„Każde spojrzenie na krzyż niech niepokojem zagości,
bo wszystko w życiu to nic wobec tak wielkiej miłości”
27 marca uczniowie klas III- VII przedstawili montaż słowno- muzyczny pt. „Przez krzyż do chwały”, który wprowadził nas w atmosferę nadchodzących dni Triduum Paschalnego. Piękne wartości i przesłania pozwoliły każdemu zatrzymać się nad tajemnicą krzyża i Zmartwychwstania.
WESOŁYCH ŚWIĄT
- 24
Konkurs na „Najładniejszą Pisankę Wielkanocną”
- 1
W naszej szkole odbył się konkurs na „Najładniejszą Pisankę Wielkanocną”. Wpłynęło 21 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą kreatywnością.
W kategorii kl. I-III zwyciężyli:
- I miejsce - Nikola Bąkart (kl. II), Gabriela Sęktas (kl. III),
- II miejsce - Krzysztof Wójtowicz (kl. II), Dorian Kamiński (kl. III),
- III miejsce - Lena Gradzewicz (kl. II), Hanna Soroczyńska (kl. II),
- wyróżnienia: Maciej Gromotowicz (kl. II), Albert Śmierzyński (kl. II).
W kategorii kl. IV- VI zwyciężyli:
- I miejsce - Ksawery Kochan (kl. VI), Milena Zapaśnik (kl. V),
- II miejsce - Ewa Soroczyńska (kl. IV),
- III miejsce - Weronika Giczewska (kl. V), Julia Łukaszewicz (kl. V).
Uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
CZWARTY „WIECZÓR Z PEREŁKAMI” ZA NAMI
- 8
POWITANIE WIOSNY
- 15
21 marca zebraliśmy się na podwórku, utworzyliśmy wiosenny pochód i z przygotowanymi tego dnia słomianymi marzannami udaliśmy się do wyznaczonego miejsca, aby symbolicznie pożegnać zimę i powitać wiosnę. „MARZANNO, MARZANNO! Ty zimowa panno. W wodę cię wrzucamy, bo wiosnę witamy.” – zabrzmiało głośno i już byliśmy pewni, że wiosna zawitała na dobre.
21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa/Dzień Kolorowej Skarpetki
- 7
Akcja kolorowej skarpety ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integrację z nimi. Niewiele nas różni od nich – tylko jeden dodatkowy, niepasujący chromosom, trzecia skarpeta, niebędąca w tym miejscu, co trzeba.
Miłość nie liczy chromosomów.
W LO I ZSZ
Ósmoklasiści czują, że zbliża się nieuchronnie czas wyboru nowej szkoły. 21 marca odwiedzili LO oraz ZSZ. Mamy nadzieję, że miłe przyjęcie przez uczniów i pracowników tych szkół pozwoli naszym Perełkom prawie bezstresowo przestąpić we wrześniu progi nowej szkoły.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
- 10
21 marca uczciliśmy Światowy Dzień Poezji. Tego dnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, w którym mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie. Komisja w składzie: Agnieszka Tryk, Klaudia Zakrzewska, Agnieszka Kowalik i Hubert Dunin – Borkowski wysłuchała recytacji, po czym musiała podjąć decyzję i ogłosić wyniki.
Oto zwycięzcy:
- I miejsce – Nathaniel Gruca, Oskar Herbaczewski, duet Hanna Chodań i Gabriela Sęktas,
- II miejsce – Lena Piórkowska,
- III miejsce – Weronika Chorążyczewska, Krzysztof Wójtowicz.Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a zwycięzcom gratulujemy.
DOFINANSOWANIE
W ramach programu Pomocy Psychologicznej Fundacja Świętego Mikołaja w Warszawie przyznała dotacje 28 szkołom w całej Polsce. Wśród nich znalazła się Szkoła Podstawowa w Perłach. Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 16 320zł.
Dzięki temu nasze Perełki będą miały możliwość uczestnictwa w hipoterapii, zajęciach teatralnych z elementami TUS, zajęciach biofeedback. Odbędą się rejsy żeglarskie oraz motorowodne. Uczniowie wezmą udział w zajęciach technicznych, podczas których powstaną karmniki dla ptaków, budki lęgowe i inne przydatne rzeczy.
To już kolejna dotacja, którą przyznała nam fundacja. Było to możliwe dzięki temu, iż szkoła kilkanaście lat temu przystąpiła do programu, w którym zbieramy 1,5% na stypendia dla naszych dzieci.
Dziękujemy i zabieramy się do realizacji.
Konkurs Kangur Matematyczny
W pierwszym dniu wiosny trzynaścioro uczniów z klas II-VIII naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Uczestnicy konkursu zmagali się z zadaniami w 4 kategoriach wiekowych. Musieli wykazać się czujnością, spostrzegawczością oraz umiejętnością logicznego rozumowania, gdyż zadania w dużej mierze nie polegają na stosowaniu matematycznych wzorów czy wykonywaniu obliczeń, a na umiejętności powiązania zależności i eliminacji nieprawidłowych rozwiązań.
Na wyniki konkursu musimy poczekać kilka tygodni, ale wierzymy, że nasi uczniowie poradzili sobie z podjętym wyzwaniem, i wkrótce będziemy świętować ich sukcesy! Tego im z całego serca życzymy!!!
CENTRUM NAUKI KOPERNIK
- 12
18 – 19 marca nasze Perełki wyjechały do sąsiedniej szkoły w Wegielsztynie na pokaz eksponatów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ciekawe eksponaty sprawiły, iż czas spędzony na doświadczeniach minął niesamowicie szybko.
Dziękujemy za zaproszenie i super inicjatywę.
PRÓBNY EGZAMIN KL. VIII
W dniach 14 marca - 18 marca po raz szósty w historii naszej szkoły uczniowie najstarszej klasy przystąpili do próbnego egzaminu ósmoklasisty. Przez trzy dni o godz. 8.00 rozpoczynali pracę z arkuszami egzaminacyjnymi, rozwiązywali zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Dzień liczby Pi
14.03 obchodzimy Dzień Liczby Pi, w związku z tym w naszej szkole odbył się konkurs „Kto więcej”, polegający na wypowiedzeniu z pamięci jak największej ilości cyfr po przecinku Ludolfiny. Dozwolona była jedna pomyłka na 15 cyfr.
Chętni uczniowie z klas IV – VIII „recytowali” rozwinięcie dziesiętne liczby Pi.
Mistrzem okazała się Weronika Giczewska (kl. V), która bezbłędnie zapamiętała 90 cyfr zajmując pierwsze miejsce, ustanawiając tym rekord szkoły. Drugie miejsce zajęła Milena Zapaśnik (kl. V) z wynikiem 69 zapamiętanych cyfr, a trzecie miejsce Szymon Mielniczek (kl. IV) 45 zapamiętanych cyfr po przecinku.
6Rekord świata w recytowaniu z pamięci kolejnych cyfr najsłynniejszej stałej matematycznej dzierży Akira Haraguchi. Japończyk wymienił ich 100 000 (tak, sto tysięcy!).
W tym dniu do zabawy przyłączyły się również dzieci z oddziału 5,6 – latków, pokazując swoją kreatywność w upiększaniu liczby Pi.
SUKCES ZUZI
15 marca ukazał się wykaz uczniów szkół podstawowych, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty w Konkursie z Języka Polskiego organizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2023/2024. Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazła się Zuzanna Fok. Gratulujemy sukcesu!
DZIEŃ KOBIET
- 8
DZIEŃ LOGOPEDY
- 9
Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy, który przypada 6 marca, zostały rozdane nagrody w konkursie „Rymowanie na Zawołanie! Nasza Szkoła!”. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu wierszyka bądź rymowanki o naszej szkole. Konkurs był rozstrzygany w 2 kategoriach wiekowych: kl. I-III oraz kl. IV-VI. Wzięło w nim udział 7 uczniów.
W kategorii: kl. I-III:
- 1 miejsce: Dorian Kamiński - kl. III oraz Oskar Herbaczewski - kl. II,
- 2 miejsce: Dominika Łojko - kl. I,
- 3 miejsce: Gabriela Sęktas - kl. III.
W kategorii kl. IV-VI:
- 1 miejsce: Adam Nazarowicz - kl. VI oraz Kacper Gryszko - kl. IV,
- 2 miejsce: Julia Łukaszewicz- kl. V.
Wszystkim uczniom gratulujemy ciekawych pomysłów!
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
3 marca 2024 r. wolontariusze z naszej szkoły pomagali przy obsłudze w trakcie Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Młodzież wręczała biegaczom medale oraz wodę do picia.
TYDZIEŃ INTERPUNKCYJNY
Tydzień, w którym przypadał 21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ogłoszony został Tygodniem Interpunkcji w naszej szkole. Codziennie od 19 do 23 lutego wszyscy chętni uczniowie otrzymywali testy, które zawierały różne zadania z dziedziny interpunkcji. Znalazło się 31 śmiałków, którzy wykonali wszystkie testy, tzn. 18 złożonych zadań dotyczących: przecinków, kropek, znaków zapytania, wykrzykników, wielokropków, dwukropków, nawiasów, myślników, cudzysłowów i średników.
Na wyniki trzeba było chwilę poczekać, bo sprawdzenie poprawności wykonania tylu zadań zajęło sporo czasu. Zdecydowano, że wszyscy uczestnicy zasługują na podium, w związku z tym wyniki przedstawiają się następująco:
- I miejsce: Hanna Chodań, Liwia Hołoweńko – kl. III, Julian Śmierzyński – kl. IV, Weronika Giczewska – kl. V, Adam Nazarowicz, Anatol Tryk – kl. VI, Wiktoria Pietraszek – kl. VII, Zuzanna Fok, Oliwia Koncewicz, Katarzyna Zacharewicz – kl. VIII,
- II miejsce: Gabriela Sęktas, Dorian Kamiński, Otylia Rzadkiewicz – kl. III, Szymon Mielniczek – kl. IV, Milena Zapaśnik – kl. V, Ksawery Kochan, Julia Makara, Paulina Seifried – kl. VI, Dominika Kwarcińska, Amelia Olender – kl. VII,
- III miejsce: Sandra Dreksler, Lena Ciszewska – kl. III, Michalina Wojtowicz, Kacper Gryszko – kl. IV, Jakub Chmurzyński, Milena Drab, Maja Dubiel – kl. V, Eryk Ciszewski – kl.VI, Zuzanna Rapita, Hanna Wincza, Aleksandra Barszczewska – kl. VIII.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Cieszymy się, że chcieliście wziąć udział w tej zabawie i przekonać się, jak ważny jest każdy mały, zwykły, ale niezwykły przecinek.ZADANIE: „Interpunkcja ratuje życie!”
W każdej parze podkreśl to zdanie, które „uratuje życie”.
a) Zabić nie, ułaskawić!
Zabić, nie ułaskawić!
b) Rozstrzelać nie wolno, wypuścić!
Rozstrzelać, nie wolno wypuścić!
c) Jedzcie dzieci!
Jedzcie, dzieci!
d) Operować nie można, czekać!
Operować, nie można czekać!
WIZYTA BISKUPA
- 4
28 lutego naszą szkołę odwiedził Ksiądz Biskup Jerzy Mazur. Towarzyszył mu proboszcz, ks. Tomasz Sikorski. Pani Edyta Szarmacher-Stasiak powitała gości w imieniu całej społeczności szkoły. Spotkanie uświetnił występ słowno-muzyczny przybliżający najważniejsze przesłania dotyczące Eucharystii. Po występie głos zabrał ksiądz proboszcz a następnie Ksiądz Biskup, który słowami Carla Acutisa „ Być zawsze blisko Chrystusa” zachęcił do modlitwy i ciągłego pogłębiania wiary.
Po wspólnej modlitwie różańcowej udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa.
Archiwum Aktualności