• DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          •      14 października w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie uroczyście obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej.
                       Uroczystość rozpoczęły występy uczniów, były piosenki, wiersze i tańce.
                       Następnie wręczone zostały nagród burmistrza Węgorzewa. Otrzymali je dyrektorzy szkół, wśród nich była P. Marzena Mokrzecka,  i nauczyciele, a wśród nich P. Edyta Szarmacher-Stasiak.

                  Tego dnia nagrody dyrektora otrzymali też nauczyciele. Z naszej szkoły nagrodzeni zostali: P. Zofia Kruk, P. Regina Flis, P. Katarzyna Komsta, P. Iwona Błaszczyk. P. Irena Józefowicz, P. Remigiusz Kaczyński, P. Agnieszka Tryk, P. Anna Nazarowicz i P. Jan Józefowicz.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W SZKOLE

          •           13 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
                     W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy IV i VII, którzy w zabawny sposób przedstawili dzień z życia nauczyciela. W trakcie występu dziewczyny z klasy VI zatańczyły opracowany przez siebie układ. Następnie uczniowie złożyli serdeczne życzenia, po czym wszyscy zaśpiewali „Sto lat” i wręczyli pracownikom szkoły laurki.

                  Nad przygotowaniem występów czuwali P. Iwona Błaszczyk i P. Hubert Dunin - Borkowski.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          •      7  października 2022 r. odbyła się akcja – XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem:  Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

                    Na lekcjach matematyki każdy uczeń klas III-VIII otrzymał jeden los z zestawem 5 przykładów z tabliczki mnożenia. Na rozwiązanie uczniowie mieli 4 minuty.  Klasa III zmagała się z przykładami tabliczki mnożenia w zakresie „do 30”, klasy  IV-VI w zakresie „do 100”, natomiast klasy VII-VIII w zakresie „do 500”. W dalszej część lekcji uczniowie w grupach dwuosobowych rozwiązywali przygotowane Bloksy.  Do wspólnej zabawy dołączyła również grupa 5, 6 – latków, dzieci na zajęciach rozwiązywały łamigłówki.

                Dzień ten wzbudził w uczniach wiele pozytywnych emocji oraz pobudził chęć zdrowej rywalizacji. Był to doskonały trening pamięci. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która pozwala starszym i młodszym doskonale się bawić, a zarazem rozwijać swoje umiejętności matematyczne.
            W tej edycji ekspertami tabliczki mnożenia zostali:

            Kl. III

            1. Izabela Dobosz
            2. Ewa Soroczyńska
            3. Oliwia Sobczak
            4. Szymon Mielniczek
            5. Kacper Gryszko
            6. Julian Śmierzyński

            Kl. IV

            1. Damian Wincza
            2. Kuba Lipski
            3. Milena Zapaśnik
            4. Weronika Giczewska

            Kl. V

            1. Eryk Ciszewski
            2. Ksawery Kochan
            3. Ksawery Misztal
            4. Lena Kisiel - Klukińska
            5. Julia Makara
            6. Adam Nazarowicz
            7. Michał Bąkart
            8. Paulina Seifried

            Kl. VI

            1. Filip Drabyk
            2. Dominik Grabarz
            3. Dominika Kwarcińska
            4. Amelia Herbaczewska
            5. Mateusz Gajda - Mroczkowski

            Kl. VIII

            1. Dominik Wołodźko
            2. Oliwier Rzadkiewicz
          • DZIEŃ UŚMIECHU

          •     7 października najmłodsi ubierali wszystkich w uśmiech.  W trakcie spaceru po naszej szkole rozsyłali uśmiechy. Uśmiech jest w jednym rozmiarze, a pasuje każdemu. Kochajmy, uśmiechajmy się często do siebie i innych. Nie bójcie się uśmiechać, Wasz uśmiech na twarzy może sprawić komuś sporo radości. Jeśli zobaczysz kogoś bez uśmiechu, daj mu jeden ze swoich.

          • GALA EKONOMII SPOŁECZNEJ

          •      6 października w Olsztynie odbyła się III Gala Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach. Powyższe wydarzenie organizowane było ramach projektu pozakonkursowego samorządu województwa „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” na lata 2021-2023.
                      Podczas gali nastąpiło oficjalnie rozstrzygnięcie konkursu pn. „Ambasador Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach“ w następujących kategoriach:

            - kategoria I „Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej”;

            - kategoria II „Przedsiębiorstwo Przyjazne Ekonomii Społecznej" ;

            - kategoria III „Szkoła Przyjazna Ekonomii Społecznej“;

            „Szkoła Przyjazna Ekonomii Społecznej” -głosowanie w „Plebiscycie publiczności”.

            - kategoria IV „Markowy Produkt PES”.
                      Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie w kategorii III „Szkoła Przyjazna Ekonomii Społecznej“. W gali uczestniczyły Lidia Czerniewicz - wiceburmistrz Węgorzewa, Marzena Mokrzecka - dyrektor Szkoły Podstawowej w Perłach oraz Zofia Kruk - prezes stowarzyszenia "Perła-Promocja-Edukacja-Rozwój".

            W nagrodę otrzymaliśmy dyplom, komplet piłek, voucher na wizytę studyjną oraz grę edukacyjną.

                 Dziękujemy za tak szczególne wyróżnienie i docenienie naszych działań na rzecz ekonomii społecznej.

            Poniżej link do transmisji z gali.

            https://l.facebook.com/l.php...

          • IGRZYSKA W PIŁKĘ NOŻNĄ

          •       6 października 2022 r. odbyły się Igrzyska Dzieci o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w Piłce Nożnej.
                      Po ciężkiej walce z SP1 oraz po zmaganiu z SP2, gdzie chłopaki zostawili serce na boisku, zajęliśmy 3 miejsce.
                   Wszyscy, którzy byli obecni na boisku i trybunach, byli pod wielkim wrażeniem zaangażowania i waleczności uczniów SP Perły.

                 Możemy być dumni z naszych Perełek.

          • WYCIECZKA DO CZARNEGO DUNAJCA

          •    W dniach 26 – 30 września pięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Czarnego Dunajca. To nagroda za dobre wyniki w nauce i działalność społeczną. Warto było się starać. Pięciodniowy pobyt na Podhalu przyniósł wiele nowych przyjaźni i niesamowite wrażenia. Zwiedziliśmy tamtejsze szkoły, doznaliśmy gościnności z każdej strony i poznaliśmy wspaniałych ludzi. Niektórym uczniom trudno było uwierzyć, że nasze miejsce noclegowe to szkoła.

               Świetnie wyposażona placówka w Czarnym Dunajcu nie tylko posiada 3 sale gimnastyczne, lodowisko, dobrze wyposażoną stołówkę, ale także własny hotel, w którym spaliśmy. Nie mieliśmy czasu się nudzić. Przepiękna Dolina Kościeliska, Termy Chochołowskie, Zakopane, skansen w Orawie, kolejka na torfowiska- kto nie przeżył tego, niech żałuje. Pozostały wspomnienia i niedosyt wrażeń, bo czas szybko minął. Następna wymiana młodzieży już w czerwcu- starajcie się być najlepszymi z najlepszych. Warto!!!

               Dziękujemy Burmistrzowi oraz Pani Ewie Kraśniewskiej za koordynację.

          • Nocka klasy VII

          • 30 września klasa VII wraz z wychowawczynią panią Iwonką i opiekunem panem Hubertem spędziła noc w szkole. Jak na Dzień Chłopaka przystało na klasowych chłopców czekały upominki, ale aby je zdobyć, trzeba się było wykazać i z "dzieckiem" na ręku wykonać kilka czynności : przenieść zakupy w torbie, pozamiatać woreczki, wbić gwoździe w styropian, rozwiesić pranie... I dopiero cieszyć się przygotowanymi przez dziewczyny prezentami.

            Potem było karaoke, pizza, gry planszowe i straszne historie z życia wzięte. 

            Następnego dnia po dość krótkiej nocy, siódmoklasisci z Pereł zgarnęli ósmoklasistow z Więcek i razem pojechali do Mrągowa. Najpierw były gokarty, a potem laser tagi i duuuzo frajdy. Pogoda i humory dopisały, więc będzie co wspominać! 

          • Wycieczka do Teatru lalek i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie.

          • W dniu 24 września  odbyła się jednodniowa wycieczka edukacyjna do Teatru Lalek i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie. gdzie obejrzeliśmy przedstawienie pt.”Piotruś Pan.  Wszyscy cudownie się bawili, włącznie z paniami. Po dużej dawce rozrywki przyszedł czas na ulubiony posiłek z McDonalds. Wycieczka się udała, atmosfera była serdeczna i ciepła, a dzieciaki świetnie się zintegrowały.

          • UROCZYSTE OTWARCIE DROGI GMINNEJ W PERŁACH

          •       22 września nasza szkoła pękała w szwach od ważnych osobistości. Wszystko to za sprawą otwarcia drogi gminnej dofinansowanej w ramach Rządowego Programu Rozwoju Dróg. Tak jak w domu, gdy oczekujemy gości, to się na takie wizyty szykujemy. Od rana stroiliśmy szkołę, aby zrobić jak najlepsze wrażenie.  Kwiatki, bukiety, dynie, słoneczniki, nowa ławeczka - to wszystko zapewnili rodzice.

               Głównym organizatorem uroczystości był Burmistrz Krzysztof Kołaszewski. Na uroczystość przybyli m.in. Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko- Mazurski, Wojciech Cybulski - Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty, Marzenna Supranowicz - Starosta Węgorzewski, płk Mariusz Majerski- dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii im. gen. J. Bema, Radni Rady Miejskiej, Radni Rady Powiatu Węgorzewskiego, Sołtysi oraz mieszkańcy.

                Po czynnościach związanych z otwarciem drogi nasze Perełki zaprezentowały się na różnych środkach lokomocji, wykonując paradę pojazdów. Były samochodziki ciągnięte przez najmłodsze Perełki, rowery, hulajnogi i inne pojazdy, których nazw nie sposób zapamiętać. Największe wrażenie zrobiła chyba bryczka z koniem Flajo ( Arden Polska). Stulichańskie Stowarzyszenie Wspierania Sportów Konnych i Wodnych w składzie: Marcin Furtak, Martyna Kryłowicz i Marek Wincza zrobiło nam przemiłą niespodziankę, użyczając nieodpłatnie taką atrakcję. Skorzystali z niej zaproszeni goście oraz najmłodsze Perełki pod opieką naszych nauczycieli. Klasa VII wraz z panią Iwonką Błaszczyk przygotowała quiz, który nie sprawił gościom większych problemów. Przygotowany quest natomiast czeka na ponowną okazję do odwiedzin gości, gdyż zabrakło czasu na jego realizację. Goście zwiedzili szkołę i udali się do innowacyjnej szkoły pod chmurką. To niesamowite bajeczne miejsce zachwyciło gości i pewnie z radością zostaliby na dłużej w naszych szałasach i budowlach. Niestety, czas na to nie pozwolił, gdyż czekała na nich kolejna atrakcja- przepyszny tort w naszej minipracowni technicznej pod wiatą. Zakupiony w ramach programu Laboratoria przyszłości sprzęt zrobił duże wrażenie na gościach. Pan Remigiusz Kaczyński z dumą prezentował sprzęt, na którym pracuje z dziećmi.

               Po wizycie w szkole nadszedł czas na obiad w świetlicy wiejskiej przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Perłach.

                Goście na pamiątkę wizyty w szkole otrzymali syrop z pomarańczy wykonany w naszej cudownej kuchni pod czujnym okiem Edyty Szarmacher- Stasiak.

                 Dziękuję wszystkim za pomoc i zaangażowanie.

          • 29. Akcja Sprzątanie Świata-Polska

          •       Tegoroczne hasło finału ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata brzmi „Wszystkie śmieci są nasze”.
                 W tym roku szkolnym, jak każdego roku uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się w kampanię i z wielkim zaangażowaniem posprzątali teren szkoły oraz pobocza dróg w okolicy szkoły. Celem nadrzędnym akcji było ukształtowanie postawy odpowiedzialności społeczności uczniowskiej za obecny i przyszły stan środowiska przyrodniczego.

                 Po dobrze wykonanej pracy upiekliśmy kiełbaski przy ognisku. Następnie uczestniczyliśmy w grach i zabawach na świeżym powietrzu, co przyczynia się do integracji całej społeczności szkolnej.

                  Sprzątanie Świata – Polska 2022 odbyło się dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Węgorzewo. Serdecznie dziękujemy!

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dn. 14-15.09.2022r. pani Iwona Błaszczyk zabrała grupkę uczniów z kilku szkół na pełną wrażeń wycieczkę do Stolicy. Integracji sprzyjały atrakcje, które wymagały od uczestników zespołowego działania. Na Farmie Iluzji szalały zmysły. Z 33 piętra Pałacu Kultury i Nauki można było podziwiać warszawski Manhattan oraz wejść do kilku sal, a następnie zobaczyć Stolicę nocą. Były też zmagania w TEP Factor, które przypominały Ninja Warrior a na koniec wodne szaleństwo w Park of Poland Suntago. Atrakcją był nawet przejazd komunikacją miejską i nocleg w renomowanym hotelu. Młodzi wycieczkowicze wspaniale się zachowali w codziennych sytuacjach, jak np ustępowanie miejsca starszym w autobusie miejskim czy wzorowe zachowanie w hotelu.

             

            Ogromne podziękowania Rodzicom za zaufanie i świadomość tego, co oprócz szkoły kształtuje młodego człowieka. 

          • XXI CYKLOCROSS MTB

          •      18 września  na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Piękny Brzeg odbył się XXI Jesienny Cyklocross MTB o Puchar Burmistrza Węgorzewa.
               W wyścigach rowerowych dla dzieci i młodzieży wzięli udział także uczniowie naszej szkoły: Mateusz Karwowski, Weronika Giczewska, Adam Nazarowicz i Zuzanna Fok.  Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, Weronika Giczewska zajęła II miejsce, Zuzanna Fok – I miejsce. Gratulujemy.

          • WYSTĘP ARTYSTÓW Z UKRAINY

          •      Na zaproszenie burmistrza Węgorzewa  Krzysztofa Kołaszewskiego  14 września naszą  szkołę odwiedzili Dmitro Sokolov (dyrektor Regionalnego Centrum Sztuki Ludowej i Pracy Kulturalno-Oświatowej Połtawskiej Rady Obwodowej) i Lydia Kretova (artystka Połtawskiego Obwodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Muzyki i Dramatu im. Gogola).

                 Spotkanie dostarczyło nam wielu pozytywnych doznań. Na koniec koncertu w podziękowaniu za przepiękny występ  nasz uczeń Mateusz Gajda-Mroczkowski wykonał dwa utwory wokalne.
                Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem. Dziękujemy.

          • XXI Jesienny Cyklocross MTB o Puchar Burmistrza Węgorzewa

          • Zapraszamy na XXI Jesienny Cyklocross MTB o Puchar Burmistrza Węgorzewa 18 września 2022 r. Ośrodek Wypoczynkowy Piękny Brzeg, ul. Leśna 20

             

            Wyścigi rowerowe dla dzieci i młodzieży (start i meta Ośrodek Wypoczynkowy Piękny Brzeg, ul. Leśna 20, 11-600 Węgorzewo) – zawody liczone są do klasyfikacji szkół podstawowych Gminy Węgorzewo.

            Każdy uczestnik otrzyma medal pamiątkowy. Miejsca 1-3 nagradzane (oprócz kategorii 2017 i młodsi oraz jazdy rodzinnej)

            Zapisy w Biurze Zawodów w dniu zawodów od godz. 9.00, minimum 10 minut przed startem do danego wyścigu. Start pierwszego wyścigu godzina 10.00.


            Nagroda główna – Bon na ROWER ufundowany przez Marka Lipskiego Prezesa Ośrodka Wypoczynkowego na Mazurach „Piękny Brzeg” - wyłonienie zwycięzcy głównej nagrody wśród uczestników Cyklocrossu (tylko z wyścigów I-VIII)


            Inne trakcje podczas zawodów:

            - Ścianka wspinaczkowa, tyrolka - ognisko z kiełbaskami dla uczestników - program artystyczny Węgorzewskiego Centrum Kultury

            - zabawy integracyjne dzieci i dorosłych - dmuchane zjeżdżalnie - grill, ciasta, kawa, herbata



            Więcej szczegółów na stronie internetowej: https://osir.wegorzewo.pl/ w wydarzeniu XXI Jesienny Cyklocross MTB


            Harmonogram zawodów:

            I – 2017 i młodsi oraz starsi nie umiejący jeździć samodzielnie na dwóch kołach – godz. 10:00 – 1 okrążenie (pętla mała 225 m.) – nieklasyfikowany.

            II - 2016 – godz. 10:10 – kat. dziewcząt i chłopców - 2 okrążenia (pętla mała 225 m.) – 450 m.

            III – 2015 – godz. 10:20 – kat. dziewcząt i chłopców - 1 okrążenie (pętla średnia 750 m.) – 750 m.

            IV – 2014 – godz. 10:30 – kat. dziewcząt i chłopców - 2 okrążenia (pętla średnia 750 m.) – 1 500 m.

            V – 2013 – godz. 10:40 – kat. dziewcząt i chłopców - 2 okrążenia (pętla średnia 750 m.) – 1500 m.

            Godz. 10.50 dekoracja wyścigów: II, III i IV.

            VI – 2011 – 2012 – godz. 11:10 – kat. dziewcząt i chłopców - 3 okrążenia (pętla średnia 750 m.) – 2 250 m.

            VII – 2009 – 2010 – godz. 11.25 – kat. dziewcząt 3 okrążenia (pętla średnia 750 m.) – 2250 m.; chłopców - 4 okrążenia (pętla średnia 750 m.) – 3 000 m.

            VIII – 2007 – 2008 – godz. 11:40 – kat. dziewcząt - 4 okrążenia (pętla średnia 750 m.) – 3000 m.; chłopców - 6 okrążeń (pętla średnia 750 m.) – 4 500 m;

            IX – Jazda Rodzinna (najliczniejsza rodzina) – godz. 12.10 – 1 okrążenie (pętla średnia 750 m.) – 750 m. Organizator zastrzega sobie limit rodzin startujących - 10. Rodzina biorąca udział w wyścigu musi liczyć minimum 3 osoby oraz zawierać w swoim składzie minimum dwa pokolenia (np. rodzic-dziecko, dziadek-wnuczek) – nieklasyfikowany.

            X – Open „Profi” (zaawansowani 2006 i starsi) – godz. 12:30 kat. kobiet i mężczyzn – 2 okrążenia (pętla duża 7500 m.) – 15000 m.

            XI – Open „Amator” (amatorzy 2006 i starsi) – godz. 12:35 kat. kobiet i mężczyzn – 1 okrążenie (pętla duża 7500 m.) – 7500 m.

            Godz. 12:40 dekoracja wyścigów: V, VI, VII, VIII i Jazdy Rodzinnej.

            Około godz. 14:00 dekoracja wyścigów: X, XI.

            Oswiadczenie_dzieci_XXI_Jesienny_Cyklocross_MTB.pdf

            Regulamin_XXI_Jesienny_Cyklocross_18.09.2022.pdf​​​​​​​

          • NARODOWE CZYTANIE

          •     5 września nasza szkoła wzięła udział w XI edycji Narodowego Czytania, które w Polsce odbyło się w sobotę – 3 września. W tym roku Para Prezydencka  do przeczytania zaproponowała „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Czytały: Zuzanna Fok, Angelika Kwarcińska, Dominika Kwarcińska i Amelia Herbaczewska.

                 Koordynatorem akcji w naszej szkole była P. Irena Józefowicz.

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          •      1 września 2022 r. o godz. 10.00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani Marzena Mokrzecka bardzo serdecznie powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Powiedziała o zmianach, które zaszły podczas wakacji. Następnie przedstawiła organizację roku szkolnego i wychowawców klas:
            - oddział przedszkolny – Anna Sroka,
            - zerówka – Edyta Szarmacher - Stasiak,
            - kl. I – Paulina Kołowszyc – Prazner,
            - kl. II – Agata Kulesza,
            - kl. III – Dorota Dąbrowska,
            - kl. IV – Hubert Dunin - Borkowski,
            - kl. V – Zofia Kruk,
            - kl. VI – Katarzyna Komsta,
            - kl. VII - Iwona Błaszczyk,
            - kl. VIII - Joanna Kołowszyc.
                    Inni nauczyciele: Barbara Szyszko, Marzenna Śmierzyńska, Regina Flis, Irena Józefowicz, Klaudia Zakrzewska, Leonarda Anzulewicz-Gibowicz, Izabela Szyłejko, Aleksandra Krupa, Agnieszka Kowalik, Karolina Soroczyńska, Marianna Putkowska, Remigiusz Kaczyński i Andrzej Michalak. Ponadto zatrudnieni są także: Agnieszka Tryk (sekretariat), Anna Nazarowicz, Barbara Matejko i Jan Józefowicz.

                Zajęcia lekcyjne będą się rozpoczynały o godzinie 8.00. W naszej szkole i  w oddziałach przedszkolnych w tym roku naukę rozpoczęło 137 uczniów.

                Na zakończenie Pani Marzena Mokrzecka życzyła i dzieciom, i dorosłym wytrwałości, radości, energii do działania i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

          • SPOTKANIE PO LATACH

          •          Wyśmienicie bawiliśmy się 9 lipca w Perłach podczas kolejnego festynu „Spotkanie po latach”.
                      Do 19.00 trwała część z atrakcjami dla dzieci. Zabawy prowadziły animatorki. Można było skorzystać ze zjeżdżalni, połowić rybki, sprawdzić się w zawodach sumo. Były tatuaże, malowanie twarzy, tworzenie naszyjników z makaronu, malowanie na kartonach lub folii. Każdy młody uczestnik zabawy otrzymał na pamiątkę jakiś drobiazg, który sam sobie mógł wybrać z naszego kącika rozmaitości.
                    Wieczorem rozpoczęła się część przewidziana głównie dla dorosłych. Wszyscy chętni mogli posilić się pysznościami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Perłach i w Klimkach. „Parkiet” był zajęty do godz. 2.00, do tańca przygrywał zespół Sidorki ze Szczecina.
                    Organizatorzy festynu to: KGW w Perłach i w Klimkach, sołectwa: Perły, Klimki, Rudziszki i Parowa, SP Perły i OSP Perły, a nad wszystkim czuwał niezawodny sołtys wsi Perły – Pan Edward Ożga.