każda wykonana w wyjątkowy sposób, oryginalna. Niełatwo było wybrać te najpiękniejsze. A oto wyniki konkursu:

            I miejsce: Zuzanna Fok (kl. V), Julia Łukaszewicz (kl. II), Adam Nazarowicz (kl. III)

            II miejsce: Oliwia Koncewicz (kl. V), Patrycja Denes (kl. III), Ksawery Kochan (kl. III)

            III miejsce: Lena Predko (kl. II), Milena Zapaśnik (kl. II)

            Wyróżnienia: Weronika Giczewska (kl. II), Szymon Mielniczek (kl. I)

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

          • Każdy ma coś, co może dać innym. Akcje charytatywne.

          • Pomagać mogą wszyscy i wszędzie. Przekonaliśmy się o tym, organizując dwie akcje charytatywne, a mianowicie: Podaruj Wodę (pomoc dla pacjentów przebywających w Szpitalu Psychiatrycznym w Węgorzewie z Oddziału COVID w postaci dostarczenia wody, soków , jogurtów i owoców) oraz Paczka dla Seniora. 

            Marzymy o wielkich rzeczach, chcemy ciągle więcej, piękniej i lepiej. Są wśród nas ludzie starsi, niektórzy tak ciężko doświadczeni przez los, chorzy i bardzo samotni. Marzą o rzeczach tak prostych. Tak mało trzeba, żeby sprawić im radość. To, co dla nas oczywiste  i na wyciągnięcie ręki, dla innych jest jedynie marzeniem. I tak było w przypadku osób, które otrzymały od nas świąteczne paczki . Wrażliwość na potrzeby starszych samotnych osób jest miarą naszego człowieczeństwa. Zainteresowanie akcją wśród rodziców, uczniów, nauczycieli, kierowcy szkolnego autokaru oraz pracowników szkoły przeszła najśmielsze oczekiwania. Człowiek jest dobry nie przez to, kim jest, lecz przez to,  czym dzieli się z innymi. Dziękujemy za pomoc, wrażliwość i dobre serce, i bezinteresowną pomoc. Jesteście Wspaniali. Razem możemy wszystko!

             

          • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          •          Konkurs ortograficzny dla klas IV – VIII odbył się 20 grudnia 2020 roku. Zgłosiło się 18 uczniów: zostali podzieleni na dwie kategorie: kl. IV-V i kl. VI-VIII. Korzystając z aplikacji Teams, uczniowie pisali tekst on-line dyktowany przez nauczyciela. Po ukończeniu pisania w ciągu 15 minut przesłali zdjęcie lub skan pracy  do organizatora. Popełniony błąd ortograficzny to 2 punkty, interpunkcyjny – 0,5 p. O kolejności zajmowanych miejsc decydowała liczba zdobytych punktów – im mniej punktów, tym wyższe miejsce.        

               Wyniki przedstawiają się następująco:

            kategoria kl. IV – V:

            •        I miejsce – Wiktoria Pietraszek (kl. IV),

            •        II miejsce – Filip Drabyk (kl. IV),

            •        III miejsce – Angelika Kwarcińska (kl. IV),

            •        wyróżnienie – Michał Dyla (kl. IV);

            kategoria kl. VI-VIII:

            •        I miejsce – Dominik Wołodźko (kl. VI),

            •        II miejsce – Bartosz Piskorz (kl. VII),

            •        III miejsce – Anna Królak (kl. VIII),

            •        wyróżnienie – Patrycja Wachowiak (kl. VIII).

               Nad organizacją i prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała P. Zofia Kruk.

          • Digital Youth Forum 2020

          • https://digitalyouth.pl/DYF to impreza dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas 1-3 szkół ponadpodstawowych. Poświęcona jest edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii.

            DYF organizowane jest od 4 lat i spotyka się co roku z bardzo dobrym odbiorem ze strony młodzieży. Dzięki wysłuchaniu dorosłych ekspertów i rówieśników, którzy kreatywnie wykorzystują internet uczniowie mają możliwość inspiracji i zdobycia konkretnej wiedzy.

            Uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły w tym roku również wzięli udział w tej inicjatywie. Wysłuchali prelekcji o tym, "Jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych" oraz "Akcja akceptacja czyli o tym jak zaakceptować drugiego człowiek, takim jakim jest". Transmisje z pozostałych spotkań wystąpień wszyscy chętni mogą obejrzeć na stronie digitalyouth.pl

          • MIKOŁAJKI

          •     Mikołajki w tym roku przebiegały nieco inaczej niż w latach ubiegłych. 7 grudnia wszyscy obecni tego dnia uczniowie otrzymali cukierki od naszej Śnieżynki.

                Odbyły się też spotkania w zespołach klasowych i tam też dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami.

                Cieszymy się, że mimo trudnej sytuacji na twarzach naszych uczniów pojawiły się uśmiechy.

          • ANDRZEJKI

          •      W tym roku sytuacja nie pozwoliła nam zorganizować wieczoru andrzejkowego w szkole. Jednak uczniowie naszej szkoły po otrzymaniu od nas kilku propozycji gier i zabaw andrzejkowych w zaciszu domowym bawili się z najbliższymi. Oprócz zabaw uczniowie mogli poczytać o tradycjach i zwyczajach andrzejkowych obecnie i w przeszłości. Dla smakoszy nie zabrakło przepisu na chińskie ciasteczka z wróżbą.

          • MAGIA I CZARY, CZYLI PRZEDSZKOLNE ANDRZEJKI.

          • „Hokus-pokus, czary-mary,
            niech się spełnią andrzejkowe czary.”

            Andrzejki w naszej zerówce  to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Poprzez zabawę miały również okazję przybliżyć się do tradycji i obrzędów ludowych. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów.

             Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. I w tym roku nie zabrakło lania wosku. Tym razem w wersjo online. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie w tym magicznym dniu.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • W dniu 25 listopada Swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Bez wątpienia jest to uniwersalny i ponadczasowy przyjaciel każdego człowieka. Przedszkolaki z zerówki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zerówkowicze zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko własnoręcznie wykonało swojego misia. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

              Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

          • SUKCES LENY PREDKO

          •     20 listopada otrzymaliśmy miłą informację o tym, że uczennica klasy II Lena Predko zajęła II miejsce w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „Bezpieczna Rodzina” w kategorii: uczniowie szkół podstawowych kl. I – IV.

                 W konkursie tym wzięło udział sześcioro uczniów z kl. II: Milena Drab, Maja Dubiel, Weronika Giczewska, Zuzanna Kisielewska, Julia Łukaszewicz, Lena Predko. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.

          • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

          • 20 listopada w zerówce obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

            Przedszkolaki poznały dzięki temu swoje prawa: prawo do radości, prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć, prawo do szacunku, prawo do nauki poprzez zabawę, prawo do niepowodzeń i łez, prawo do własności.

             Wszystkim dzieciom zostały przybliżone Prawa Dziecka oraz ich wielka ranga. A jeżeli mowa o prawach dziecka, nie mogło zabraknąć wspomnienia osoby Janusza Korczaka. Dzieci poprzez film edukacyjny „Lekcje z Januszem Korczakiem” dowiedziały się, że  cenił on wartości takie jak: sprawiedliwość, szacunek, godność, piękno, prawdę i miłość do bliźniego

            Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, iż są mali trzeba je szanować i kochać. Mimo wszystko i bezinteresownie.

          • KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

          •     13 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla szkół podstawowych organizowanego przez KO w Olsztynie. Udział w nim mogli wziąć wszyscy uczniowie klas IV – VIII, którzy wcześniej wyrazili taką chęć i zostali zgłoszeni przez P. Zofię Kruk. O  godz. 10.00  pracę z testem konkursowym rozpoczęły Natalia Chmurzyńska i Anna Królak z klasy VIII.

                Aby mieć możliwość przesłania pracy Przewodniczącemu Wojewódzkiej Komisji Konkursowej, należało zdobyć co najmniej 75% punktów. Nie udało się to naszym uczennicom, Ania zdobyła 27 punktów (54%), Natalia – 26 (52%).

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • To szczególny dzień dla każdego Polaka. W tym dniu 102 lata temu Polacy odzyskali niepodległość po długim okresie zniewolenia narodowego, dlatego nie zapominajmy o wydarzeniach i postaciach historycznych, które swoją niezłomną postawą i patriotyzmem przyczyniły się do tego wielkiego sukcesu.

                        Pod koniec XVIII wieku trzej potężni sąsiedzi Polski: Rosja, Prusy i Austria dokonali jej rozbioru. W 1795 roku Polska przestała istnieć jako państwo. Przez 123 lata Polacy znajdowali się pod panowaniem obcych władców, którzy chcieli zniszczyć polską tradycję i polską mowę. W tym celu prowadzili akcje germanizacji i rusyfikacji. Przez cały okres zaborów Polacy nie ustawali w wysiłkach o odzyskanie niepodległości i obronę tożsamości narodowej. Był to zarówno czyn zbrojny, jak i codzienne, uporczywe przeciwstawianie się zarządzeniom zaborców. W rok 1794. Tadeusz Kościuszko na krakowskim rynku przysięgał narodowi polskiemu, że władzy, której mu powierzono jako Naczelnikowi powstania, użyje tylko dla „obrony całości granic i odzyskania samo władności polskiego Narodu”. Powstanie kościuszkowskie było pierwszą na tak dużą skalę próbą ratowania niepodległości. Pod swoim dowództwem Naczelnik Kościuszko zebrał cztery tysiące żołnierzy. Dwa tysiące chłopów z podkrakowskich wsi, uzbrojonych w kosy postawione na sztorc, sformowano oddziały kosynierów. Na ziemiach zaboru rosyjskiego, a wkrótce i pruskiego, rozpoczęły się działania wspierające powstanie. Jednak Rosjanie wojska Kościuszki i trzeci raz dokonali rozbioru polski wspólnie z Prusami. To zdarzenie powstrzymało na krótko walki Polaków na ziemiach polskich. Ale na emigracji polscy patrioci już organizowali oddziały, które miały u boku obcych armii walczyć z zaborcami „za wolność waszą i naszą”. Największą sławę zdobyły Legiony Polskie, utworzone przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech w roku 1797. Nadzieje na niepodległość wywalczoną u boku Napoleona Bonaparte podtrzymywała „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, znana jako „Mazurek Dąbrowskiego” oraz wiele innych patriotycznych utworów.                     

            Od początku lat dwudziestych XIX wieku na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego, w tak zwanym Królestwie Polskim, zaczęły działać organizacje spiskowe. Ich celem była obrona swobód konstytucyjnych, a nade wszystko zorganizowane powstania narodowowyzwoleńczego. Jedna z takich organizacji – Stowarzyszenie Podchorążych dowodzone przez podporucznika Piotra Wysockiego – doprowadziła do wybuchu powstania w Warszawie w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku. Dzięki waleczności żołnierzy czwartego pułku piechoty liniowej oraz mieszkańców Starego Miasta Warszawa została oswobodzona. Wkrótce, w lutym 1831 roku wybuchła wielomiesięczna wojna polsko-rosyjska. Niestety, siła armii rosyjskiej była nieporównywalnie większa. Mimo bohaterskiej walki polskich żołnierzy powstanie zostało krwawo stłumione.                                   Rok 1831 to czas wielkiej fali uchodźstwa patriotów polskich – tych, co nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości oraz tych, którzy jako powstańcy zagrożeni byli aresztowaniami. Właśnie na emigracji, głównie w Paryżu, stolicy Francji, odżyły idee niepodległościowe. Poprzez emisariuszy zostały one przeniesione do zaboru rosyjskiego. I znowu Polacy podjęli walki zbrojne o odrodzenie swojego państwa. W 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe. Było najdłuższym i najbardziej krwawym powstaniem narodowowyzwoleńczym. Kilkadziesiąt tysięcy słabo uzbrojonych ochotników polskich stawiało czoło trzystu czterdziestu tysiącom żołnierzy rosyjskich, w nierównej walce toczonej metodą partyzancką. Mimo pomocy ochotników z innych zaborów oraz z wielu krajów europejskich, m.in. z: Francji, Włoch, Rosji, Niemiec, Węgier, a także Czech, również to powstanie zostało przez wojska carskie stłumione, a Polaków czekały wielkie represje : zsyłki na Syberię, konfiskaty majątków, wysokie kontrybucje, zrusyfikowanie i zgermanizowanie urzędów oraz szkolnictwa, skłoniły Polaków do zmiany metod walki z zaborcami. Tam, gdzie polityka germanizacji i rusyfikacji szczególnie mocno niszczyły polskość, Polacy wielokrotnie dawali dowody przywiązania do ojczystej ziemi i ojczystej mowy. Nadszedł wreszcie rok 1914. Zabójstwo austriackiego następcy tronu, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie rozpoczęło konflikt zbrojny, który w ciągu kilkunastu dni przerodził się w pierwszą wojnę Światową. Po raz pierwszy od dziesiątków lat polscy zaborcy stanęli przeciwko sobie – Niemcy i Austria przeciwko Rosji. Niestety, po różnych stronach frontu znaleźli się też Polacy, przymusowo wcielani do zaborczych armii.

            Polacy, nauczeni doświadczeniem, że obce armie nie przyniosą wolności ich ojczyźnie, sami formowali oddziały zbrojne. Wielką chwałą okryły się Legiony Polskie sformowane przez Józefa Piłsudskiego. Legiony – „szara piechota” – przez trzy wojenne lata, od sierpnia 1914 roku do lipca roku 1917, walczyły przeciwko wojskom rosyjskim. Niezwykły szlak bojowy przeszli żołnierze „Błękitnej Armii” dowodzonej przez generała Józefa Hallera. Ich droga do Niepodległej wiodła aż z Francji. W marcu 1918 roku rząd bolszewickiej Rosji zawarł pokój z Niemcami i ich sojusznikami oraz unieważnił dawno nieaktualne akty rozbiorowe ziem polskich zawarte przez carycę Katarzynę II. Od września 1918 roku rozpoczął się odwrót wojsk niemieckich z terytorium Francji. Rozpadał się blok państw centralnych, który rozpętał I wojnę. Każde z państw podpisywało zawieszenie broni i wycofywało się z wojny. Katastrofalna sytuacja militarna zmusiła także Niemców do zawarcia rozejmu ze zwycięskimi państwami.

            W obliczu klęski zaborców Polacy sami rozpoczęli administrowanie ziemiami polskimi, do których zaborcy nie mogli już rościć żadnych praw. Tworzyli władze tymczasowe, a także oddziały wojska polskiego. Rozbrajali wojska niemieckie i austriackie, uniemożliwiali wywożenie majątku narodowego przez cofające się wojska okupantów. 10 listopada 1918 roku przyjechał do Warszawy opromieniony sławą bohaterskich walk Komendant Legionów Polskich Józef Piłsudski. Jemu to, jako człowiekowi o ogromnym autorytecie, zasłużonemu w walkach o niepodległość Ojczyzny, powierzono najpierw zwierzchnictwo nad wojskiem, a wkrótce, jako Tymczasowemu Naczelnikowi, najwyższą władzę w odradzającym się państwie. Był 11 listopada 1918 roku. Nadszedł długo wyczekiwany przez Polaków świt niepodległości. Polska była wolna i niepodległa, ale nie cała. W jej granicach brakowało wielu ziem, m.in.: Śląska, Warmii i Kresów Wschodnich. O ziemie te Polacy musieli jeszcze walczyć zbrojnie oraz na drodze dyplomatycznej. Proces tworzenia państwowości polskiej i kształtowania granic został zakończony dopiero w 1922 roku. Na mapach Europy na nowo pojawiła się Polska

            W dniu 10 listopada o godz. 11:11 zapraszamy wszystkich do wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego.

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • 5 Listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.  Z tej okazji w naszej zerówce  odbył się wspaniały bal. Dzieci przebrane za bohaterów ze swoich ulubionych baśni  odgadywały tytuły bajek, brały udział w róznorodnych konkursach. Całość dopełniał taniec i śpiew oczywiście także z bajkowych ścieżek dźwiękowych.

          • WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

          • Bardzo trudne pytania

            (…)

            Z każdym dniem zacierają się twarze pamięci.
            Głosy tych co odeszli są coraz to cichsze,

            (…)

            Co znaczy słowo umarł?
            Czym jest śmierć?
            Podróżą,
            Z biletem bezpowrotnym, który każdy ma raz.
            Dorośli na ten temat nie chcą mówić dużo.

            Śmieć to jest nieobecność
            W wielu miejscach naraz.

                                        Ryszard Marek Groński