Dyrektor Szkoły Podstawowej w Perłach składa serdeczne podziękowania oddziałowi banku PKO BP w Węgorzewie za nieodpłatne przekazanie mebli do naszej szkoły. Dzięki Waszemu wsparciu nasze klasy wzbogaciły się o nowoczesne meble, które dodają uroku naszym skromnym klasom. Jesteśmy wdzięczni, iż zauważyliście naszą placówkę. Niech radość naszych Perełek będzie i dla Was największym podziękowaniem. Dziękujemy.
Podziekowania
WALENTYNKI W SZKOLE
Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające na 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, patrona zakochanych. Tradycją w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Walentynkowe zwyczaje są obecne również w naszej szkole. Jednym z najpopularniejszych, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych, jest poczta walentynkowa. Uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do kolorowej skrzynki. Specjalni listonosze roznosili korespondencję do klas.
Przed rozdaniem walentynek odbył się uroczysty apel, na którym uczniowie kl. VII wystąpili w krótkim montażu słowno-muzycznym, przedstawiając ciekawostki i humorystyczne sentencje związane ze Świętem Zakochanych. Następnie klasa I zaprezentowała swoje zdolności aktorskie, pięknie recytując walentynkowe wierszyki. Na koniec pierwszaki zaśpiewały piosenkę.
To jednak nie były wszystkie atrakcje tego dnia. W tym roku w naszej szkole odbyło się głosowanie na najsympatyczniejszą koleżankę oraz najsympatyczniejszego kolegę. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych.
- kl. I-III: najsympatyczniejsza koleżanka - Amelia Misztal,
najsympatyczniejszy kolega - Dominik Wincza,
- kl. IV-VII: najsympatyczniejsza koleżanka - Laura Krukowska,
najsympatyczniejszy kolega - Rafał Kowalik.Gratulujemy !
Program walentynkowy i konkurs przygotowała P. Dorota Dąbrowska.
Konkurs matematyczny
W lutym w naszej szkole odbył się cykliczny konkurs matematyczny „I Ty możesz zostać Pitagorasem”.
Chętni uczestnicy z klas IV-VII pisali testy, na które składały się zarówno zadania otwarte jak i zamknięte o różnych stopniach trudności. Testy były zróżnicowane – każda klasa miała zadania dopasowane do swojego etapu nauczania, dlatego też nagrodzone zostały osoby, które w swojej kategorii osiągnęły najwyższy wynik procentowy:
Klasa VII – Patrycja Olbryś
Klasa VI – Rafał Kowalik
Klasa V – Anna Królak
Klasa IV – Iga Kozłowska – Iga osiągnęła też najwyższy wynik spośród wszystkich osób biorących udział w konkursie.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zachęcamy do nauki, by w przyszłym roku chętnych było jeszcze więcej, poziom na konkursie jeszcze wyższy, a jury żeby mogło przyznać większą ilość nagród!
Jesteśmy z Was dumni
Dnia 14 lutego w naszej szkole odbył się uroczysty apel podsumowujący I półrocze. Na początek dyrektor szkoły przedstawiła ogólne dane statystyczne odnośnie klasyfikacji półrocznej. Średnia ocen w szkole w klasach IV-VII wynosi 4,06. Najwyższą średnią ma klasa VI- 4,38 , klasa V - 4,17, klasa IV - 4,16 a klasa VII - 3,59. Frekwencja szkoły wynosi 89,24.
Następnie wyróżniono osoby, które uzyskały najwyższą średnią w szkole z klas IV-VII oraz z klas I-III. Otrzymały one tytuł „Nasza Perełka”. Są to:
Rafał Kowalik – klasa VI –średnia 5,45 ,zachowanie wzorowe,
Gabriela Cichosz - klasa VI- średnia 5,36, zachowanie bardzo dobre,
Iga Kozłowska – klasa IV- średnia 5,27, zachowanie bardzo dobre,
Adrian Vittek – klasa VI – średnia 5,27, zachowanie wzorowe,
Wiktoria Guzman, Anna Królak- średnia 5,09, zachowanie bardzo dobre,
Anita Husar - średnia 5,0 , zachowanie wzorowe,
Laura Krukowska – klasa VII, średnia 4,92, zachowanie bardzo dobre,
Natalia Chmurzyńska - klasa V, średnia 4,91, zachowanie bardzo dobre,
Martyna Dreksler - klasa V, średnia 4,82, zachowanie dobre.
Z klas I-III tytuł „ Nasza Perełka” zdobyli:
Klasa I - Filip Drabyk, Dominika Kwarcińska, Amelia Olender, Wiktoria Pietraszek,
KlasaII - Hanna Wincza, Mateusz Kępa, Dominik Wincza,
Klasa III - Benedykt Kowalik, Maciej Krawczyk, Maciej Stańko.
Jesteśmy z Was dumni. Gratulujemy bardzo dobrych wyników w nauce i zachowaniu.
BAL KARNAWAŁOWY
9 lutego było w naszej szkole kolorowo i bajecznie - tego dnia odbył się bal karnawałowy. Zabawy i konkursy prowadziła zaproszona Pani „Indianka”.
Wróżki, księżniczki, strażacy, policjanci, rycerze, motylki, aniołki, krówki, myszki, kotki, pszczółki i inne postacie - wszyscy świetnie się bawili. Tańczyliśmy, jechaliśmy pociągiem, robiliśmy kółeczka i wężyki. Prowadząca zabawę uczyła różnych układów tanecznych do znanych i mniej znanych melodii, a dzieci bardzo chętnie naśladowały. Nasze pociechy z zaangażowaniem uczestniczyły w atrakcyjnych konkursach: bieg w bardzo, bardzo dużych kapciach, wyścig drużyn z balonami bez użycia rąk, przeskoki drużyn z poduszki na poduszkę, zespołowe łowienie rybek . W czasie trwania balu wszyscy chętni korzystali z malowania twarzy. Ogromnym powodzeniem cieszył się pokaz baniek mydlanych a także zamykanie dzieci wewnątrz olbrzymiej bańki mydlanej.
Pod koniec balu wszyscy zostali obdarowani kolorowymi balonikami, z których mogli zrobić różne postacie.
W tym samym czasie starsi uczniowie (kl. IV – VII) wzięli udział w dyskotece. Zabawa była wyśmienita, tańczyli niemalże wszyscy, niektórzy zatańczyli wprawdzie tylko kilka razy, ale byli też tacy, którzy nie zeszli z parkietu ani na chwilę. A kiedy zabrzmiały dźwięki bardziej znanych piosenek, tupot nóg i głośny śpiew słyszeli zapewne także sąsiedzi.
Ok. 1400 ucichła muzyka i zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy balu udali się na odpoczynek podczas weekendu.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2018
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
Nasza szkoła jak co roku brała aktywny udział w obchodach DBI. Uczniowie klas IV-VII na zajęciach walczyli z HEJTEM. Oglądając filmiki, biorąc udział w quizach i zabawach sami odkrywali jak powszechnym zjawiskiem jest hejt. Na szczęście sami też dochodzili do słusznych wniosków, że z hejtem można, a nawet trzeba walczyć!!!
Uczniowie z klas I-III także brali udział w akcji. Podczas zajęć w kreatywny sposób uczyli się jak bezpiecznie poruszać się w internecia, jakie dane mogą podać a jakich mają strzec oraz gdzie szukać pomocy w razie potrzeby.
Najmłodsi uczestnicy z „zerówki” zapoznali się z Neciem, i wspólnie rozpoczęli projekt, dzięki któremu zapoznają się z komputerem i internetem, poznają zasady bezpiecznego surfowania po Sieci i będą się przy tym świetnie bawić!
Dziecięcy Halowy Turniej Tenisa Stołowego
Dnia 4 lutego 2018r w Węgorzewie odbył sie Dziecięcy Halowy Turniej Tenisa Stołowego. Naszą szkołę reprezentował Wojciech Królak z klasy IV oraz Adrian Vittek z klasy VI. Młodzi tenisiści walczyli w swoich kategoriach wiekowych i spisali się całkiem nieźle . Wojtek zajął II miejsce , a Adrian III. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Wyniki klasyfikacji znajdują się na stronie www.osir.wegorzewo.pl
„BEZPIECZNE FERIE”
19 stycznia naszą szkołę odwiedził przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie, który przypomniał o zasadach bezpieczeństwa na drodze, mówił o bezpieczeństwie podczas ferii, podczas zabaw na śniegu, o rozważnym korzystaniu z uroków zimy.
KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
18 stycznia w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym wzięło udział 23 uczniów klas 0 - VII. Rozbrzmiewały popularne, znane i mniej znane utwory, które zachwyciły całą publiczność. Komisja w składzie: Zofia Kruk, Agata Kulesza, Anna Sroka i Kazimiera Wincza nie miała łatwego zadania i po długich naradach wybrała laureatów.
W kategorii klas 0- III:- I miejsce - Lena Predko i Filip Drabyk,
- II miejsce - Wiktoria Otterska,
- III miejsce- Angelika Kwarcińska,
- wyróżnienia: Amelia Olender, Maja Wierzchowska, Wiktoria Pietraszek, Dominik Wincza.
W kategorii klas IV- VII:- I miejsce - Rafał Kowalik,
- II miejsce - Izabela Grabarz i Ewelina Pióro,
- III miejsce - Magdalena Siemaszko.
W kategorii duety:- I miejsce - Laura Krukowska i Izabela Grabarz.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i talentów oraz życzymy dalszych sukcesów wokalnych. Konkurs przygotowała i przeprowadziła P. Joanna Kołowszyc.
SUKCESY W TENISIE STOŁOWYM
17 stycznia w Radziejach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Węgorzewskiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. W turnieju uczestniczyli zawodnicy ze szkół: Sobiechy, Węgielsztyn, Radzieje, Perły, Pozezdrze, Węgorzewo SP 1 i Budry. Nasi reprezentanci spisali się bardzo dobrze. Martyna Wojcichowska i Adrian Vittek zajęli I miejsce, Rafał Kowalik zajął II miejsce, a Łukasz Kukułka - V miejsce. Zawodnicy otrzymali dyplomy i medale.
Gratulujemy naszym reprezentantom i życzymy dalszych sukcesów.Opiekę nad uczniami sprawowała P. Joanna Kołowszyc.
PONOWNIE ZAGRALIŚMY Z WIELKĄ ORKIESTRĄ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
26. Finał WOŚP odbył się 14 stycznia 2018 roku, a jego celem było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Nasza szkoła włączyła się w zbiórkę pieniędzy na ten szczytny cel. W niedzielę wolontariusze, Szymon Buczko (klasa VII) oraz Julia Śmierzyńska (absolwentka), przeprowadzili uliczną kwestę pieniędzy w Perłach. Zebraliśmy 425,97 zł i przekazaliśmy pieniądze do Sztabu WOŚP w Węgorzewie.
Darczyńcom dziękujemy i gratulujemy wielkiego serca.Postaramy się grać z Orkiestrą "do końca świata i o jeden dzień dłużej". Czekamy na przyszły rok i 27. Finał tej pięknej akcji charytatywnej.
BOŻEGO NARODZENIA CZAS
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Jasełka, które odbyły się 21 grudnia, wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Uczniowie w specjalnie przygotowanych strojach i scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawili znaczące sceny z narodzin Jezusa. Wszyscy po raz kolejny mogli przeżyć historię Maryi i Józefa wędrujących w poszukiwaniu schronienia, którzy dopiero w ubogiej stajence zastali dach nad głową. Do nich i Dzieciątka przybyli tak honorowi goście jak Trzej Królowie, aby złożyć pokłon i dary. Nie zabrakło też Heroda knującego spisek, diabła, śmierci oraz Aniołów i pasterzy.
Śpiew kolęd uświadomił i przypomniał wszystkim, że Święta Bożego Narodzenia są już coraz bliżej.Na zakończenie wszyscy zgromadzeni wysłuchali świątecznych życzeń od P. Dyrektor Marzeny Mokrzeckiej.
W tym tygodniu nauczyciele spotkali się w klasach ze swoimi wychowankami, aby podzielić się opłatkiem, zjeść tradycyjny barszczyk z uszkami i posłuchać kolęd, a 21 grudnia po południu także wszyscy pracownicy szkoły zasiedli przy wspólnym stole.
W WIOSCE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
16 grudnia uczniowie klas I- V odwiedzili Centrum Aktywnego Wypoczynku „ Gwarek” w Pięknej Górze, gdzie mieści się Wioska Świętego Mikołaja.
Niezapomniane przeżycia rozpoczęły się już od momentu przyjazdu. Powitał nas Elf i zaprowadził do Wioski Świętego Mikołaja, która lśniła tysiącem światełek i pachniała piernikami. Na miejscu podzielono nas na dwie grupy. Każda z grup miała swojego Elfa przewodnika, który opiekował się nami i organizował zajęcia. W Wiosce Świętego Mikołaja czekało na nas wiele atrakcji: oglądanie filmu w kinie sferycznym, dużo zabaw na gwiazdkowym placu im. Rudolfa Czerwononosego, wykonanie świątecznych pierniczków w cukierni Pani Mikołajowej, spotkanie ze Świętym Mikołajem w jego Komnacie oraz wizyta w sali tradycji, gdzie poznaliśmy bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje. Obejrzeliśmy też szopkę z żywymi zwierzętami.Chociaż za oknem nie było śniegu, udzieliła się wszystkim magia świąt. Otoczyła nas fantastyczna atmosfera Bożego Narodzenia. Bardzo podobała nam się ta wizyta.
NOCNE ZABAWY SZÓSTOKLASISTÓW
W nocy z 8 na 9 grudnia w naszej szkole odbyła się nocka klasy VI. Po przyjeździe do szkoły ok. godz. 19.00 usiedliśmy przy wspólnym stole i każdy zajadał się ulubionym smakiem pizzy. Gdy już złapaliśmy oddech po posiłku, nastąpił czas zabaw.
Ok. godz. 23.00 na korytarz szkolny i na uczniów spadł kolorowy deszcz z konfetti, które wybuchły z okazji urodzin Nadii. Na stołówce czekał na nas tort, który zjedliśmy ze smakiem, jak tylko solenizantka zdmuchnęła świeczki.
Po kolejnych zabawach rozeszliśmy się do "pokoi", ale całkowitej ciszy nie było do rana.Ok. godz. 8.00 zaczęliśmy sprzątać sale, a po 9.00 uczniowie pojechali do domów, gdzie odsypiali długą noc w szkole.
Opiekę nad dziećmi sprawowali: P. Katarzyna Komsta i P. Andrzej Michalak.
AKCJA ZIMA
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Węgorzewie po raz kolejny zorganizowało „Akcję Zima”. Jej celem było pozyskanie karmy oraz wszelkich akcesoriów dla bezdomnych zwierząt. Podobnie jak w ubiegłych latach nasza szkoła dołączyła do zainicjowanej akcji. Trwała ona od 20 października do 8 grudnia . Udział w niej mógł wziąć każdy, kto chciał w tym trudnym, zimowym okresie pomóc potrzebującym zwierzętom. Zebraliśmy dość imponującą ilość karmy suchej i mokrej dla psów i kotów, koce, poduszki i miski dla zwierząt.
Dnia 8 grudnia wszystkie zebrane dary zostały przekazane na ręce węgorzewskiej inspektorki Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, Pani Justyny Chrząszcz.Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy wsparli akcję. Każdy nawet najskromniejszy dar przyczynił się do uzyskania tak dużych efektów zbiórki, za co najwdzięczniejsze będą potrzebujące zwierzęta.
MIKOŁAJKI
6 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj. Z tej okazji przed liczną publicznością wystąpiły dzieci z III klasy. Przepięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Były to występy o tematyce zimowej i mikołajkowej. Mimo iż za oknem nie było śniegu, przedstawienie wywołało uśmiechy na twarzach i wprowadziło wszystkich w cudowny nastrój.
Po inscenizacji na dzieci czekała owocowa niespodzianka zakupiona z darowizny finansowej, którą przekazał nam dr Christian. Te miłe chwile zostaną w pamięci na długo.
ZABAWY NOCNE SIÓDMOKLASISTÓW
Długo uczniowie klasy VII będą wspominać swoją noc spędzoną w szkole – noc pełną wrażeń, atrakcji i niespodzianek.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 19.00 w piątek 1 grudnia, a zakończyła o 9.00 dnia następnego. Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony m.in. w śpiwór lub koc, niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru.
Wieczór i noc obfitowały w wiele atrakcji. Około godziny 21.00 odwiedził nas Mikołaj. Po deklaracjach, że będziemy grzeczni i nie będziemy sprawiać kłopotu swoim rodzicom oraz nauczycielom, Mikołaj obdarzył każdego z nas miłym upominkiem. Kiedy pożegnaliśmy wyjątkowego Gościa, rozpoczęliśmy gry i zabawy sprawdzające sprawność fizyczną, a także rozwiązywanie różnych „łamigłówek dla mądrych główek”.Około godziny czwartej całą szkołę ogarnęła błoga cisza. Nie trwała ona jednak zbyt długo, gdyż pierwsi uczniowie wstawali już po szóstej. O ósmej rozpoczęliśmy pakowanie, sprzątanie, a potem już tylko powrót do domu i odsypianie nieprzespanej nocy.
ANDRZEJKI - CZAS WRÓŻB
1 grudnia w naszej szkole zgromadzili się chętni uczniowie klas I-VII do udziału w zabawie andrzejkowej. W jednej z sal przy blasku świec uczennice klasy VI: Gabriela Cichosz, Anita Husar, Ewelina Pióro i Nadia Stasiak przygotowały wróżby. W to magiczne popołudnie można było poznać swoją przyszłość, poznać imię przyszłej żony lub męża oraz sprawdzić, czy przetrwają obecne przyjaźnie. Odbyło się tradycyjne lanie wosku i odczytywanie przyszłości z powstałych figur. Na koniec był też „marsz butów” dziewcząt, później chłopców, aby sprawdzić, kto spośród zgromadzonych jako pierwszy stanie na ślubnym kobiercu.
Wspólnie z dziećmi bawiły się i wróżyły P. Kazimiera Wincza, P. Marzenna Śmierzyńska i P. Katarzyna Komsta.
ANDRZEJKI
Zwyczaj wróżenia w andrzejki jest znany od bardzo dawna. Pamiętajmy, że wróżby to tylko zabawa i nie należy traktować ich bardzo poważnie. Wróżby nie zawsze muszą się spełnić.
W czwartek 30 listopada oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Perłach obchodziły andrzejki. Przygotowane świece, miska z wodą i zapach roztopionego wosku wprowadził nas w magiczny nastrój. Dużo radości przyniosła najbardziej chyba znana wróżba, czyli lanie wosku przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty z wosku były wspaniałą lekcją wyobraźni. Dzieci wspólnie z nauczycielkami odgadywały, co je czeka i czego mogą spodziewać się w przyszłości.Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek.
REJONOWE MISTRZOSTWA W TENISIE STOŁOWYM
23 listopada w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Mistrzostwa Rejonu II Szkół Podstawowych w Drużynowym Tenisie Stołowym w kategorii Dziewcząt i Chłopców. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy ze szkół: Bezledy, Lidzbark Warmiński, Sobiechy, Górowo Iławeckie, Perły i Kętrzyn. Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców: Adrian Vittek i Rafał Kowalik. Zawodnicy spisali się bardzo dobrze, dzielnie walczyli i zajęli II miejsce. Drużyna zakwalifikowała się do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. Zwycięzcy otrzymali dyplom i puchar.
Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów. Opiekę nad uczniami sprawowała P. Joanna Kołowszyc.
Archiwum Aktualności