• Akcja charytatywna "Paczka dla Seniora".

          • To już nasza druga edycja akcji „Paczka dla Seniora" . Nasi podopieczni z akcji „Paczka dla Seniora ” to osoby starsze, chore oraz samotne. Nie mają żadnej pomocy od swoich najbliższych lub w ogóle nie mają nikogo. Akcja polegała na zebraniu produktów spożywczych długoterminowych dla osób samotnych z gminy Węgorzewo. Świąteczne paczki, które przekazalismy  seniorom, nie tylko pomogą im w codziennym funkcjonowaniu, a także będą miłą niespodzianką. Niezależnie od tego, co dzieje się wokół nas, każdy zasługuje, aby poczuć ducha Bożego Narodzenia. Świat potrzebuje dobra,bądźmy zawsze gotowi do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. Nawet odrobina dobra, życzliwości, współczucia czy zainteresowania okazana drugiemu człowiekowi może ulżyć w cierpieniu i rozpromienić choć na chwilę czyjeś smutne i szare życie. Pomagajmy!

          • W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

          •     17 grudnia w naszej szkole w niecodziennym świątecznym nastroju odbyły się jasełka pt. „Otworzyły się ich oczy”. W tym dniu uczniowie klas V- VI odegrali role Maryi i Józefa szukających noclegu, gdzie mógłby narodzić się Jezus, Anioła zwiastującego wielką radość, pasterzy poruszonych wieścią o Bożym Narodzeniu, Trzech Króli podążających oddać pokłon i złożyć dary Jezusowi. Nie zabrakło też diabła i Heroda knującego spisek.

                Atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz melodia kolęd wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

          • I MIEJSCE W TURNIEJU „NADZIEJA ZIEMI”

          •     XIV Międzynarodowy Turniej Ekologiczny „NADZIEJA ZIEMI” został rozstrzygnięty. W II etapie XIV MTE I miejsce spośród szkół podstawowych zajęła drużyna z naszej szkoły pod opieką p. Reginy Flis: Iga Kozłowska, Magdalena Siemaszko, Ignacy Tryk.

               Nagrody wręczył dyrektor LO Waldemar Czapski i organizatorki II etapu XIV MTE: Danuta Bujno i Magdalena Fido.

                II etap XIV MTE pod hasłem "RATUJĄC PSZCZOŁY, RATUJESZ ŚWIAT" polegał na założeniu ogrodu dla pszczół.

             

          • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          •       Konkurs ortograficzny dla klas IV – VIII odbył się 15 grudnia 2021 roku. Udział w nim wzięło 47 uczniów: zostali podzieleni na dwie kategorie: kl. IV-VI i kl. VII-VIII.

                 Każdy uczestnik miał za zadanie wykonać poprawnie ćwiczenia sprawdzające umiejętność bezbłędnego pisania. O kolejności zajmowanych miejsc decydowała liczba zdobytych punktów – im więcej punktów, tym wyższe miejsce.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            kategoria kl. IV – VI:
            - I miejsce – Wiktoria Pietraszek (kl. V), Katarzyna Zacharewicz (kl. VI),
            - II miejsce – Julia Kusz (kl. V),
            - III miejsce – Amelia Herbaczewska (kl. IV),
            - wyróżnienia – Paulina Seifried, Julia Kwietniewska, Adam Nazarowicz (kl. IV), Amelia Olender, Filip Drabyk (kl. V), Hanna Wincza (kl. VI);

            kategoria kl. VI-VIII:
            - I miejsce – Iga Kozlowska (kl. VIII),
            - II miejsce – Ignacy Tryk (kl. VIII),
            - III miejsce – Wiktoria Guzman, Wojciech Królak (kl. VIII),
            - wyróżnienia: Dominik Wołodźko, Maciej Stańko (kl. VII), Magdalena Siemaszko, Bartosz Piskorz (kl.VIII).

                Nad organizacją i prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała P. Zofia Kruk.

          • JAK SIĘ ŻYJE W PERŁACH?

          •    10 grudnia Anna Minkiewicz-Zaremba sprawdzała, jak żyje się w Perłach. Gośćmi audycji byli między innymi: dyrektor Szkoły Podstawowej w Perłach Marzena Mokrzecka, dzieci oraz nauczyciele: Zofia Kruk, Kazimiera Wincza i Robert Jarosz, a także tata Liwii – Sławomir Hołowieńko, sołtys Edward Ożga, prezes OSP Dariusz Oseredczuk oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Perłach: Wanda Ożga, Grażyna Matis i Maria Proniewska.

          • VI POWIATOWY KONKURS POLSKIEJ PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

          •     Po raz kolejny w listopadzie odbył się Powiatowy Konkurs Polskiej Piosenki i Pieśni Patriotycznej organizowany przez Zespół Szkolno- Przedszkolny w Więckach. W tym roku w związku z pandemią nie mogliśmy osobiście w nim uczestniczyć. Należało nagrać wybrany utwór i przesłać nagranie. Z naszej szkoły udział wzięły dwie osoby w kategorii klas- 4-6: Mateusz Gajda –Mroczkowski i Julia Kusz. Mateusz  zajął 1 miejsce, Julia zdobyła 2 miejsce. Gratulujemy.

                 Jesteśmy z Was bardzo dumni.

          • MIKOŁAJKI

          •    6 grudnia – wesoło, radośnie, mikołajkowo, zimowo, świątecznie… W klasach uczniowie obdarowywali siebie upominkami lub otrzymywali prezenty, które przekazywał wychowawca od Mikołaja.
               Tego dnia Mikołaj zawitał do naszej szkoły z prezentami dla wszystkich uczniów i z niespodzianką -interaktywnym dywanem.

          • Mikołajki w schronisku. Możesz zrobić coś wielkiego lub coś małego – cokolwiek zrobisz, będzie to lepsze, niż gdybyś nie zrobił nic. Ratuj. Adoptuj. Wspieraj.

          • 6 grudnia uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu odwiedzili schronisko dla bezdomnych  zwierząt. Trzy tygodnie przed wyjazdem odbyła się zbiórka jedzenia dla psów i kotów. Cieszymy się, że dzieci oraz rodzice wykazali się tak dużym zainteresowaniem i chętnie przystali na propozycję zbiórki żywności.          
            Głównym celem wycieczki było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz chęć gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom. Podczas wycieczki dzieci dowiedziały się, jak funkcjonuje schronisko, dzieci zobaczyły, jak wyglądają pomieszczenia dla psów i kotów. Pracownik schroniska opowiedział, w jaki sposób dostają się tam zwierzęta. Uczniowie zapewnili, że na tej jednej akcji nie poprzestaną, ponieważ wiedzą, że zwierzętom trzeba pomagać i nie wolno ich krzywdzić. Najbardziej podobał się spacer z czworonogami. Na pewno to powtórzymy .

          • MOJA WYMARZONA RODZINA

          •     Nagrody rozdane 2 grudnia, 6 uczestników: Patryk Gwozdowicz, Katarzyna Zacharewicz, Jakub Chmurzyński, Milena Drab, Julia Łukaszewicz, Lena Predko.

          • TEST WIEDZY O TYTONIU

          •      W listopadzie 2021 r. odbył się „Powiatowy test wiedzy o tytoniu” organizowany przez PSSE w Węgorzewie. W teście mogli wziąć udział uczniowie klas VI szkół podstawowych. Dwoje uczniów naszej szkoły otrzymało nagrody: Dominik Wincza zdobył III miejsce, a Zuzanna Fok otrzymała wyróżnienie.

               Z uwagi na pandemię wręczenie nagród odbyło się w PSSE w Węgorzewie przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Nagrody odebrali rodzice nagrodzonych uczniów, którzy przesłali zdjęcia swoich pociech.

               Gratulujemy!!!  

          • ANDRZEJKI

          •          26 listopada w godzinach popołudniowych chętni uczniowie klas I-VIII przyjechali do szkoły, aby wziąć udział we wróżbach andrzejkowych. Mogliśmy dowiedzieć się, co nas spotka w najbliższej przyszłości, jak będzie miał na imię przyszły mąż lub żona, jaki wpływ na naszą przyszłość ma miesiąc naszego urodzenia. Wróżby przygotowali uczniowie klasy V: Mateusz Butkiewicz, Filip Drabyk, Dawid Grabarz, Dominik Grabarz, Julia Kusz, Angelika Kwarcińska i Dominika Kwarcińska. Odbyło się tradycyjne lanie wosku i odczytywanie przyszłości z powstałych figur. Na koniec był tradycyjny „marsz butów” dziewcząt, później chłopców, aby sprawdzić, kto spośród zgromadzonych jako pierwszy stanie na ślubnym kobiercu.

                    Wspólnie z dziećmi bawiły się i wróżyły: P. Kazimiera Wincza, P. Marzenna Śmierzyńska i P. Katarzyna Komsta.

             

          • KONKURS Z GEOGRAFII

          •          24 listopada o godzinie 10.00 w naszej szkole odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu z  Geografii dla uczniów szkół podstawowych zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Konkurs miał charakter otwarty i mogli w nim uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Chęć udziału zadeklarowało 4 uczniów: Wiktoria Guzman, Iga Kozłowska, Mariusz Kalich i Wojciech Królak. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu konkursowego zawierającego 20 zadań otwartych i zamkniętych.  Za wykonanie wszystkich zadań można było otrzymać 40 punktów. Na zakwalifikowanie się do etapu wojewódzkiego należało zdobyć co najmniej 75% punktów. Niestety, nie udało się to naszym uczniom, Wojciech uzyskał 17 p. (45 %), Iga – 14 p. (37,5 %), Wiktoria – 12 p. (32,5 %), Mariusz – 11 p. (30 %).

                 Dziękujemy za udział i gratulujemy wszystkim uczestnikom.

          • Konkurs fotograficzny "Żywe obrazy"

          • 22 października 2021r. odbyło się rozstrzygniecie konkursu „Żywe obrazy”

            Żywe obrazy to „zainscenizowane” arcydzieła malarstwa.

            Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu fotografii nawiązującej do znanego dzieła sztuki.  Chodziło o to, by jak najlepiej oddać podobieństwo poprzez charakteryzację i dbałość o szczegóły.
            Uczniowie mieli szansę wykazać się kreatywnością i pomysłowością, twórczo reagując na atmosferę i klimat oryginalnych dzieł. Nasi wspaniali uczniowie wybrali obraz lub obrazy, przygotowali stroje i upozowali siebie tak, by do złudzenia przypominać malarski oryginał. Oto efekty!

            1 miejsce:  Nathaniel Gruca - klasa I, Liwia Hołoweńko - klasa I, Dorian Kamiński - klasa I, Adam Nazarowicz klasa - III

            2 miejsce: Oskar Herbaczeski - klasa 0, Michalina Wojtowicz - klasa II, Amelia Herbaczewska - klasa IV, Mateusz Gajda- Mroczkowski - klasa V, Wiktoria Guzmam - klasaVIII

            3 miejsce: Weronika Giczewka - klasaIII, Marcin Mackiewicz - klasaVIII

            Wyróżnienia: Jan Napiórkowski - klasa 0, Filip Drabyk - klasaV, Zuzanna Fok - klasaVI

            Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy. Gratulujemy nagrodzonym!

            Kolejny konkurs już niebawem. Proszę śledzić Librusa:)

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka


          •         20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w sobotę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wcześniej. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniemW tym dniu dzieci z oddziału zerowego odwiedziły swoich starszych kolegów i przypomniały, czym jest Konwencja o prawach dziecka i jakie mają prawa.

                        A jeżeli mowa o prawach dziecka, nie mogło zabraknąć wspomnienia osoby Janusza Korczaka. Janusz Korczak nieustannie podkreślał, że dziecko w żadnym momencie swojego życia nie może być przedmiotem manipulacji świata dorosłych. Dzieci poprzez film edukacyjny „Lekcje z Januszem Korczakiem” dowiedziały się, że  cenił on wartości takie jak: sprawiedliwość, szacunek, godność, piękno, prawdę i miłość do bliźniego, apelował do wychowawców, aby zatroszczyli się o podstawowe prawa dziecka.

                    Dzieci dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu wśród dzieci oraz o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Dzieci wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy my dorośli nigdy o tym nie zapominali.

             

          • KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

          •             15 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla szkół podstawowych organizowanego przez KO w Olsztynie. Udział w nim mogli wziąć wszyscy uczniowie klas IV – VIII, którzy wcześniej wyrazili taką chęć i zostali zgłoszeni przez P. Zofię Kruk. O  godz. 10.00  pracę z testem konkursowym rozpoczęły Wiktoria Guzman i Magdalena Siemaszko z klasy VIII.

                 Aby mieć możliwość przesłania pracy Przewodniczącemu Wojewódzkiej Komisji Konkursowej, należało zdobyć co najmniej 75% punktów. Nie udało się to naszym uczennicom, Magda zdobyła 24 punkty (48%), Wiktoria – 23 (46%).

          • Święto Niepodległości

          •     Uczniowie Szkoły Podstawowej w Perłach uroczyście obchodzili rocznicę odzyskania niepodległości. Na początku apelu donośnie zaśpiewali hymn Polski, a następnie w otoczeniu barw i symboli narodowych przedstawiciele z klasy VIII rozpoczęli część merytoryczną przedstawienia. Celem wystąpienia było przedstawienie wydarzeń i postaci historycznych, które swoją niezłomną postawą i patriotyzmem przyczyniły się do tego wielkiego sukcesu, którego rocznicę co roku obchodzimy 11 listopada. Pieśni patriotyczne i wiersze wykonane przez uczniów naszej szkoły podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny i podkreślały znaczenie symboli narodowych. W tym dniu wszystkim towarzyszyły barwy biało–czerwone i nastrój patriotyczny.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego dnia nasz oddział przedszkolny zamienił  się w niezwykłą krainę bajkowych postaci.Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Tego dnia przedszkolaki musiały wykazać się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych.

            Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło przedszkolakom dużo radości.