• MIKOŁAJKOWA NOC W SZKOLE

     •      Długo uczniowie klasy IV będą wspominać swoją noc spędzoną w szkole – noc pełną wrażeń, atrakcji i niespodzianek.
              Impreza rozpoczęła się o godzinie 19.00 w piątek 6 grudnia, a zakończyła o godzinie 9.00 dnia następnego. Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony w śpiwór, niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru.
               Do późnych godzin trwały gry i zabawy sprawdzające sprawność fizyczną, a także różne „łamigłówki dla mądrej główki”. Jednak najmilszą niespodziankę sprawił nam Święty Mikołaj, który odwiedził nas w najmniej oczekiwanym momencie. Obdarzył nas miłymi upominkami, gdy obiecaliśmy, że będziemy grzeczni i postaramy się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom oraz nauczycielom.

             Zanim wszyscy usnęli (aczkolwiek baaardzo późno :)), odbywały się jeszcze długie pogawędki.
           W sobotni poranek uczniowie – nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni, powrócili do swoich domów.

     • SZKOLNA LIGA STRZELECKA

     •    4 grudnia I miejsce w Finałach o Puchar Burmistrza Węgorzewa w I Szkolnej Lidze Strzeleckiej zajęła drużyna chłopców: Adrian Vittek, Rafał Kowalik i Bartłomiej Domeła. W klasyfikacji indywidualnej II miejsce - Bartłomiej Domeła i III miejsce - Adrian Vittek.

         Gratulacje i wielkie brawa! 

     • WIZYTA BURMISTRZA

     • 3 grudnia niespodziewaną wizytę w naszych oddziałach przedszkolnych złożył wyjątkowy gość.
      - Kim jest ten pan ?
      - Prezydentem.
      - Ja pana znam z telewizji.
      - Pan był na zawodach wędkarskich.
      - To Krzyś.
      Wypowiedzi dzieci zaskakiwały ...
      - Drogie dzieci, to jest nasz Burmistrz 
      Krzysztof Kołaszewski.

      Przyspieszone prezenty z okazji zbliżających się mikołajek otrzymały dzieci z oddziałów przedszkolnych. Radość była niesamowita i obowiązkowe przymiarki. Koszulki posłużą naszym dzieciom w celu promocji naszej pięknej Gminy Wegorzewo.

     • ZABAWA ANDRZEJKOWA

     •      28 listopada w godzinach popołudniowych chętni uczniowie klas I-VIII przyjechali do szkoły, aby wziąć udział w zabawie andrzejkowej. Mogliśmy dowiedzieć się, co nas spotka w najbliższej przyszłości, jak będzie miał na imię przyszły mąż lub żona, odkrywaliśmy również znaczenie naszych snów. Wróżby przygotowali uczniowie klasy VIII: Ewelina Pióro, Dorian Krukowski, Bartosz Drabyk, Gabriel Palanis, Bartłomiej Domeła oraz Anna Królak (kl. VII). Cieszyły się one dużym powodzeniem, nawet niektórzy rodzice skorzystali z przepowiedni naszych wróżbitów.  Odbyło się tradycyjne lanie wosku i odczytywanie przyszłości z powstałych figur. Na koniec był też „marsz butów” dziewcząt, później chłopców, aby sprawdzić, kto spośród zgromadzonych jako pierwszy stanie na ślubnym kobiercu.

           Wspólnie z dziećmi bawiły się i wróżyły P. Kazimiera Wincza, P. Marzenna Śmierzyńska i P. Katarzyna Komsta.

     • V Powiatowy Konkurs Polskiej Piosenki i Pieśni Patriotycznej

     •      22 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Polskiej Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowanym przez  Zespół Szkolno - Przedszkolny
      w Więckach. Do konkursu  zgłosiło 5 solistów (Franciszek Kusz, Julia Wachowiak, Mateusz Kępa, Wiktoria Otterska, Rafał Kowalik). Konkurencja była bardzo duża. Wystąpiło 39 solistów z różnych szkół. Wszyscy śpiewali na wysokim poziomie. Walczyliśmy w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI, VII-VIII.


            Nasi uczniowie nie zawiedli. Z konkursu wróciliśmy z:


      - I miejscem Rafała Kowalika w kategorii soliści klas VII-VIII, Rafał zaśpiewał piosenkę „Major Ponury”.

      - II miejscem w kategorii soliści klas I-III zdobytym przez Julię Wachowiak w piosence „Co to jest niepodległość”. 

      Nagrodę publiczności otrzymał Franciszek Kusz. Franek zaśpiewał piosenkę „Płynie Wisła, płynie”.  

      Wszystkim uczestnikom składamy wielkie gratulacje. Byliście wspaniali.

     • KONKURS GEOGRAFICZNY

     •    21 listopada o godzinie 10.00 w naszej szkole odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego dla uczniów szkół podstawowych zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Konkurs miał charakter otwarty i mogli w nim uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Chęć udziału zadeklarowało 3 uczniów: Anita Husar, Rafał Kowalik i Jakub Nagrodzki. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu konkursowego zawierającego 25 zadań otwartych i zamkniętych.  Za rozwiązanie wszystkich zadań zdający mógł otrzymać 60 punktów. Aby mieć możliwość  zakwalifikowania się do etapu wojewódzkiego, należało zdobyć co najmniej 75% punktów. Niestety, nie udało się to naszym uczniom, ale i tak jesteśmy z nich bardzo dumni. Najwięcej punktów zdobył Rafał Kowalik (50%), tuż za nim był Jakub Nagrodzki (48%), trzecie miejsce zajęła Anita Husar.

           Dziękujemy za udział i gratulujemy wszystkim uczestnikom.

     • NOCKA KLASY VII

     •       Na noc w szkole z 15 na 16 listopada siódmoklasiści stawili się niemalże w komplecie. Przygotowaliśmy sobie miejsca do spania i zajęliśmy się przygotowaniami do wspólnej zabawy.
             Rozpoczęliśmy od ciemnego chowanego. Znalezienie schowanych nie było sprawą prostą, gdyż nie każdy miał odwagę zajrzeć w najdalsze i najciemniejsze zakamarki szkoły. Odbyły się także wybory „Model nr 1”. Za stołem zasiadło jury w składzie: Magdalena Margiewicz, Kamil Matejko i Julia Słomka. Pozostali przygotowywali sobie kreacje, po czym prezentowali się w kolejnych odsłonach. Znaleźli się też chętni do gry w szachy, scrabble i boggle, część do gry wybrała ping-ponga, bilard lub syntezator.  Nie zabrakło też oglądania horrorów, spacerów w ciemności po boisku, wokół szkoły i w stronę cmentarza.  

            Trudno określić, o której co niektórzy przysnęli, pogawędki trwały do późnych godzin, a nawet i do rana. Rozwidniło się, więc zajęliśmy się pakowaniem i sprzątaniem. Po 8.00 wszyscy powrócili do domu i zapewne zapadli w dłuuuuugi sen.

     • KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

     •             13 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla szkół podstawowych organizowanego przez KO w Olsztynie. Udział w nim mogli wziąć wszyscy uczniowie klas IV – VIII, którzy wcześniej wyrazili taką chęć i zostali zgłoszeni przez P. Zofię Kruk. O  godz. 10.00  pracę z testem konkursowym rozpoczęli: Bartłomiej Domeła, Anita Husar, Rafał Kowalik, Ewelina Pióro, Nadia Stasiak i Adrian Vittek z klasy VIII.

             Aby mieć możliwość przesłania pracy Przewodniczącemu Wojewódzkiej Komisji Konkursowej, należało zdobyć co najmniej 75% punktów. Nie udało się to naszym uczniom, ale poszło im całkiem nieźle. Najwięcej punktów zdobył Rafał Kowalik - 62%.

     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     •     13 listopada uczniowie, nauczyciele i rodzice w naszej szkole uroczyście obchodzili Święto Niepodległości. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” wystąpili najmłodsi uczniowie, którzy pięknie zaśpiewali „Pieśń Młodych Patriotów”. Po tym występie przedstawiciele z klasy VI i IV rozpoczęli część merytoryczną przedstawienia, która była przeplatana wierszami i pieśniami patriotycznymi wykonywanymi przez uczniów klas I, II i III.

           Celem wystąpienia było przedstawienie wydarzeń i postaci historycznych, które swoją niezłomną postawą i patriotyzmem przyczyniły się do tego wielkiego sukcesu, który co roku obchodzimy 11 listopada. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali kilka wzruszających wierszy z okresu powstań narodowych, czyli walki o niepodległość Polski. Wszystkie występy naszych uczniów podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny, współczesnego patriotyzmu, podkreślały znaczenie symboli narodowych. W tym dniu wszystkim towarzyszyły barwy biało–czerwone i nastrój patriotyczny. Na koniec apelu wszyscy obecni donośnie zaśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski.

     • VI MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI

     •          Podobnie jak w ubiegłych latach, w tym roku również  wzięliśmy udział w Marszu Niepodległości, który odbył się 9 listopada. O godz. 10.45 na starcie stanęli uczniowie naszej szkoły: Anita Husar, Nadia Stasiak, Gabriela Cichosz, Bartosz Drabyk, Rafał Kowalik, Norbert Kozłowski, Adrian Vittek, absolwenci: Iwona Denes i Daria Grzejszczyk, nauczyciele: Marzena Mokrzecka, Edyta Szarmacher – Stasiak, Regina Flis, Katarzyna Komsta, Zofia Kruk, Remigiusz Kaczyński i zaprzyjaźnieni ze szkołą: Maria Proniewska, Marta Kaczyńska, Elżbieta Skotarczak i Jolanta Wojtowicz. Maszerowało się rewelacyjnie! Każdy, kto pokonał trasę 4,5 km, otrzymał medal i drobny upominek.
                Po ukończonym marszu wszyscy zgromadzeni z dumą i należytą powagą odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Atmosfera tego dnia była bardzo miła, dopisała nam pogoda, kto chciał, otrzymał ciepły posiłek, kawkę lub herbatkę oraz ciasteczko.

     • Wycieczka do Warszawy na teatr piasku Tetiany Galistyny "Mały Książę"

     • „SZKOŁA DO HYMNU”

     •    8 listopada włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu” ogłoszonej przez MEN oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Zebraliśmy się wszyscy na korytarzu szkolnym i o godzinie 11.11 razem z uczniami innych szkół i przedszkoli w całej Polsce i poza jej granicami rozpoczęliśmy śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego.  Z należytą powagą wykonaliśmy 4 zwrotki hymnu Polski. Brzmiało pięknie i donośnie.

     • TURNIEJ SZACHOWY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

     •     7 listopada wzięliśmy udział w II Powiatowym Turnieju Szachowym Szkół z okazji Święta Niepodległości o Puchar Starosty. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Cybulska (kl. IV), Michał Jurek (kl. VI), Dominik Grabarz, Filip Drabyk, Dominika Kwarcińska i Michał Dyla (kl. III), Patrycja Denes, Julia Makara, Eryk Ciszewski, Wojciech Orłowski i Adam Nazarowicz (kl. II). Po powitaniu i przedstawieniu regulaminu  rozpoczęły się rozgrywki.  Wszyscy uczestnicy zagrali 7 rund. Było różnie, raz łatwiej, raz trudniej, ale nikt nie skończył bez punktu, więc każdy odniósł mniejszy lub większy sukces. Spośród naszych reprezentantów  Michał Jurek zdobył 4 punkty a Ola Cybulaka 2,5. Przed wręczeniem nagród odśpiewano hymn państwowy, a następnie wręczono puchary.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym turnieju i gratulujemy im umiejętności szachowych.
                Sędzią głównym zawodów był P. Roman Jurek.

       

     • ZAWODY W RADZIEJACH

     •      6 listopada 2019 r. uczniowie klas I – VIII  i opiekunowie  Szkoły Podstawowej w Perłach uczestniczyli w XXI  Turnieju Gier i Zabaw Szkół Wiejskich w Radziejach z okazji Święta Niepodległości. Pięcioosobowe drużyny z Radziej, Węgielsztyna i Pereł rywalizowały w konkurencjach: bieg z pałeczką sztafetową,  podawanie piłki, przekładanie piłek: góra - dół, „sadzenie ziemniaków”: rozkładanie i zbieranie piłek do tenisa ziemnego,rzuty woreczkami do celu, przenoszenie piłek lekarskich  itp. Konkurencje wymagały od dzieci  kondycji, zwinności i szybkości. Nad przebiegiem turnieju czuwała trzyosobowa komisja sędziowska składająca się z nauczycieli tych szkół.  W tym roku uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce ex aequo  z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Węgielsztynie.

          Pani dyrektor  szkoły Krystyna Paszkiewicz i pan Maciej Westfwalewicz  nagrodzili  dyplomem, sprzętem sportowym ufundowanym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Węgorzewie. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.

           Szczególne podziękowania kierujemy do  P. Macieja Westfalewicza  za zorganizowanie turnieju.

     • TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU

     •     W środę 30 października nasza szkoła brała udział w Turnieju o Puchar Tymbarku. Grając w składzie: Maciej Dyla, Benedykt Kowalik, Damian Krupa, Dominik Reszuta, Maciej Stańko, Dominik Wincza i Dominik Wołodźko, pokonaliśmy SP nr 2 oraz SP Pozezdrze. Musieliśmy uznać wyższość rywali z SP nr 1, którzy nas pokonali, a my w rezultacie uplasowaliśmy się na drugiej pozycji.

          Wielkie brawa i ogromne gratulacje dla chłopaków z naszej drużyny!

     • Nocka klasy VI

     • W piątek o godzinie 18:00 uczniowie klasy VI stawili się w szkole, by wspólnie ze sobą spędzić kolejne niezapomniane chwile.

      Po zakwaterowaniu (w pomieszczeniu zerówki - a jakże) była krótka "odprawa" porządkowa, a następnie wszyscy ruszyli do zaplanowanych wcześniej (albo i nie) zabaw. Były nocne rozgrywki w siatkówkę, nocne zabawy w chowanego, wspólne kino, gry stolikowe... O północy tradycyjnie wyruszyliśmy na nocną wędrówkę po okolicy. Po powrocie bawiliśmy się dalej, już w ciepłych wnętrzach szkoły, a gdy sił zbrakło to rozpoczęły się nocne dyskusje i opowiadania. Najwytrwalsi w tych pogaduchach przez okno obejrzeli nawet wschodzące słońce. 

      O 8 była pobudka, następnie czas na śniadanie i wspólne doprowadzenie szkoły do porządku. Do godziny 10:00 wszyscy udali się do swoich domów na zasłużony odpoczynek.

      Opiekę nad uczniami sprawowali Pani Anna Sroka i Pan Remigiusz Kaczyński.

     • Europejski tydzień Kodowania

     • EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

      Kodowanie pozwala rozwijać kompetencje XXI wieku, takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową.

      Europejski Tydzień Kodowania oferuje wszystkim uczniom możliwość podjęcia pierwszych kroków w kierunku tworzenia treści cyfrowych dzięki temu, że zapewnia szkołom i nauczycielom bezpłatne możliwości rozwoju zawodowego, materiały dydaktyczne, a także szanse udziału w międzynarodowych wyzwaniach i programach wymiany.

      W 2019 roku Europejski Tydzień kodowania odbywał się w dniach 5-20 października. Nasza szkoła wzięła aktywny udział w tej inicjatywie przeprowadzając szereg ciekawych zajęć. Klasy młodsze kodowały na kartach pracy korzystając z książki kodowej. Klasy starsze korzystały z zestawów robotycznych w które nasza szkoła jest wyposażona, i w sposób praktyczny przekonywały się, że „rozmowa z robotami” nie jest taka prosta. Były też lekcje poświęcone nowoczesnym technologiom i sposobom bezpiecznego poruszania się po współczesnym Wirtualnym Świecie.

      Główne cele Tygodnia Kodowania to:

      Świętowanie radości płynącej z programowania

      Wzmacnianie potencjału człowieka tworzącego z pomocą maszyny

      Łączenie ludzi w grupy o wspólnych zainteresowaniach

      Zachęcenie większej liczby osób do nauki techniki, inżynierii i matematyki