• Nocka klasy VI

     • W piątek o godzinie 18:00 uczniowie klasy VI stawili się w szkole, by wspólnie ze sobą spędzić kolejne niezapomniane chwile.

      Po zakwaterowaniu (w pomieszczeniu zerówki - a jakże) była krótka "odprawa" porządkowa, a następnie wszyscy ruszyli do zaplanowanych wcześniej (albo i nie) zabaw. Były nocne rozgrywki w siatkówkę, nocne zabawy w chowanego, wspólne kino, gry stolikowe... O północy tradycyjnie wyruszyliśmy na nocną wędrówkę po okolicy. Po powrocie bawiliśmy się dalej, już w ciepłych wnętrzach szkoły, a gdy sił zbrakło to rozpoczęły się nocne dyskusje i opowiadania. Najwytrwalsi w tych pogaduchach przez okno obejrzeli nawet wschodzące słońce. 

      O 8 była pobudka, następnie czas na śniadanie i wspólne doprowadzenie szkoły do porządku. Do godziny 10:00 wszyscy udali się do swoich domów na zasłużony odpoczynek.

      Opiekę nad uczniami sprawowali Pani Anna Sroka i Pan Remigiusz Kaczyński.

     • Europejski tydzień Kodowania

     • EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

      Kodowanie pozwala rozwijać kompetencje XXI wieku, takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową.

      Europejski Tydzień Kodowania oferuje wszystkim uczniom możliwość podjęcia pierwszych kroków w kierunku tworzenia treści cyfrowych dzięki temu, że zapewnia szkołom i nauczycielom bezpłatne możliwości rozwoju zawodowego, materiały dydaktyczne, a także szanse udziału w międzynarodowych wyzwaniach i programach wymiany.

      W 2019 roku Europejski Tydzień kodowania odbywał się w dniach 5-20 października. Nasza szkoła wzięła aktywny udział w tej inicjatywie przeprowadzając szereg ciekawych zajęć. Klasy młodsze kodowały na kartach pracy korzystając z książki kodowej. Klasy starsze korzystały z zestawów robotycznych w które nasza szkoła jest wyposażona, i w sposób praktyczny przekonywały się, że „rozmowa z robotami” nie jest taka prosta. Były też lekcje poświęcone nowoczesnym technologiom i sposobom bezpiecznego poruszania się po współczesnym Wirtualnym Świecie.

      Główne cele Tygodnia Kodowania to:

      Świętowanie radości płynącej z programowania

      Wzmacnianie potencjału człowieka tworzącego z pomocą maszyny

      Łączenie ludzi w grupy o wspólnych zainteresowaniach

      Zachęcenie większej liczby osób do nauki techniki, inżynierii i matematyki

     • SUKCES W TENISIE STOŁOWYM

     •    16 października w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym w Radziejach Adrian Vittek, Rafał Kowalik i Łukasz Kukułka zajęli I miejsce, natomiast Bartosz Piskorz i Dominik Wójtowicz - IV miejsce. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy ze szkół: Budry, Sobiechy, Radzieje, Perły, Węgielsztyn i SP nr 1.

          Gratulujemy naszym zawodnikom.

     • Zawody strzeleckie

     •    15 października na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego  w drużynowych zawodach strzeleckich. Do rywalizacji przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 2, Sobiechy i Perły. Nasi zawodnicy Adrian Vittek, Rafał Kowalik i Bartłomiej Domeła zajęli I miejsce i awansowali do zawodów rejonowych.            

         Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • APEL Z OKAZJI 80 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

     •       Uczniowie naszej szkoły 9 października uroczyście obchodzili 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Program przygotowany został z wybranymi uczniami klasy VIII i VI. Celem przedstawienia było ukazanie niezłomnej postawy polskich żołnierzy walczących  przeciwko Niemcom hitlerowskim, począwszy od 1 września 1939 roku do zakończenia wojny. Uczniowie czytali o walkach Polaków podczas wojny obronnej oraz dalszych działaniach zbrojnych po zajęciu Polski przez wojska niemieckie i radzieckie. Pomiędzy opisami historycznymi uczniowie recytowali wiersze patriotyczne, które przypomniały o ciężkich czasach pełnych cierpienia i walki o wolność Narodu Polskiego. Na koniec apelu uczczono śmierć wszystkich poległych minutą ciszy.

            Po uroczystym apelu jeden z uczniów VIII klasy zaprezentował niektóre elementy uzbrojenia wojskowego. Podobny sprzęt był używany podczas II wojny światowej.

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2019

     • 04.10.2019r. nasza szkoła włączyła się w obchody IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

      Na lekcjach matematyki wszyscy uczniowie klas IV-VIII wybierli jeden los z zestawem 5 przykładów. Na rozwiązanie mieli 4 min. Uczniowie klas IV-V zmagali się z przykładami tabliczki mnożenia w zakresie „do 100”, natomiast klasy VI-VIII w zakresie „do 500”. W dalszej część lekcji uczniowie w grupach rozwiązywali przygotowane łamigłówki.

      Koordynatorami ŚDTM byli Katarzyna Komsta i Remigiusz Kaczyński.

     • "Z MATEMATYKĄ PRZEZ ŚWIAT”

     •       Uczeń  naszej szkoły Dorian Krukowski (kl. 8)  zakwalifikował się do drugiego etapu  międzynarodowego konkursu matematycznego „Z matematyką przez świat” , który odbył się 16 września na Uniwersytecie Warmińsko -Mazurskim w Olsztynie. W konkursie brali udział uczniowie  szkół polskich zlokalizowanych na terenie Polski (obszar województwa warmińsko-mazurskiego) oraz poza jej granicami na terenie Litwy, Ukrainy, Białorusi i Kanady. Organizatorem konkursu  był Oddział Warmińsko-Mazurski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" w  partnerstwie z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
             Podczas pobytu na uniwersytecie uczniowie mieli okazję przebywać w aulach, w których na co dzień odbywają się zajęcia ze studentami.
              Po przywitaniu  przez dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki prof. Jana Jakubowskiego uczniowie wysłuchali wykładu prof. Marka Golasińskiego o „Liczbach bliźniaczych i doskonałych”. Kolejnym punktem programu był konkurs, podczas którego przez 90 min młodzież indywidualnie rozwiązywała 5 zadań otwartych.

          Nasz uczeń nie zdobył tytułu laureata, ale i tak jesteśmy z niego dumni i życzymy dalszych sukcesów.

     • „Przecież jestem już pierwszak, nie maluch”

     •        2 października odbyła się uroczystość pasowania na uczniów dzieci z klasy I. Do ślubowania przystąpili: Jakub Chmurzyński, Milena Drab, Maja Dubiel, Weronika Giczewska, Franciszek Kusz, Zuzanna Kisielewska, Julia Łukaszewicz, Lena Predko, Damian Wincza i Milena Zapaśnik.
            Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, były powitania oraz rady starszych kolegów - uczniów klasy VIII. Dzieci z klasy I zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, który był oklaskiwany przez przybyłych na uroczystość rodziców oraz społeczność szkolną.

            Następnie pierwszoklasiści ślubowali na godło i flagę Polski, w obecności Pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców i społeczności szkolnej:
      - wypełniać sumiennie obowiązki ucznia;
      - uczyć się pilnie, być dobrym kolegą;
      - dbać o dobre imię klasy i szkoły oraz domu rodzinnego;
      - przynosić dumę rodzicom i nauczycielom;
      - swoim zachowaniem i nauką sprawiać innym radość.
            Po uroczystym ślubowaniu dzieci, ślubowali również rodzice: Mam dziecko w szkole i będę się starać :
      - zawsze mieć w pamięci, że moje dziecko jest unikalnym darem;
      - słuchać uważnie, o czym mówi;
      - pamiętać, że każdy uczy się na błędach;
      - oceniać w dziecku to, co w nim najlepsze;
      - przytulać je często;
      - cieszyć się jego dzieciństwem, pamiętając, że szybko mijają lata.

           Ceremonii pasowania dokonała Dyrektor Szkoły, Pani Marzena Mokrzecka, dotykając wielkim, kolorowym ołówkiem ramię każdego ucznia oraz wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Perłach”, a także wręczając dyplom. Uczniowie otrzymali drobne upominki od klasy VIII, Rady Rodziców i Grona Pedagogicznego.
             Następnie  uczniowie udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwali wychowawcy: klasy I - Kazimiera Wincza i klasy VIII -  Katarzyna Komsta. Dzień ten pozostanie na długo w pamięci każdego pierwszaka.

     • TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

     •     Tym razem miejsce III :) 
         1 października 2019r. w Węgorzewie odbył się Mini Turniej Piłki Nożnej. Nasza drużyna w składzie: Maciej Dyla, Maciej Stańko, Benedykt Kowalik, Wojciech Królak, Mariusz Kalich, Bartosz Piskorz, Dominik Wołodźko, Dominik Wójtowicz wywalczyła brązowy medal, ustępując drużynom z SP nr 1 (II miejsce) oraz SP nr 2 (I miejsce), wyprzedzając drużynę z SP Węgielsztyn. 

          Gratulacje dla naszych dzielnych sportowców!