Aktualności
ŻYWA LEKCJA HISTORII - WOJNA OBRONNA POLSKI 1939
- 13
SZKOLNA LIGA STRZELECKA
4 grudnia I miejsce w Finałach o Puchar Burmistrza Węgorzewa w I Szkolnej Lidze Strzeleckiej zajęła drużyna chłopców: Adrian Vittek, Rafał Kowalik i Bartłomiej Domeła. W klasyfikacji indywidualnej II miejsce - Bartłomiej Domeła i III miejsce - Adrian Vittek.
Gratulacje i wielkie brawa!
WIZYTA BURMISTRZA
- 8
3 grudnia niespodziewaną wizytę w naszych oddziałach przedszkolnych złożył wyjątkowy gość.
- Kim jest ten pan ?
- Prezydentem.
- Ja pana znam z telewizji.
- Pan był na zawodach wędkarskich.
- To Krzyś.
Wypowiedzi dzieci zaskakiwały ...
- Drogie dzieci, to jest nasz Burmistrz Krzysztof Kołaszewski.Przyspieszone prezenty z okazji zbliżających się mikołajek otrzymały dzieci z oddziałów przedszkolnych. Radość była niesamowita i obowiązkowe przymiarki. Koszulki posłużą naszym dzieciom w celu promocji naszej pięknej Gminy Wegorzewo.
ZABAWA ANDRZEJKOWA
- 7
28 listopada w godzinach popołudniowych chętni uczniowie klas I-VIII przyjechali do szkoły, aby wziąć udział w zabawie andrzejkowej. Mogliśmy dowiedzieć się, co nas spotka w najbliższej przyszłości, jak będzie miał na imię przyszły mąż lub żona, odkrywaliśmy również znaczenie naszych snów. Wróżby przygotowali uczniowie klasy VIII: Ewelina Pióro, Dorian Krukowski, Bartosz Drabyk, Gabriel Palanis, Bartłomiej Domeła oraz Anna Królak (kl. VII). Cieszyły się one dużym powodzeniem, nawet niektórzy rodzice skorzystali z przepowiedni naszych wróżbitów. Odbyło się tradycyjne lanie wosku i odczytywanie przyszłości z powstałych figur. Na koniec był też „marsz butów” dziewcząt, później chłopców, aby sprawdzić, kto spośród zgromadzonych jako pierwszy stanie na ślubnym kobiercu.
Wspólnie z dziećmi bawiły się i wróżyły P. Kazimiera Wincza, P. Marzenna Śmierzyńska i P. Katarzyna Komsta.
V Powiatowy Konkurs Polskiej Piosenki i Pieśni Patriotycznej
22 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Polskiej Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny
w Więckach. Do konkursu zgłosiło 5 solistów (Franciszek Kusz, Julia Wachowiak, Mateusz Kępa, Wiktoria Otterska, Rafał Kowalik). Konkurencja była bardzo duża. Wystąpiło 39 solistów z różnych szkół. Wszyscy śpiewali na wysokim poziomie. Walczyliśmy w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI, VII-VIII.
Nasi uczniowie nie zawiedli. Z konkursu wróciliśmy z:
- I miejscem Rafała Kowalika w kategorii soliści klas VII-VIII, Rafał zaśpiewał piosenkę „Major Ponury”.- II miejscem w kategorii soliści klas I-III zdobytym przez Julię Wachowiak w piosence „Co to jest niepodległość”.
Nagrodę publiczności otrzymał Franciszek Kusz. Franek zaśpiewał piosenkę „Płynie Wisła, płynie”.
Wszystkim uczestnikom składamy wielkie gratulacje. Byliście wspaniali.
29
Szkoła Do Hymnu
KONKURS GEOGRAFICZNY
21 listopada o godzinie 10.00 w naszej szkole odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego dla uczniów szkół podstawowych zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Konkurs miał charakter otwarty i mogli w nim uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Chęć udziału zadeklarowało 3 uczniów: Anita Husar, Rafał Kowalik i Jakub Nagrodzki. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu konkursowego zawierającego 25 zadań otwartych i zamkniętych. Za rozwiązanie wszystkich zadań zdający mógł otrzymać 60 punktów. Aby mieć możliwość zakwalifikowania się do etapu wojewódzkiego, należało zdobyć co najmniej 75% punktów. Niestety, nie udało się to naszym uczniom, ale i tak jesteśmy z nich bardzo dumni. Najwięcej punktów zdobył Rafał Kowalik (50%), tuż za nim był Jakub Nagrodzki (48%), trzecie miejsce zajęła Anita Husar.
Dziękujemy za udział i gratulujemy wszystkim uczestnikom.
NOCKA KLASY VII
- 40
Na noc w szkole z 15 na 16 listopada siódmoklasiści stawili się niemalże w komplecie. Przygotowaliśmy sobie miejsca do spania i zajęliśmy się przygotowaniami do wspólnej zabawy.
Rozpoczęliśmy od ciemnego chowanego. Znalezienie schowanych nie było sprawą prostą, gdyż nie każdy miał odwagę zajrzeć w najdalsze i najciemniejsze zakamarki szkoły. Odbyły się także wybory „Model nr 1”. Za stołem zasiadło jury w składzie: Magdalena Margiewicz, Kamil Matejko i Julia Słomka. Pozostali przygotowywali sobie kreacje, po czym prezentowali się w kolejnych odsłonach. Znaleźli się też chętni do gry w szachy, scrabble i boggle, część do gry wybrała ping-ponga, bilard lub syntezator. Nie zabrakło też oglądania horrorów, spacerów w ciemności po boisku, wokół szkoły i w stronę cmentarza.Trudno określić, o której co niektórzy przysnęli, pogawędki trwały do późnych godzin, a nawet i do rana. Rozwidniło się, więc zajęliśmy się pakowaniem i sprzątaniem. Po 8.00 wszyscy powrócili do domu i zapewne zapadli w dłuuuuugi sen.
KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO
13 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla szkół podstawowych organizowanego przez KO w Olsztynie. Udział w nim mogli wziąć wszyscy uczniowie klas IV – VIII, którzy wcześniej wyrazili taką chęć i zostali zgłoszeni przez P. Zofię Kruk. O godz. 10.00 pracę z testem konkursowym rozpoczęli: Bartłomiej Domeła, Anita Husar, Rafał Kowalik, Ewelina Pióro, Nadia Stasiak i Adrian Vittek z klasy VIII.
Aby mieć możliwość przesłania pracy Przewodniczącemu Wojewódzkiej Komisji Konkursowej, należało zdobyć co najmniej 75% punktów. Nie udało się to naszym uczniom, ale poszło im całkiem nieźle. Najwięcej punktów zdobył Rafał Kowalik - 62%.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
- 16
13 listopada uczniowie, nauczyciele i rodzice w naszej szkole uroczyście obchodzili Święto Niepodległości. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” wystąpili najmłodsi uczniowie, którzy pięknie zaśpiewali „Pieśń Młodych Patriotów”. Po tym występie przedstawiciele z klasy VI i IV rozpoczęli część merytoryczną przedstawienia, która była przeplatana wierszami i pieśniami patriotycznymi wykonywanymi przez uczniów klas I, II i III.
Celem wystąpienia było przedstawienie wydarzeń i postaci historycznych, które swoją niezłomną postawą i patriotyzmem przyczyniły się do tego wielkiego sukcesu, który co roku obchodzimy 11 listopada. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali kilka wzruszających wierszy z okresu powstań narodowych, czyli walki o niepodległość Polski. Wszystkie występy naszych uczniów podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny, współczesnego patriotyzmu, podkreślały znaczenie symboli narodowych. W tym dniu wszystkim towarzyszyły barwy biało–czerwone i nastrój patriotyczny. Na koniec apelu wszyscy obecni donośnie zaśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski.
VI MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI
- 9
Podobnie jak w ubiegłych latach, w tym roku również wzięliśmy udział w Marszu Niepodległości, który odbył się 9 listopada. O godz. 10.45 na starcie stanęli uczniowie naszej szkoły: Anita Husar, Nadia Stasiak, Gabriela Cichosz, Bartosz Drabyk, Rafał Kowalik, Norbert Kozłowski, Adrian Vittek, absolwenci: Iwona Denes i Daria Grzejszczyk, nauczyciele: Marzena Mokrzecka, Edyta Szarmacher – Stasiak, Regina Flis, Katarzyna Komsta, Zofia Kruk, Remigiusz Kaczyński i zaprzyjaźnieni ze szkołą: Maria Proniewska, Marta Kaczyńska, Elżbieta Skotarczak i Jolanta Wojtowicz. Maszerowało się rewelacyjnie! Każdy, kto pokonał trasę 4,5 km, otrzymał medal i drobny upominek.
Po ukończonym marszu wszyscy zgromadzeni z dumą i należytą powagą odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Atmosfera tego dnia była bardzo miła, dopisała nam pogoda, kto chciał, otrzymał ciepły posiłek, kawkę lub herbatkę oraz ciasteczko.
Wycieczka do Warszawy na teatr piasku Tetiany Galistyny "Mały Książę"
- 1
„SZKOŁA DO HYMNU”
- 4
8 listopada włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu” ogłoszonej przez MEN oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Zebraliśmy się wszyscy na korytarzu szkolnym i o godzinie 11.11 razem z uczniami innych szkół i przedszkoli w całej Polsce i poza jej granicami rozpoczęliśmy śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego. Z należytą powagą wykonaliśmy 4 zwrotki hymnu Polski. Brzmiało pięknie i donośnie.
TURNIEJ SZACHOWY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
- 11
7 listopada wzięliśmy udział w II Powiatowym Turnieju Szachowym Szkół z okazji Święta Niepodległości o Puchar Starosty. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Cybulska (kl. IV), Michał Jurek (kl. VI), Dominik Grabarz, Filip Drabyk, Dominika Kwarcińska i Michał Dyla (kl. III), Patrycja Denes, Julia Makara, Eryk Ciszewski, Wojciech Orłowski i Adam Nazarowicz (kl. II). Po powitaniu i przedstawieniu regulaminu rozpoczęły się rozgrywki. Wszyscy uczestnicy zagrali 7 rund. Było różnie, raz łatwiej, raz trudniej, ale nikt nie skończył bez punktu, więc każdy odniósł mniejszy lub większy sukces. Spośród naszych reprezentantów Michał Jurek zdobył 4 punkty a Ola Cybulaka 2,5. Przed wręczeniem nagród odśpiewano hymn państwowy, a następnie wręczono puchary.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym turnieju i gratulujemy im umiejętności szachowych.
Sędzią głównym zawodów był P. Roman Jurek.
ZAWODY W RADZIEJACH
- 15
6 listopada 2019 r. uczniowie klas I – VIII i opiekunowie Szkoły Podstawowej w Perłach uczestniczyli w XXI Turnieju Gier i Zabaw Szkół Wiejskich w Radziejach z okazji Święta Niepodległości. Pięcioosobowe drużyny z Radziej, Węgielsztyna i Pereł rywalizowały w konkurencjach: bieg z pałeczką sztafetową, podawanie piłki, przekładanie piłek: góra - dół, „sadzenie ziemniaków”: rozkładanie i zbieranie piłek do tenisa ziemnego,rzuty woreczkami do celu, przenoszenie piłek lekarskich itp. Konkurencje wymagały od dzieci kondycji, zwinności i szybkości. Nad przebiegiem turnieju czuwała trzyosobowa komisja sędziowska składająca się z nauczycieli tych szkół. W tym roku uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce ex aequo z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Węgielsztynie.
Pani dyrektor szkoły Krystyna Paszkiewicz i pan Maciej Westfwalewicz nagrodzili dyplomem, sprzętem sportowym ufundowanym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Węgorzewie. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.
Szczególne podziękowania kierujemy do P. Macieja Westfalewicza za zorganizowanie turnieju.
TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU
- 1
W środę 30 października nasza szkoła brała udział w Turnieju o Puchar Tymbarku. Grając w składzie: Maciej Dyla, Benedykt Kowalik, Damian Krupa, Dominik Reszuta, Maciej Stańko, Dominik Wincza i Dominik Wołodźko, pokonaliśmy SP nr 2 oraz SP Pozezdrze. Musieliśmy uznać wyższość rywali z SP nr 1, którzy nas pokonali, a my w rezultacie uplasowaliśmy się na drugiej pozycji.
Wielkie brawa i ogromne gratulacje dla chłopaków z naszej drużyny!
Nocka klasy VI
W piątek o godzinie 18:00 uczniowie klasy VI stawili się w szkole, by wspólnie ze sobą spędzić kolejne niezapomniane chwile.
Po zakwaterowaniu (w pomieszczeniu zerówki - a jakże) była krótka "odprawa" porządkowa, a następnie wszyscy ruszyli do zaplanowanych wcześniej (albo i nie) zabaw. Były nocne rozgrywki w siatkówkę, nocne zabawy w chowanego, wspólne kino, gry stolikowe... O północy tradycyjnie wyruszyliśmy na nocną wędrówkę po okolicy. Po powrocie bawiliśmy się dalej, już w ciepłych wnętrzach szkoły, a gdy sił zbrakło to rozpoczęły się nocne dyskusje i opowiadania. Najwytrwalsi w tych pogaduchach przez okno obejrzeli nawet wschodzące słońce.
O 8 była pobudka, następnie czas na śniadanie i wspólne doprowadzenie szkoły do porządku. Do godziny 10:00 wszyscy udali się do swoich domów na zasłużony odpoczynek.
Opiekę nad uczniami sprawowali Pani Anna Sroka i Pan Remigiusz Kaczyński.
6
Europejski tydzień Kodowania
EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
Kodowanie pozwala rozwijać kompetencje XXI wieku, takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową.
Europejski Tydzień Kodowania oferuje wszystkim uczniom możliwość podjęcia pierwszych kroków w kierunku tworzenia treści cyfrowych dzięki temu, że zapewnia szkołom i nauczycielom bezpłatne możliwości rozwoju zawodowego, materiały dydaktyczne, a także szanse udziału w międzynarodowych wyzwaniach i programach wymiany.
W 2019 roku Europejski Tydzień kodowania odbywał się w dniach 5-20 października. Nasza szkoła wzięła aktywny udział w tej inicjatywie przeprowadzając szereg ciekawych zajęć. Klasy młodsze kodowały na kartach pracy korzystając z książki kodowej. Klasy starsze korzystały z zestawów robotycznych w które nasza szkoła jest wyposażona, i w sposób praktyczny przekonywały się, że „rozmowa z robotami” nie jest taka prosta. Były też lekcje poświęcone nowoczesnym technologiom i sposobom bezpiecznego poruszania się po współczesnym Wirtualnym Świecie.
63Główne cele Tygodnia Kodowania to:
Świętowanie radości płynącej z programowania
Wzmacnianie potencjału człowieka tworzącego z pomocą maszyny
Łączenie ludzi w grupy o wspólnych zainteresowaniach
Zachęcenie większej liczby osób do nauki techniki, inżynierii i matematyki
SUKCES W TENISIE STOŁOWYM
- 3
16 października w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym w Radziejach Adrian Vittek, Rafał Kowalik i Łukasz Kukułka zajęli I miejsce, natomiast Bartosz Piskorz i Dominik Wójtowicz - IV miejsce. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy ze szkół: Budry, Sobiechy, Radzieje, Perły, Węgielsztyn i SP nr 1.
Gratulujemy naszym zawodnikom.
Zawody strzeleckie
15 października na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w drużynowych zawodach strzeleckich. Do rywalizacji przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 2, Sobiechy i Perły. Nasi zawodnicy Adrian Vittek, Rafał Kowalik i Bartłomiej Domeła zajęli I miejsce i awansowali do zawodów rejonowych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Archiwum Aktualności