• Europejski tydzień Kodowania

     • EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

      Kodowanie pozwala rozwijać kompetencje XXI wieku, takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową.

      Europejski Tydzień Kodowania oferuje wszystkim uczniom możliwość podjęcia pierwszych kroków w kierunku tworzenia treści cyfrowych dzięki temu, że zapewnia szkołom i nauczycielom bezpłatne możliwości rozwoju zawodowego, materiały dydaktyczne, a także szanse udziału w międzynarodowych wyzwaniach i programach wymiany.

      W 2019 roku Europejski Tydzień kodowania odbywał się w dniach 5-20 października. Nasza szkoła wzięła aktywny udział w tej inicjatywie przeprowadzając szereg ciekawych zajęć. Klasy młodsze kodowały na kartach pracy korzystając z książki kodowej. Klasy starsze korzystały z zestawów robotycznych w które nasza szkoła jest wyposażona, i w sposób praktyczny przekonywały się, że „rozmowa z robotami” nie jest taka prosta. Były też lekcje poświęcone nowoczesnym technologiom i sposobom bezpiecznego poruszania się po współczesnym Wirtualnym Świecie.

      Główne cele Tygodnia Kodowania to:

      Świętowanie radości płynącej z programowania

      Wzmacnianie potencjału człowieka tworzącego z pomocą maszyny

      Łączenie ludzi w grupy o wspólnych zainteresowaniach

      Zachęcenie większej liczby osób do nauki techniki, inżynierii i matematyki

     • SUKCES W TENISIE STOŁOWYM

     •    16 października w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym w Radziejach Adrian Vittek, Rafał Kowalik i Łukasz Kukułka zajęli I miejsce, natomiast Bartosz Piskorz i Dominik Wójtowicz - IV miejsce. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy ze szkół: Budry, Sobiechy, Radzieje, Perły, Węgielsztyn i SP nr 1.

          Gratulujemy naszym zawodnikom.

     • Zawody strzeleckie

     •    15 października na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego  w drużynowych zawodach strzeleckich. Do rywalizacji przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 2, Sobiechy i Perły. Nasi zawodnicy Adrian Vittek, Rafał Kowalik i Bartłomiej Domeła zajęli I miejsce i awansowali do zawodów rejonowych.            

         Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • APEL Z OKAZJI 80 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

     •       Uczniowie naszej szkoły 9 października uroczyście obchodzili 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Program przygotowany został z wybranymi uczniami klasy VIII i VI. Celem przedstawienia było ukazanie niezłomnej postawy polskich żołnierzy walczących  przeciwko Niemcom hitlerowskim, począwszy od 1 września 1939 roku do zakończenia wojny. Uczniowie czytali o walkach Polaków podczas wojny obronnej oraz dalszych działaniach zbrojnych po zajęciu Polski przez wojska niemieckie i radzieckie. Pomiędzy opisami historycznymi uczniowie recytowali wiersze patriotyczne, które przypomniały o ciężkich czasach pełnych cierpienia i walki o wolność Narodu Polskiego. Na koniec apelu uczczono śmierć wszystkich poległych minutą ciszy.

            Po uroczystym apelu jeden z uczniów VIII klasy zaprezentował niektóre elementy uzbrojenia wojskowego. Podobny sprzęt był używany podczas II wojny światowej.

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2019

     • 04.10.2019r. nasza szkoła włączyła się w obchody IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

      Na lekcjach matematyki wszyscy uczniowie klas IV-VIII wybierli jeden los z zestawem 5 przykładów. Na rozwiązanie mieli 4 min. Uczniowie klas IV-V zmagali się z przykładami tabliczki mnożenia w zakresie „do 100”, natomiast klasy VI-VIII w zakresie „do 500”. W dalszej część lekcji uczniowie w grupach rozwiązywali przygotowane łamigłówki.

      Koordynatorami ŚDTM byli Katarzyna Komsta i Remigiusz Kaczyński.

     • "Z MATEMATYKĄ PRZEZ ŚWIAT”

     •       Uczeń  naszej szkoły Dorian Krukowski (kl. 8)  zakwalifikował się do drugiego etapu  międzynarodowego konkursu matematycznego „Z matematyką przez świat” , który odbył się 16 września na Uniwersytecie Warmińsko -Mazurskim w Olsztynie. W konkursie brali udział uczniowie  szkół polskich zlokalizowanych na terenie Polski (obszar województwa warmińsko-mazurskiego) oraz poza jej granicami na terenie Litwy, Ukrainy, Białorusi i Kanady. Organizatorem konkursu  był Oddział Warmińsko-Mazurski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" w  partnerstwie z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
             Podczas pobytu na uniwersytecie uczniowie mieli okazję przebywać w aulach, w których na co dzień odbywają się zajęcia ze studentami.
              Po przywitaniu  przez dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki prof. Jana Jakubowskiego uczniowie wysłuchali wykładu prof. Marka Golasińskiego o „Liczbach bliźniaczych i doskonałych”. Kolejnym punktem programu był konkurs, podczas którego przez 90 min młodzież indywidualnie rozwiązywała 5 zadań otwartych.

          Nasz uczeń nie zdobył tytułu laureata, ale i tak jesteśmy z niego dumni i życzymy dalszych sukcesów.

     • „Przecież jestem już pierwszak, nie maluch”

     •        2 października odbyła się uroczystość pasowania na uczniów dzieci z klasy I. Do ślubowania przystąpili: Jakub Chmurzyński, Milena Drab, Maja Dubiel, Weronika Giczewska, Franciszek Kusz, Zuzanna Kisielewska, Julia Łukaszewicz, Lena Predko, Damian Wincza i Milena Zapaśnik.
            Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, były powitania oraz rady starszych kolegów - uczniów klasy VIII. Dzieci z klasy I zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, który był oklaskiwany przez przybyłych na uroczystość rodziców oraz społeczność szkolną.

            Następnie pierwszoklasiści ślubowali na godło i flagę Polski, w obecności Pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców i społeczności szkolnej:
      - wypełniać sumiennie obowiązki ucznia;
      - uczyć się pilnie, być dobrym kolegą;
      - dbać o dobre imię klasy i szkoły oraz domu rodzinnego;
      - przynosić dumę rodzicom i nauczycielom;
      - swoim zachowaniem i nauką sprawiać innym radość.
            Po uroczystym ślubowaniu dzieci, ślubowali również rodzice: Mam dziecko w szkole i będę się starać :
      - zawsze mieć w pamięci, że moje dziecko jest unikalnym darem;
      - słuchać uważnie, o czym mówi;
      - pamiętać, że każdy uczy się na błędach;
      - oceniać w dziecku to, co w nim najlepsze;
      - przytulać je często;
      - cieszyć się jego dzieciństwem, pamiętając, że szybko mijają lata.

           Ceremonii pasowania dokonała Dyrektor Szkoły, Pani Marzena Mokrzecka, dotykając wielkim, kolorowym ołówkiem ramię każdego ucznia oraz wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Perłach”, a także wręczając dyplom. Uczniowie otrzymali drobne upominki od klasy VIII, Rady Rodziców i Grona Pedagogicznego.
             Następnie  uczniowie udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwali wychowawcy: klasy I - Kazimiera Wincza i klasy VIII -  Katarzyna Komsta. Dzień ten pozostanie na długo w pamięci każdego pierwszaka.

     • TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

     •     Tym razem miejsce III :) 
         1 października 2019r. w Węgorzewie odbył się Mini Turniej Piłki Nożnej. Nasza drużyna w składzie: Maciej Dyla, Maciej Stańko, Benedykt Kowalik, Wojciech Królak, Mariusz Kalich, Bartosz Piskorz, Dominik Wołodźko, Dominik Wójtowicz wywalczyła brązowy medal, ustępując drużynom z SP nr 1 (II miejsce) oraz SP nr 2 (I miejsce), wyprzedzając drużynę z SP Węgielsztyn. 

          Gratulacje dla naszych dzielnych sportowców!

     • SPOTKANIE Z MISJONARKĄ

     •    30 września 2019 r. gościliśmy w naszej szkole misjonarkę s. Nikodemę Śliwę CSSE, która od 18 lat pełni służbę w różnych rejonach Rosji. Podczas spotkań z kl. 0-III i IV-VIII dawała świadectwo o pracy reewangelizacyjnej w tym rozległym kraju.

          Dziękujemy za tę pouczającą lekcję.

     • Wycieczka do Olsztyna

     •    

        28 września  uczniowie i dzieci z oddziału zerowego uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna. Pierwszą atrakcją była wizyta w Planetarium i udział w seansie filmowym „Ziemia, Księżyc i Słońce”. Dzieci dowiedziały się, dlaczego świeci Słońce i do czego można je wykorzystać, jak zmieniają się pory dnia i roku oraz co dzieje się na niebie. Obejrzały ciekawe zjawiska astronomiczne, dowiedziały się, jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży. W prosty i zabawny sposób przedstawione zostały podstawowe zjawiska astronomiczne, które można  codziennie zaobserwować. Seans ukazał, w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi.

          Po wizycie w Planetarium dotarliśmy do Teatru Lalek i jak zwykle aktorzy nas nie zawiedli. W świat pięknej baśni wprowadziła nas bohaterka Amelka w przedstawieniu pod tytułem "Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Wspólna podróż pozwala bohaterom poznać wartość przyjaźni, odnaleźć swoje miejsce w świecie i odkryć prawdę o sobie. Nic w tej historii nie jest takie, jakim się wydaje, i nikt nie jest tym, na kogo wygląda. Prawda, że brzmi to tajemniczo? Dzieci oglądały spektakl z zafascynowaniem. Były też sceny humorystyczne, które wywoływały ogólny śmiech. Aktorzy i młoda publiczność spisali się na medal.

           Już w listopadzie czeka na nas kolejna wycieczka, ale to cicho sza…

     • "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"

     •     Jak co roku, w trzeci weekend września, w Polsce odbyła się akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA. Wzorem lat ubiegłych społeczność naszej szkoły przyłączyła się do niej. Duzi i mali posprzątali naszą małą ojczyznę. Zaopatrzeni w worki i rękawice uczniowie pod opieką wychowawców wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w najbliższej okolicy oraz na posesji szkolnej. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.

         Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok. Na co dzień podejmujemy działania, dzięki którym uczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i stajemy się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu mniej zaśmiecamy i niszczymy środowisko.

               Tradycyjnie po sprzątaniu czekało na wszystkich ognisko z kiełbaskami, a następnie uczestniczyliśmy w grach i zabawach na świeżym powietrzu.

               Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Węgorzewie za okazaną pomoc w realizacji szkolnej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2019”
       

     • I MIEJSCE W PIŁCE NOŻNEJ

     •     19 września reprezentacja naszej szkoły, w skład której wchodzili: Gabriel Palanis, Łukasz Kukułka, Adrian Vittek, Jakub Stabiński-Skrzecz, Jakub Wojciechowski oraz Wojciech Królak, zajęła I miejsce w rozgrywkach w piłkę nożną.

           Serdeczne gratulacje i brawa za awans do następnej rundy rozgrywek!

     • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     •        10 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2019/20. Na początku  wyłoniono 6 kandydatów z klas V - VIII. Następnie wszyscy pracownicy naszej szkoły oraz uczniowie klas IV - VIII wzięli udział w głosowaniu. Każdy mógł oddać jeden głos na wybranego ucznia spośród sześciu kandydatów. Największą liczbę głosów otrzymał Rafał Kowalik. W skład Rady Samorządu Uczniowskiego na ten rok weszły również  Gabriela Cichosz, Anita Husar i Anastazja Leżoń.

             Jednocześnie odbyły się wybory opiekuna SU. Uczniowie kl. IV – VIII  głosowali na wybranego nauczyciela spośród wszystkich pracujących w naszej szkole. Najwięcej głosów w tym roku  uzyskała P. Agata Kulesza.

     • NARODOWE CZYTANIE

     •    6 września nasza szkoła wzięła udział w VIII edycji Narodowego Czytania. W tym roku Para Prezydencka  do przeczytania zaproponowała 8 nowel. My wybraliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa. Czytali: Anita Husar, Gabriela Cichosz, Jakub Nagrodzki, Anastazja Leżoń, Magdalena Siemaszko i P. Agnieszka Tryk, a słuchali wszyscy uczniowie klas VI – VIII.

          Koordynatorem akcji w naszej szkole była P. Irena Józefowicz.