• TERAPIA LASEM

          •      28 kwietnia 2022 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „Terapeutycznie w Perłach” finansowanego  przez Fundację Świętego Mikołaja. Tym razem uczestniczyli w nich uczniowie kl. IV – VI. Zajęcia pod nazwą „Terapia lasem” zostały przeprowadzone na terenie kompleksu leśnego Leśnictwa Kuty oraz na wiacie „Zaścianek”. Projekt finansowany jest przez Fundację Świętego MIkołaja.
                      Uczestnicy wyprawy przypomnieli sobie zasady zachowania w lesie, poznali budowę lasu oraz korzyści, jakie czerpiemy z przebywania w nim. Podczas zajęć na wiacie za sprawą kilku wabików myśliwskich dowiedziały się, jakie odgłosy można usłyszeć w lesie i w jakim okresie.

                 Na koniec czekała na dzieci niespodzianka - kiełbasa z ogniska, bułki oraz soki ufundowane przez Koło Łowieckie Mazury. 

          • DZIEŃ ZIEMI

          •       Światowy Dzień Ziemi to nazwa akcji obchodzonej corocznie 22 kwietnia, której głównym celem jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą.  
                     W naszej szkole obchody tego dnia rozpoczęliśmy właśnie 22 kwietnia. Tego dnia odbył się Szkolny Konkurs Ekologiczny dla uczniów klas IV-VIII.
                     Wzorem lat ubiegłych w ramach Dnia Ziemi zorganizowana została również akcja sprzątania Pereł. Klasy miały wyznaczone rewiry, które solidnie posprzątały. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające.
                     Następną częścią naszych obchodów był apel, na którym dzieci z oddziału przedszkolnego pięknie przeczytały wiersze promujące ideę dbania o środowisko. Uczniowie klasy I i VI zaśpiewali piosenki o ochronie naszej planety i  propagowaniu postaw proekologicznych. Podczas apelu zwycięzcy Szkolnego Konkursu Ekologicznego otrzymali nagrody.

               Obchody Dnia Ziemi zakończyliśmy miłymi akcentami, pieczeniem kiełbasek przy ognisku i wspólnymi zabawami na świeżym powietrzu.

                Przeprowadzanie takich akcji pozwala na uwrażliwienie uczniów na problemy środowiska przyrodniczego oraz wdrożenie do aktywnej postawy w działaniu na rzecz ochrony przyrody.

               Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Węgorzewie za pomoc w organizacji szkolnej akcji Dnia Ziemi.

          • BRD

          •        26 kwietnia 2022 r. nasza drużyna zajęła PIERWSZE miejsce w Finałach Powiatowych Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym!!!
                   Już za dwa tygodnie drużyna w składzie: Dominika Kwarcińska, Oliwia Koncewicz, Filip Drabyk, Dominik Wincza pojedzie na wojewódzkie finały do Elbląga!
                  Zwyciężyliśmy drużynowo w teście z BRD i w pierwszej pomocy, a do tego Filip został najlepszym zawodnikiem z teorii!!!
                     Trzeba teraz się przygotować do kolejnego wyzwania.

          • Wycieczka do Olsztyna. Muzeum Warmii i Mazur, Planetarium

          • 26 kwietnia 2022r. uczniowie klas 0,I, II oraz III uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Warmii i Mazur, które znajduję się w Olsztynie.

            Uczniowie zostali oprowadzeni po olsztyńskim zamku przez pracownika Muzeum, który zapoznał ich m.in. z historią zamku oraz  postacią Mikołaja Kopernika.

            Uczniowie obejrzeli również eksponaty, słuchając ciekawostek i opowieści prowadzącego.

            W drugiej części  spotkania uczestniczyli  w warsztatach plastycznych  pt.,,Budujemy zamek”. Młodzi artyści z zapałem tworzyli swoje dzieła, które obecnie wyeksponowane zostały na tablicach w  szkole.

            Kolejna atrakcją była wizyta w Planetarium i seans filmowy „Ziemia, Księżyc i Słońce” Co dzieje się na niebie? Dlaczego świeci Słońce i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Na te i inne nurtujące najmłodszych pytania w prosty i zabawny sposób odpowiedział seans ukazując, w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi.Uczniowie obejrzeli ciekawe zjawiska astronomiczne, dowiedzieli się jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży i lądowania na Srebrnym Globie. Mamy nadzieję że ten wyjazd zasiał ziarenko w poznawaniu naszego wszechświata, który jak wiadomo ciągle pozostaje nie odkryty…

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • Dzień Książki to kolejne święto warte naszej uwagi niezależnie od wieku naszych. Dlaczego? O walorach książek nie trzeba nikogo przekonywać. Możliwość poznawania historii spisanych na książkowych stronach to przywilej i przyjemność. Sam proces powstawania książki jest interesujący.

            Dnia 25 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. W tym dniu dzieci miały okazję dowiedzieć się jak powstaje książka oraz poznały zasady szanowania książek. Najmłodsze Perełki miały okazje opowiedzieć jakie książki,bajki  lubią najbardziej.

          • SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNO – PRZYRODNICZY

          •     Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się konkurs ekologiczno-przyrodniczy dla chętnych uczniów z  klas IV – VIII. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego i uświadomienie potrzeby jego ochrony oraz wytworzenie przekonania, że środowisko przyrodnicze jest naszą wspólną wartością.

                Uczniowie, posługując się zdobytą wiedzą i umiejętnościami, rozwiązywali test konkursowy z zakresu ekologii na platformie quizizz. Uczestnicy konkursu wykazali się rozległą wiedzą na temat środowiska przyrodniczego. Mistrzami wiedzy ekologicznej w naszej szkole zostali:

             I miejsce – Mateusz Butkiewicz (kl. V) i Wiktoria Guzman (kl. VIII),

            II miejsce – Iga Kozłowska (kl. VIII),

            III miejsce – Wiktoria Pietraszek (kl. V).

                   Zwycięzcy zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi na apelu z okazji Dnia Ziemi.

                    Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • NOCKA KL. IV

          •      Uczniowie klasy IV 22 kwietnia przybyli do szkoły dwa razy, najpierw na godz. 8.15, potem na 19.00.

                     Pogoda była idealna, więc sporo czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu. Nie przeszkadzało nam również to, że się ściemniło. Były zabawy na placu, gra w piłką nożną, „buszowanie” w bazie szkolnej, ciemny chowany itp.

                   Zaplanowany spacer w ciemności też się udał. Wyruszyliśmy kilka minut po północy. Latarki dodawały nam otuchy, ale urządziliśmy także  „walkę ze strachem”, ponieważ przez kilka minut szliśmy w ciszy i wyłączyliśmy wszystkie światełka, a przy tej drodze nie świeciły też żadne latarnie. 

            Trudno powiedzieć, o której wszyscy zasnęli, bo …  podobno niektórzy nie usnęli wcale. 

                 Razem z dziećmi bawiły się P. Agata Kulesza i P. Zofia Kruk.

          • Klub Szkół UNICEF

          •     Zmiany klimatu są jednym z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Edukacja prowadzona od najmłodszych lat procentuje zmianą nawyków w przyszłości, a tym samym daje szansę na ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Ochrona środowiska naturalnego to podstawowy obowiązek każdego człowieka, to dbałość o miejsce, w którym żyjemy, naprawianie wyrządzonych szkód, szacunek do przyrody.

          • TERAPIA LASEM

          •        13 kwietnia 2022 r. rozpoczęły się pierwsze zajęcia w ramach projektu „Terapeutycznie w Perłach” finansowanego  przez Fundację Świętego Mikołaja.
                    Zajęcia pod nazwą „Terapia lasem”, dzięki współpracy z Kołem Łowieckim „Mazury” z Węgorzewa oraz Nadleśnictwem Borki, zostały przeprowadzone na terenie kompleksu leśnego Leśnictwa Kuty oraz na wiacie „Zaścianek”. 
                      Podczas zajęć uczniowie klas I-III z naszej szkoły przypomnieli sobie zasady zachowania w lesie, poznali budowę lasu oraz korzyści, jakie czerpiemy z przebywania w nim.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się łacińskie nazwy gatunkowe roślin i zwierząt, które przenosiły w świat magii, brzmiąc jak zaklęcia z Harrego Pottera.

                 Podczas zajęć na wiacie za sprawą kilku wabików myśliwskich dowiedziały się, jakie odgłosy można usłyszeć w lesie i w jakim okresie.

                  Na koniec czekała na dzieci niespodzianka w postaci poczęstunku. Kiełbasa z ogniska, bułki oraz soki zostały ufundowane przez Koło Łowieckie Mazury. Dziękujemy fundatorom niezapomnianych wrażeń.

          • Coraz bliżej Święta!!!

          •     12 kwietnia w naszej szkole zagościła atmosfera Świąt Wielkanocnych. Uczniowie kl. III- VI wcielili się w role pogrążonych w smutku niewiast idących namaścić ciało Pana Jezusa, żołnierzy stojących na straży, by nikt ciała nie wykradł, oraz aniołów . Aktorzy przypomnieli o zbliżającym się wielkim cudzie, którym jest Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

          • Konkurs na „Najładniejszą Pisankę Wielkanocną”

          •        Przed nami najbardziej radosne i wiosenne Święta Wielkanocne. Nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu jest jajko symbolizujące nowe życie oraz nadzieję. W związku z tradycją w naszej szkole odbył się  konkurs na „Najładniejszą Pisankę Wielkanocną”.  Wpłynęło 27 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą kreatywnością. 
                     W kategorii kl. I- III zwyciężyli:
            - I miejsce - Dorian Kamiński (kl. I), Milena Zapaśnik (kl. III),
            - II miejsce - Izabela Dobosz (kl. II), Gabriela Sęktas (kl. I), Szymon Mielniczek (kl. II),
            - III miejsce - Jakub Chmurzyński ( kl. III), Nina Barniak ( kl. II), Julia Łukaszewicz (kl. III), Julia Siemaszko (kl. I).

                W kategorii kl. IV- VIII zwyciężyli:
            - I miejsce - Magdalena Siemaszko (kl. VIII), Dominik Wołodźko (kl. VII)
            - II miejsce - Wiktoria Pietraszek (kl. V), Szymon Drabyk (kl. IV), Ksawery Kochan (kl. IV),
            - III miejsce - Amelia Herbaczewska ( kl. V), Angelika Kwarcińska ( kl. V), Dominika Kwarcińska   ( kl. V).
                      Uczestnikom  serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

          • KULTURALNI W SZKOLE, W DOMU I NA ULICY

          •     W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pod hasłem: „KULTURALNI W SZKOLE, W DOMU I NA ULICY”. Podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 12 kwietnia 2022roku. W konkursie wzięło udział 27 uczniów klas I-VIII.  Prace wykonane były różnymi technikami plastycznymi. Uczniowie wykazali się przede wszystkim wiedzą na temat zasad dobrego zachowania i stosowania zwrotów grzecznościowych.

                 Oto zwycięzcy: 
            Uczniowie klas I-III:
            - I miejsce - Dorian Kamiński, Kacper Mielniczek,
            - II miejsce - Sandra Dreksler, Otylia Rzadkiewicz,
            - III miejsce - Julia Siemaszko, Zofia Wachowiak, Gabriela Sęktas.                       
            Uczniowie klas IV-VIII:
            - I miejsce - Maciej Kowalewski,
            - II miejsce - Paulina Seifried, Angelika Kwarcińska, Dominika Kwarcińska,
            - III miejsce - Amelia Olender, Wiktoria Pietraszek, Mateusz Gajda – Mroczkowski.

                Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia.
                 Wszystkie prace tworzą wystawę konkursową na głównym holu szkoły.

          • LEKCJA CHEMII

          •     11 kwietnia wszyscy chętni uczniowie mogli wziąć udział w chemicznym pokazie. Był to zestaw eksperymentów, które wykonane zostały przez doświadczonego chemika. Doświadczenia z ogniem, wodą i powietrzem, kolorowa piana, wybuch wulkanu, sztuczny śnieg – to tylko niektóre z ciekawostek obejrzanych tego dnia.

                Niesamowite efekty i uśmiechy dzieci to najlepsze podziękowanie za umożliwienie udziału w tym pokazie.

          • DZIEŃ OTWARTY W GIŻYCKICH SZKOŁACH

          •    7 kwietnia klasa VIII uczestniczyła w dniach otwartych w giżyckich szkołach ponadpodstawowych. Kilka pomysłów na przyszłość zapewne się narodziło...

                Oczywiście oprócz szkół ósmoklasiści odwiedzili jeszcze kilka charakterystycznych miejsc w Giżycku.  Kultowych zapiekanek też nie zabrakło:)

          • TENIS STOŁOWY

          •      6 kwietnia 2022 r. w Radziejach odbyły się Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. W turnieju uczestniczyli zawodnicy ze szkół: Sobiechy, Węgielsztyn, Radzieje i Perły. Nasi reprezentanci spisali się bardzo dobrze. Dominik Reszuta zajął II miejsce, Zuzanna Fok - III, Dominik Grabarz - IV miejsce , Dawid Grabarz - VI  miejsce.

                 Gratulujemy naszym reprezentantom i życzymy dalszych sukcesów. Opiekę nad uczniami sprawowała P. Joanna Kołowszyc.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          •  

             

                2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. W naszej szkole, z tej okazji, 4 kwietnia  przygotowano apel  z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem.

                  W tym dniu  wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

          • KONKURS HISTORYCZNY

          •    W piątek 1 kwietnia uczniowie reprezentowali naszą szkołę w VI Powiatowym Konkursie Historyczno - Multimedialnym pod nazwą "Historia Armii Krajowej" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Janusza Korczaka w Węgorzewie. Drużyna naszych historyków w składzie : Mariusz Kalich, Iga Kozłowska i Magdalena Siemaszko zajęła II miejsce. 

                  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • PRIMA APRILIS

          •           1 kwietnia to dzień żartów. Tego dnia nie brakowało ich także w naszej szkole. Ale zanim dzieci do szkoły dojechały, już spotkał je pierwszy psikus – kierowca „zapomniał” zatrzymać się i urządził wszystkim wycieczkę po okolicy. Dzieci były bardzo zdziwione, a nawet w pewnym momencie trochę wystraszone, kiedy już zobaczyły granicę polsko – rosyjską.

                      To był dzień bez plecaka i niemalże wszyscy przynieśli podręczniki i zeszyty, ale nie w plecakach. Pomysłowość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Były worki na śmieci, duże torby, małe torebki, maskotki, koce, tobołki, szuflady, skrzynki narzędziowe i na kosmetyki, chlebaki, walizki, pudełka, kartony po proszkach, transportery itp…., a nawet taczka.

                      Uczniowie przygotowali psikusy nauczycielom, biurka zmieniły swój wygląd, wejścia do klas czasem były bardzo trudne, a w jednaj nawet laptop sprawiał wrażenie uszkodzonego. Panie na stołówce także w ramach żartów zarządziły, że tego dnia nikt nie mógł zjeść obiadu, jeśli nie nałożył stołówkowego czepka. Zdarzyło się też, że „zaginęła” jedna z nauczycielek i część uczniów udała się na poszukiwania. Niektórzy pomyśleli, że została porwana, szukali wszędzie, nawet w piwnicy, a znaleźli…

                      To był bardzo wesoły dzień i  bardzo dobrze, gdyż jak powiedział Arystoteles: „Śmiech jest ćwiczeniem fizycznym wielce dla zdrowia korzystnym”.