5 Listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji w naszej zerówce odbył się wspaniały bal. Dzieci przebrane za bohaterów ze swoich ulubionych baśni odgadywały tytuły bajek, brały udział w róznorodnych konkursach. Całość dopełniał taniec i śpiew oczywiście także z bajkowych ścieżek dźwiękowych.
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- 39
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Bardzo trudne pytania
(…)
Z każdym dniem zacierają się twarze pamięci.
Głosy tych co odeszli są coraz to cichsze,(…)
Co znaczy słowo umarł?
Czym jest śmierć?
Podróżą,
Z biletem bezpowrotnym, który każdy ma raz.
Dorośli na ten temat nie chcą mówić dużo.Śmieć to jest nieobecność
W wielu miejscach naraz.Ryszard Marek Groński
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
13 października odbył się krótki apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na początku zostały rozdane dyplomy ekspertów tabliczki mnożenia. Następnie uczniowie klasy IV wyrecytowali wierszyki z życzeniami. Po apelu wszyscy mogli obejrzeć portrety pracowników naszej szkoły wykonane przez uczniów kl. III i IV oraz przeczytać kilka wywiadów, które z nauczycielami przeprowadzili uczniowie kl. V.
PASOWANIE NA UCZNIÓW
- 36
„Chodziliśmy do przedszkola, lecz to dawne czasy. Dziś jesteśmy już uczniami naszej pierwszej klasy.”
12 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Do ślubowania przystąpiło czternaścioro uczniów: Miłosz Bułajewski, Maja Butrymowicz, Izabela Dobosz, Kacper Gryszko, Marcel Kisielewski, Tobias Konda, Mariusz Leśniewski, Szymon Mielniczek, Julita Ożga, Oliwia Sobczak, Ewa Soroczyńska, Julian Śmierzyński, Nikodem Ulanowski, Michalina Wojtowicz.
Uroczysty moment pasowania poprzedził program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy I. Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności: recytowali wierszyki, śpiewali piosenki i rozwiązywali zagadki. Po uroczystym złożeniu ślubowania pani dyrektor szkoły, Marzena Mokrzecka wielkim, kolorowym ołówkiem dokonała pasowania uczniów, tym samym włączając ich do grona społeczności Szkoły Podstawowej w Perłach.Po wysłuchaniu życzeń pomyślności i samych sukcesów w nauce uczniowie otrzymali dyplomy i upominki od Rady Rodziców i klasy VIII. W tak ważnym dniu nie zabrakło również prezentów od rodziców, którzy wręczyli swoim pociechom pamiątkowe statuetki. Następnie po sesji zdjęciowej pierwszoklasiści wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.
Nad przygotowaniem uroczystości czuwała wychowawczyni Dorota Dąbrowska.
DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH
- 9
Dziś w zerówce obchodziliśmy „Dzień gier planszowych". Zdrową rywalizację, czyli umiejętność zarówno wygrywania jak i przegrywania dzieci ćwiczyły również podczas udziału w grach w różnych grupach, bawiąc się przy stolikach. To był bardzo radosny dzień!
Gry są ważnym i wiodącym środkiem kształtowania odpowiednich postaw u dzieci. Pełnią między innymi funkcję kształcącą, poznawczą, motywacyjną, integracyjną, wychowawczą i terapeutyczną. Szczególną rolę pełnią zaś gry planszowe, które rozwijają dziecięcą sprawność motoryczną, spostrzegawczość, refleks, orientację przestrzenną i pamięć. Usprawniają mowę, wzbogacają zasoby językowe, wpływają na doskonalenie umiejętności matematycznych i rozwijają zainteresowania. Przedszkolaki poznały radość współzawodnictwa, wielorakość gier planszowych, zasady korzystania z nich oraz możliwość atrakcyjnie spędzonego czasu. Nie zabrakło oczywiście emocji, zdrowej rywalizacji i zabawy.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy!
Światowy Dzień Drzewa
- 23
Dzisiejszy dzień w naszej zerówce był pełen wrażeń. Po raz kolejny przystąpiliśmy do programu edukacyjno – ekologicznego - „Święto drzewa”. Głównymi założeniami tygodniowej tematyki dotyczącej „Święta Drzewa”, było:
- wyrabianie w dzieciach emocjonalnego stosunku do środowiska przyrodniczego,
- rozwijanie postaw proekologicznych,
- zapoznanie z tematyką dotyczącą ochrony drzew oraz popularyzacją znanych gatunków drzew występujących na naszym terenie,
- zachęcanie do zaangażowania się w działania na rzecz ochrony środowiska – sadzenie nowych drzew.Z pewnością w przyszłym roku również weźmiemy udział w tej akcji. Mamy nadzieję, że wprowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci Mamy nadzieję, że w przyszłości nasi absolwenci będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2020
02.10.2020r. nasza szkoła brała udział w X Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.
Na lekcjach matematyki każdy uczeń klas III-VIII wybierał jeden los z zestawem 5 przykładów. Na rozwiązanie uczniowie mieli wyznaczony czas. Klasa III zmagała się z przykładami tabliczki mnożenia w zakresie „do 50”, klasy IV-VI w zakresie „do 100”, natomiast klasy VII-VIII w zakresie „do 500”. W dalszej części lekcji uczniowie w grupach rozwiązywali przygotowane łamigłówki.
Ekspertami Tabliczki Mnożenia naszej szkoły zostało 18 uczniów :
Klasa III
1.Eryk Ciszewski2.Adam Nazarowicz
3.Paulina Seifried
4.Julia Wachowiak
5.Maja Wierzchowska
Klasa IV
1. Dominika Kwarcińska2. Filip Drabyk
3. Dominik Grabarz
Klasa V
1. Hanna Wincza2. Mateusz Kępa
Klasa VI
- Amelia Misztal
- Wiktoria Otterska
- Benedykt Kowalik
- Maciek Stańko
- Dominik Wołodźko
Klasa VII
- Wojciech Wróblewski
Klasa VIII
1. Martyna Dreksler2. Anna Królak
Gratulujemy!!!
8Koordynatorami ŚDTM byli Katarzyna Komsta i Remigiusz Kaczyński.
OTWARCIE ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ I INNOWACYJNEGO PLACU ZABAW
- 31
2 października w naszej szkole odbyła się uroczystość otwarcia innowacyjnego placu zabaw i ścieżki edukacyjnej.
Tego dnia przybyli do nas przedstawiciele różnych instytucji i lokalnych samorządów oraz rodzice, sympatycy i przyjaciele szkoły. Było przecięcie wstęgi, quest, oglądanie wszystkich elementów ścieżki edukacyjnej, próby korzystania z placu zabaw, zwiedzanie terenu szkoły, słodki poczęstunek, kawka i herbatka oraz miłe pogawędki.Projekt zrealizowało stowarzyszenie „Perła-Promocja-Edukacja-Rozwój” w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” pt. „Budowa infrastruktury rekreacyjno-turystycznej w miejscowości Perły oraz wyposażenie świetlicy w Rudziszkach”. Wniosek otrzymał dofinansowanie w wysokości 120 tysięcy złotych. Ogólna wartość projektu to ponad 141 tysięcy złotych. Wsparcie było możliwe dzięki pomocy Lokalnej Grupy Rybackiej Wielkie Jeziora Mazurskie w Węgorzewie. Stowarzyszenie otrzymało również środki finansowe w wysokości 10 tysięcy złotych od gminy Węgorzewo.
Czas szybko minął, po czym wszyscy wzięli udział w drugiej części uroczystości – otwarciu świetlicy wiejskiej w Perłach.
OTWARCIE ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W PERŁACH
- 3
ZAWODY WĘDKARSKIE
- 15
2 października w godzinach 12.15 - 14.00 przy stawie w Perłach odbyły się zawody wędkarskie dla dzieci i dorosłych. Zgłosiło się wielu uczestników, w tym 16 uczniów z naszej szkoły. Każdy miał własną wędkę oraz zanęty. Nad organizacją i prawidłowym przebiegiem czuwali Paweł Krupa oraz sekretarz Koła PZW Miasto Węgorzewo Leszek Boruczkowski.
Po zważeniu złowionych ryb ogłoszono wyniki:
- I miejsce – Wojciech Królak,
- II miejsce – Michalina Krupa,
- III miejsce – Ignacy Tryk.Zawody zorganizowane zostały przez jest Szkołę Podstawową w Perłach, Stowarzyszenie Perła – Promocja – Edukacja - Rozwój oraz Koło PZW - Miasto Węgorzewo. Sponsorami nagród było Starostwo Powiatowe w Węgorzewie, a sponsorzy prywatni ufundowali poczęstunek (kiełbaski na ognisko), który umilił uczestnikom czas oczekiwania na wyniki.
Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w organizacji zawodów.
DZIĘKUJEMY, PANI CZESIU:)
- 7
Po kilkunastu latach pracy dziś ostatni dzień w pracy spędziła nasza Pani Czesia. Przez wiele lat jej uśmiech, życzliwość oraz pracowitość towarzyszyły nam codziennie. Niech prawdziwe łzy dzieci i współpracowników będą prawdziwym, niekłamanym podziękowaniem za te cudowne lata. Nasza szkoła jest otwarta dla Pani. Jednakże wiadomo, że pomoc rodzinie jest ważniejsza od pracy zawodowej. Dziękujemy:)
DZIEŃ CHŁOPAKA
- 1
Wszystkim chłopakom dużym i małym
życzyć dziś chcemy, by byli wspaniali.
Spełnienia marzeń, uśmiechu, radości,
wspaniałych wrażeń i dużo miłości.
Dużo słodyczy, życie pięknego
i wszystkiego najlepszego!
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
- 6
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Perłach zorganizowana została akcja głośnego czytania dla oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I- V. Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom oraz kształtowanie wśród uczniów i przedszkolaków postawy czytelniczej. Tego dnia w roli lektorów wystąpili ochotnicy ze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Pani Irena Józefowicz. Miłym przerywnikiem głośnego czytania były rozmowy, zagadki dotyczące treści opowiadań, w których dzieci uczestniczyły z dużym entuzjazmem. Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi, wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności: w domu, w przedszkolu i w szkole.
Czytajmy dzieciom - czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność.
NOCKA KL. V
- 5
Żeby szkoła nie kojarzyła się tylko z obowiązkiem nauki, sala lekcyjna tylko z ławkami, a klasa mogła zintegrować się ze sobą oraz z nowym wychowawcą, przy pomocy rodziców i dzięki ich zaufaniu, pani Iwona Błaszczyk zorganizowała nocowanie w szkole połączone z różnymi atrakcjami.
Dzieci do szkoły zjechały po 17:00. Najpierw został spisany regulamin nocki, pod którym podpisali się wszyscy uczestnicy, i został on zawieszony w widocznym miejscu w sali, która przemieniła się na jedną noc w sypialnię. Gdy uczniowie przygotowali swoje miejsce noclegowe, przekąsili to i owo oraz pokorzystali z przestrzeni, jaką oferuje teren szkoły, zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe i latarki i w mroku jesiennego wieczoru wyruszyli poza mury szkolne na szukanie skarbu. Ich zadaniem było odnajdywanie kopert i wykonywanie ukrytych w nich zadań. Udało im się to fantastycznie i torba pełna cukierków trafiła w ich ręce. Podczas tej wyprawy, gdy zgaszone zostały latarki, dzieci mogły podziwiać wschodzący księżyc oraz rozgwieżdżone niebo. Nawet udało im się odnaleźć Wielki Wóz.Po nocnym spacerku czekało na nich ognisko z kiełbaskami. Przy pieczeniu i jedzeniu nie obyło się bez śpiewów i różnych historii, a na koniec rytualnego gaszenia ognia... Noc była ciepła, więc nie chciało się szybko zamykać w budynku, dlatego aby lepiej się spało, zabawa w chowanego też częściowo odbyła się na świeżym powietrzu.
Żeby osłodzić sobie końcówkę dnia, Kasia Orłowska przeprowadziła mini warsztat robienia waty cukrowej na swojej maszynce. Było pysznie!
I tak około godz. 2:00 przyszedł czas na seans do poduszki. Hania i Dominik przygotowali świetną animację, ale do jej końca nie dotrwał chyba nikt... Dzieciaki pełne wrażeń grzecznie posnęły i spały do... 6...?
Bardzo dziękuję uczniom za ich udział w tej naszej pierwszej klasowej imprezie – byliście wspaniali! Dziękuję ich Rodzicom za zaufanie, dowóz i odbiór dzieci – bez tego nie byłoby tak łatwo tej imprezy zorganizować w pełnym składzie. Dziękuję państwu Winczom za przygotowanie ogniska i prowiantu oraz za „skarb” - taka pomoc jest ogromnym wsparciem w przygotowywaniu różnych atrakcji. Dziękuję mojej koleżance za bezinteresowną pomoc w opiece i dokumentowanie fotograficzne naszych działań. Dziękuję również Pani Dyrektor za pozytywne rozpatrzenie naszego podania i pani Agnieszce za udostępnienie kluczy. Każdy drobny gest prowadzi do czegoś wielkiego. Każda pomocna dłoń sprawia, że jest łatwiej i o wiele przyjemniej. Że się chce!
Dziękuję, Iwona Błaszczyk, wychowawca kl. V.
21 WRZEŚNIA – DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
- 1
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
8 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2020/21. Na początku wyłoniono 7 kandydatów z klas V - VIII. Następnie wszyscy pracownicy naszej szkoły oraz uczniowie klas IV - VIII wzięli udział w głosowaniu. Każdy mógł oddać jeden głos na wybranego ucznia spośród siedmiu kandydatów. Największą liczbę głosów otrzymała Magdalena Margiewicz. W skład Rady Samorządu Uczniowskiego na ten rok weszli również Ignacy Tryk, Magdalena Siemaszko i Dominik Wincza.
Jednocześnie odbyły się wybory opiekuna SU. Uczniowie kl. IV – VIII głosowali na wybranego nauczyciela spośród wszystkich pracujących w naszej szkole. Najwięcej głosów w tym roku uzyskała P. Katarzyna Komsta.
NARODOWE CZYTANIE
7 września nasza szkoła wzięła udział w IX edycji Narodowego Czytania, które w Polsce odbyło się w sobotę – 5 września. W tym roku Para Prezydencka do przeczytania zaproponowała „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Czytali: Magdalena Siemaszko, Dominika Urbanowicz i Ignacy Tryk.
Koordynatorem akcji w naszej szkole była P. Irena Józefowicz.
WIZYTA BURMISTRZA
- 1
4 września naszą szkołę odwiedził burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski, aby obejrzeć i przetestować nowości, które pojawiły się podczas wakacji - ścieżkę edukacyjną i plac zabaw.
Innowacyjny plac zabaw i ścieżka edukacyjna przy nasze szkole powstały w ramach projektu realizowanego przez stowarzyszenie Perła-Promocja- Edukacja-Rozwój w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Wniosek otrzymał dofinansowanie w wysokości 120 tysięcy złotych. Ogólna wartość projektu to ponad 141 tysięcy złotych.
MAZURSKA PERŁA
4 września w Olsztynie została podpisana umowa z Zarządem Województwa Warmińsko- Mazurskiego o przyznaniu pomocy w wysokości 200 tysięcy złotych na zakup jachtu i łodzi wędkarskiej.
W Perłach powstanie mazurska szkoła żeglarska i wędkarstwa- "Mazurska Perła". Działające przy szkole stowarzyszenie Perła- Promocja- Edukacja -Rozwój uzyskało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie- Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa.
Dziękujemy za wsparcie merytoryczne Lokalnej Grupie Rybackiej Wielkie Jeziora Mazurskie.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
1 września 2020 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Na godz. 9.00 przybyli młodsi uczniowie naszej szkoły, na 11.00 – starsi. Pani Marzena Mokrzecka bardzo serdecznie powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Powiedziała o szczególnych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w tym roku ze względu na panującą pandemię koronawirusa. Następnie przedstawiła organizację roku szkolnego i wychowawców klas:
- oddział przedszkolny – Anna Sroka,
- zerówka – Edyta Szarmacher - Stasiak,
- kl. I – Dorota Dąbrowska,
- kl. II – Kazimiera Wincza,
- kl. III – Agata Kulesza,
- kl. IV – Katarzyna Komsta,
- kl. V – Iwona Błaszczyk,
- kl. VI – Joanna Kołowszyc,
- kl. VII - Remigiusz Kaczyński,
- kl. VIII - Zofia Kruk.
Inni nauczyciele: Agnieszka Linkiel, Barbara Szyszko, Marzenna Śmierzyńska, Robert Kun, Regina Flis, Irena Józefowicz, Klaudia Zakrzewska, Leonarda Anzulewicz-Gibowicz, Hubert Dunin-Borkowski, Robert Jarosz i Andrzej Michalak. Ponadto zatrudnieni są także: Agnieszka Tryk (sekretariat), Krystyna Tomaszun, Czesława Dąbrowska, Danuta Denes i Jan Józefowicz.Zajęcia lekcyjne będą się rozpoczynały o godzinie 8.05. W naszej szkole i w oddziałach przedszkolnych w tym roku naukę rozpoczęło 136 uczniów.
Pani Dyrektor powiedziała o nowościach, które pojawiły się w szkole podczas wakacji: otrzymaliśmy ścieżkę edukacyjną i plac zabaw, odnowione zostały pomieszczenia w budynku przedszkola, niebawem przed wejściem i z tyłu szkoły pojawią się także wiaty.Na zakończenie Pani Marzena Mokrzecka życzyła i dzieciom, i dorosłym wytrwałości, radości, energii do działania i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.
Archiwum Aktualności