• WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

          •  

                     10 grudnia 2022 roku odbyła się wycieczka szkolna do Warszawy. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VII. Głównym punktem programu wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki. Uczniowie mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzone  doświadczenia na interaktywnych wystawach.

            Jedną z atrakcji było również planetarium, w którym uczestnicy wycieczki obejrzeli pokaz zatytułowany “Narodziny Ziemi”

            Narodziny Ziemi” to obraz ukazujący trudne dzieje naszej planety w niezwykle sugestywny sposób. W filmie wykorzystano zaawansowane, oparte na rzetelnych danych kinowe wizualizacje.

            Uczestnicy wycieczki wyjechali z Warszawy pełni wrażeń i bogatsi o wiedzę zdobytą nie tylko w  Centrum Nauki Kopernik.

             

          • TURNIEJ „NADZIEJA ZIEMI”

          •      9 grudnia uczennice klasy 8: Lena Wróblewska, Amelia Misztal i Marika Dreksler reprezentowały naszą szkołę w XVI Międzynarodowym Turnieju Ekologicznym NADZIEJA ZIEMI zorganizowanym przez LO w Węgorzewie. Hasło tegorocznego turnieju: „Hałas nie jest synonimem dobrej zabawy. Hałas to Twój wróg". Podczas turnieju dziewczyny przedstawiły swoją prezentację, wzięły udział w teście wiedzy i wykonały plakat. Po podliczeniu punktów zajęły 4 miejsce.

                 Gratulacje!

          • MIKOŁAJKI

          •      6 grudnia Mikołaj przychodzi nie tylko do prywatnych domów. Odwiedza również szpitale, przedszkola i szkoły. Niesie wszystkim dzieciom uśmiech i radość. Dziś Św. Mikołaj zadzwonił do naszej szkoły. Powiedział, że ma małą awarię sań i musi jechać do serwisu. Obiecał, że nas odwiedzi, jeśli będziemy postępować zgodnie z instrukcją i wykonamy zadania. Wszyscy zabrali się do pracy. Polecenia były przeróżne: ułożenie puzzli, rozwiązanie rebusów, krzyżówki, zapakowanie prezentu, zaśpiewanie świątecznej piosenki. Uczniowie poradzili sobie znakomicie. Następnie nadszedł czas na przedstawienie. Podczas spektaklu dzieci rozmawiały
            z babcią o Świętym Mikołaju, śpiewały piosenki i czytały listy. W końcu przybył długo wyczekiwany Św. Mikołaj.

                  Na koniec dzieci z zerówki zaprezentowały występ pt. „Dziesięć bałwanków”.

          • „NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ”

          •     6 grudnia 2022 r. w naszej szkole podsumowaliśmy konkurs plastyczny „Nie pal przy mnie, proszę!”. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły oraz do dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzieci wykonały 44 prace plastyczne, które wywieszono w centralnym miejscu w holu szkoły. Tematyka nawiązywała do profilaktyki antytytoniowej. Prace w jasny sposób przekazywały informacje o tym, że palenie papierosów szkodzi nie tylko palaczowi, ale też tym, którzy są obok.

                 Wyłoniono najlepsze prace w kategoriach:
            Uczniowie klas IV-VI:
            - I miejsce: Jakub Chmurzyński,
            - II miejsce: Milena Zapaśnik,
            - III miejsce: Weronika Giczewska, Lena Kisiel-Klukińska, Dominika Kwarcińska;
            Uczniowie klas VII- VIII:
            - I miejsce: Patryk Gwozdowicz,
            - II miejsce: Oliwia Koncewicz,
            - III miejsce: Aleksandra Cybulska.
                   Autorzy zwycięskich oraz wyróżnionych prac otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które ufundowane zostały przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
                   Gratulujemy!!!

          • ANDRZEJKI

          •       Jak co roku w naszej szkole odbył się wieczór andrzejkowy. 25 listopada uczniowie klas I-VIII wzięli udział we wróżbach, które odkrywały naszą przyszłość.  Uczniowie kl. 6: Filip Drabyk, Dawid Grabarz, Angelika Kwarcińska, Dominika Kwarcińska oraz Amelia Herbaczewska przygotowali „pokój wróżb”. Odbyło się tradycyjne lanie wosku i odczytywanie przyszłości z powstałych figur. Na koniec był tradycyjny „marsz butów” dziewcząt, później chłopców, aby sprawdzić, kto spośród zgromadzonych jako pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego zadbali o muzykę, dzięki której milej spędziliśmy chwile w szkole.

                Wspólnie z dziećmi bawiły się i wróżyły P. Marzenna Śmierzyńska i P. Katarzyna Komsta. Wyjątkowe podziękowania za przybycie składamy P. Kazimierze Winczy, która jest niezastąpiona podczas lania wosku.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w UNICEF

          • Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział  światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

                 Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Tego dnia uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Co roku UNICEF przypomina o wykorzystaniu koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

          • VII Powiatowy Konkurs Polskiej Piosenki i Pieśni Patriotycznej

          •       18 listopada  odbył się  VII  Powiatowy Konkurs Polskiej Piosenki i  Pieśni  Patriotycznej organizowany przez Zespół Szkolno- Przedszkolny w Więckach. W tym roku naszą szkołę reprezentowały dwie osoby w kategorii klas- 4 - 6:  Mateusz Gajda –Mroczkowski i Julia Łukaszewicz. Konkurencja była bardzo duża. Nasi reprezentanci zaśpiewali wspaniale. Mateusz  zajął 1 miejsce.

                  Jesteśmy z Was bardzo dumni.

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          • Pamiętajmy-  Inny - nie znaczy gorszy! 

            Dziwny jest ten świat
            Gdzie jeszcze wciąż
            Mieści się wiele zła
            I dziwne jest to

            Że od tylu lat
            Człowiekiem gardzi człowiek
            Dziwny ten świat
            Świat ludzkich spraw…

               16 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Celem apelu było skłonienie naszych uczniów do refleksji  i przemyśleń nad postawami i zachowaniem względem drugiego człowieka oraz uświadomienie uczniom, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi. Poruszona została tematyka istotnych wartości w życiu człowieka, jak m.in. pomoc, zrozumienie, szacunek i akceptacja. Ideą było zachęcenie uczniów, aby w ich życiu tolerancja zagościła i towarzyszyła każdego dnia. Tolerancja nie znosi obojętności, nienawiści, pogardy, lekceważenia innych ludzi. Przypominali, że każdy człowiek zasługuje na akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę  czy religię

          • „JESIENNA CISZA W NATURZE”

          •        15 listopada rozdane zostały nagrody za udział w konkursie fotograficznym pt. „Jesienna cisza w naturze”.
                 Oto zwycięzcy:
            - I miejsce - Dorian Kamiński, klasa 2,
            - II miejsce - Adam Nazarowicz, klasa 5,
            - III miejsce - Julia Łukaszewicz, klasa 4, Zuzanna Fok, klasa 7,
            - wyróżnienia - Wojciech Zapaśnik, zerówka Lena Piórkowska, klasa 1, Weronika Giczewska, klasa 4, Oliwia Koncewicz, klasa 7.  

                Wszystkim uczestnikom konkursu oraz laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych.

          • Święto Niepodległości

          •     10 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Perłach uroczyście obchodzili rocznicę odzyskania niepodległości.
                      Na początku apelu donośnie zaśpiewali hymn Polski, a następnie w otoczeniu barw i symboli narodowych wystąpiły nasze najmłodsze Perełki z przedszkola i zerówki. Następnie uczniowie z klasy V i VI rozpoczęli część merytoryczną przedstawienia. Celem wystąpienia było przedstawienie wydarzeń i postaci historycznych, które swoją niezłomną postawą i patriotyzmem przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Pieśni patriotyczne i wiersze wykonane przez uczniów naszej szkoły podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny i podkreślały znaczenie symboli narodowych. \

                  W tym dniu wszystkim towarzyszyły barwy biało–czerwone i nastrój patriotyczny.

          • ZAWODY SPORTOWE W RADZIEJACH

          •     W środę 9 listopada w Szkole Podstawowej w Radziejach odbył się,  po dwóch latach przerwy, Turniej Szkół Wiejskich z Okazji Odzyskania Niepodległości.

                Na zawodach stawiły się trzy szkoły: Radzieje, Węgielsztyn i Perły. Po rozegraniu konkurencji punktowanych, jak i konkurencji w formie zabaw, komisja wyłoniła zwycięzcę. To właśnie nasza Szkoła okazała się w tym roku najlepsza i zajęliśmy 1 miejsce, pokonując kolejno szkołę w Węgielsztynie oraz szkołę w Radziejach.

                Nasze Perełki włożyły dużo serca w zabawę i w rywalizację. Serdecznie wszystkim gratulujemy!

          • POKAZ FILMOWY W GOGLACH VR

          •    7 listopada  uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w pokazie filmowym w SP nr 1, który przygotowała Fundacja Arte Et Martę z Warszawy. Wspólnie z uczniami SP nr 1 obejrzeliśmy filmy: „Kartka z powstania” i „Wiktoria 1920”  w goglach VR. Żeby obejrzeć wszystkie szczegóły scen, trzeba było obracać się w fotelu, bo akcja działa się dookoła.

               Niesamowite przeżycie!

          • ŻYCIE I KULTURA W ŚREDNIOWIECZU

          •     7 listopada wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie historycznym pt. „Życie i kultura w średniowieczu”, przeprowadzonym przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
                    Uczniowie dowiedzieli się, jaka droga wiodła do stanu rycerskiego. Podczas pokazu jeden z naszych uczniów dostąpił zaszczytu pasowania na rycerza i mógł tym samym potrzymać miecz. Kolejny uczeń został zakuty w dyby. Warunkiem jego uwolnienia była obietnica wzorowego zachowania i dobra nauka. Następnie odbyła się próba siły, czyli próba ciężkiego miecza, w czasie której wybrani uczniowie mogli spróbować swoich sił, trzymając w jednej ręce miecz w pozycji poziomej.

                Na zakończenie wszyscy chętni mogli podejść do rekwizytów, obejrzeć, przymierzyć, sprawdzić wagę itp. Taka podróż w czasie okazała się ciekawą lekcją historii.

          • WYJAZD DO KINA

          •     5 listopada - wycieczka do kina na film pt. „Nel i tajemnica kurokota". Mądra, pełna humoru animacja o tym, że z najlepszymi przyjaciółmi można dokonać rzeczy niemożliwych.

          • NOCKA KL. V Z HISTORIĄ W TLE

          •        Noc z 4 na 5 listopada uczniowie klasy V spędzili w szkole. Przybyli na godz. 19.00 i niezwłocznie rozpoczęli zabawę.
                     Tym razem królowała historia. Zdawałoby się, że tylko chłopcy będą bawić się przyniesionymi nerfami, ale okazało się inaczej – dziewczęta też chętnie dołączyły do zabawy. Do godz. 22 większość przebywała na podwórku, potem przenieśliśmy się do szkoły i nadal… - było strzelanie piankowymi lotkami, ataki z ukrycia, przebrania w stroje wojskowe, narady wojskowe, a ok. północy odśpiewano „Rotę”. Jak to rano wypowiedział się jeden z uczniów, gdyby nie to, że opiekunowie kazali po godz. 2 zachować względną ciszę, to zabawy wojskowe trwałyby zapewne do świtu.
                 Razem z dziećmi bawiły się P. Agata Kulesza i P. Zofia Kruk.

          • Dzień postaci z bajek

          •       Czytanie książek i bajek to jeden z najprostszych sposobów przekazywania dzieciom wiedzy o świecie. Uczymy, czym jest dobro i zło, oraz tego, że każdy czyn ma swoje konsekwencje. Pokazujemy sens przyjaźni i siłę wyobraźni.

          • PARK TRAMPOLIN

          •       27 października 2022 r. uczniowie klasy  VI i VIII uczestniczyli w wycieczce do Parku Trampolin i Sali Zabaw w Ełku. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zaciekawienie uczniów nietypową dyscypliną sportu, zacieśnienie relacji koleżeńskich oraz integracja klasowa.
                     Pod opieką opiekunów dzieci korzystały z trampolin, ścieżek akrobatycznych, ściany wspinaczkowej, karuzeli oraz strefy do koszykówki i siatkówki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się skoki do basenu z gąbkami,  zwinnościowy tor przeszkód, rzuty do kosza po odbiciu z trampoliny oraz zjazdy na pontonach.

                 Pobyt w Parku Trampolin dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechem na twarzy.

          • ZAWODY STRZELECKIE

          •       20 października na Strzelnicy „ Spartakus” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie odbyły się Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w Strzelectwie. Do rywalizacji strzeleckich przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 2, Budry, Radzieje  i Perły.

                 W Igrzyskach Dzieci naszą szkołę reprezentowali: Filip Drabyk, Dawid Grabarz i Dominik Grabarz. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej startowali: Dominik Wincza, Dominik Reszuta i Cezary Soroczyński. W klasyfikacji drużynowej młodsi zawodnicy zajęli I miejsce, starsi - V miejsce w swoich kategoriach wiekowych. W kategorii indywidualnej w Igrzyskach Dzieci Filip Drabyk zdobył najwięcej punktów i otrzymał tytuł Najlepszego Strzelca.  Zawodnicy otrzymali puchar i medale.

                 Gratulujemy! Opiekę nad uczniami sprawowała P. Joanna Kołowszyc.