• Dzień Liczby Pi

     •      14 marca obchodzony jest  Dzień Liczby Pi, w związku z tym 18 marca w naszej szkole odbył się konkurs „Kto więcej” polegający na zapamiętaniu jak największej ilości cyfr po przecinku liczby Pi. Chętni uczniowie z klas IV – VIII „recytowali” rozwinięcie dziesiętne liczby Pi.

            Mistrzem okazał się Szymon Buczko (kl. VIII), który bezbłędnie zapamiętał 81 cyfr, zajmując pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Ania Królak (kl. VI) z wynikiem 54  zapamiętanych cyfr, a trzecie miejsce - Martyna Dreksler (kl. VI) - 46 zapamiętanych cyfr po przecinku.

                 Serdecznie gratulujemy.

     • AKTYWNA SOBOTA

     •  

      W dniu 16 marca 2019 r. uczniowie klas V - VIII uczestniczyli              w wycieczce do Olsztyna. Kolejny raz uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych w Parku Trampolin 7 Jump Street. Amatorzy skakania mieli do wyboru szereg atrakcji – trampoliny tworzące specjalne pola do gry w zbijaka, siatkówkę czy koszykówkę, dwa duże baseny          z gąbkami, w których można było bezpiecznie wylądować                po powietrznych ewolucjach. Aktywnie spędziliśmy dwie godziny. Świetnie się bawiliśmy, ale i porządnie zmęczyliśmy, bo podczas skakania zaangażowane były prawie wszystkie nasze mięśnie.      Do domu wróciliśmy wyczerpani, ale szczęśliwi i na pewno tam jeszcze wrócimy.

       

     • LEKCJA HISTORII

     •     15 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bardzo ciekawej lekcji historii pod tytułem : „Droga do niepodległości Polski”. Nawiązywała ona do obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Dzieci mogły się przekonać, jak wiele musiał przejść nasz naród przez 123 lata, aby 11 listopada 1918 r. ponownie pojawić się na mapach świata.

          Do aktywnego udziału w tej lekcji prowadzący zaprosili także uczniów, dzięki czemu zapewne ważne wiadomości zostaną zapamiętane na dłużej.

     • Wycieczka do Ełku

     • 14 marca uczniowie klas 0-III z naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Ełku. Tym razem  na celowniku były takie miejsca jak „Kolej Na Klocki”, to miejsce twórczej zabawy dla dzieci i dorosłych, niewyczerpana ilość możliwości budowania i tworzenia. Dzieci uczestniczyły również w  zajęciach z robotyki. Kolejną atrakcją była wizyta w Papugarni . Mazurskie Tropiki przywitały nas  egzotyczną  scenerią, mogliśmy podziwiać przepiękne papugi, małe i te trochę większe. Oswojone ptaki siadały wszystkim na głowach, rękach i ramionach.
      Wszyscy mieliśmy możliwość karmienia papużek. Spotkanie z tymi egzotycznymi ptakami  było dla nas niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Wyjazd sprawił nam wiele radości. Trzeba przyznać, że papugi są bardzo towarzyskie. Przekonała się o tym pani Agatka, która to przez cały pobyt w papugarni bardzo zaprzyjaźniła się z papużkami Papużki ani na chwilę  nie chciały opuścić wygodnych ramion nauczycielki.

     • XIV POWIATOWY KONKURS WIEDZY OGÓLNEJ DLA KLAS II i III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH „WIEM WSZYSTKO”

     •     12 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Węgorzewie odbył się XIV Powiatowy Konkurs  „Wiem Wszystko”. Mottem konkursu było: „Matematyka jest delikatnym kwiatem, a przyroda z nią się liczy”. W konkursie brały udział dwuosobowe drużyny ze Szkół Podstawowych z Radziej, Węgielsztyna, Sobiech oraz SP nr 1, SP nr 2 z Węgorzewa i Pereł. Naszą szkołę reprezentowali: Filip Drabyk(kl. II) i Dominik Wincza (kl. III).

         Chłopcy dzielnie odpowiedzieli na wiele pytań, rozwiązali zadania wymagające logicznego myślenia, spostrzegawczości oraz wiedzy o tematyce matematyczno-przyrodniczej. Za udział w konkursie otrzymali pamiątkowe nagrody. 
              Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

     • Dzień Kobiet! Dzień kobiet! Niech żyją nam zdrowe!

     • W tym roku oczywiście także nie zapomnieliśmy uczcić tego wyjątkowego święta.

      Akademię rozpoczęli drugoklasiści ze swoim niezwykłym występem tanecznym, który przygotowywali w tajemnicy od wielu tygodni. Następnie kabaret o wiele mówiącej nazwie „Przed egzaminem” złożony (a jakże) z uczniów klasy VIII przedstawił skecz pod tytułem „Rolnik szuka żony”. Świetny scenariusz, rewelacyjne przebrania i oskarowe role – to wszystko spowodowało, że wszyscy na widowni płakali ze śmiechu, a owacjom nie było końca.

      Na zakończenie wszystkie Panie zostały obdarowane kwiatkiem i laurką, a uczniowie mogli się zrelaksować na krótkiej dyskotece.

     • Rodzic w Internecie

     • W ostatnich dniach duża część naszej kadry oraz chętni rodzice wzięli udział w 12 godzinnym cyklu szkoleń w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych, realizowanych w naszej gminie.

      J@ w internecie to program finansowania bezpłatnych szkoleń mający na celu zwiększenie grupy świadomych i kompetentnych użytkowników internetu i e-usług publicznych, zdolnych realizować potrzeby informacyjne, kulturalne, biznesowe, administracyjne i społeczne w bezpieczny i legalny sposób przy użyciu nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Celem programu jest stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym, poprzez zwiększanie kompetencji lokalnych instruktorów w zakresie uczenia osób dorosłych. 

      Program wyposaży uczestników w wiedzę i narzędzia, które rozwiną ich kompetencje niezbędne do sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania w świecie cyfrowym.

      W naszej szkole realizowane było szkolenie „Rodzic w sieci”. W ramach tych zajęć przekazywana była wiedza na takie tematy jak: wyszukiwanie informacji i pomysłów na działania, bezpieczne korzystanie z komputerów i smartfonów, reagowanie na zagrożenia i kontrola rodzicielska oraz e-usługi dla rodziców. Szkolenie przygotowało rodziców do roli przewodnika dziecka w bezpiecznym i mądrym korzystaniu z internetu, reagowania na sytuacje zagrożenia dzięki umiejętnościom zabezpieczenia dziecka przed niepożądaną aktywnością w internecie czy do korzystania z e-usług publicznych dostępnych dla rodziców.

      Projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

      Instruktorem w tym projekcie jest nasz nauczyciel Pan Remigiusz Kaczyński.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

     • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.
      Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
      Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo CyfryzacjiMinisterstwo Edukacji NarodowejBiuro Rzecznika Praw ObywatelskichUrząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komenda Główna Policji. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska, Google Polska, National Westminster Bank Oddział w Polsce, Teatr Palladium oraz Mulitmedia w szkole.

      Od wielu lat nasza szkoła aktywnie uczestniczy w tym bardzo ważnym wydarzeniu. Jak co roku, nasi uczniowie wzięli udział w cyklu zajęć poświęconych między innymi bezpiecznemu korzystaniu z portali społecznościowych, świadomemu wyszukiwaniu informacji w sieci czy przeciwdziałaniu hejtowi.

      W klasach I-III DBI także nie trwa jeden dzień. W młodszych klasach w trakcie zajęć szczególną uwagę poświęcono takim niebezpiecznym zachowaniom jak publikowanie własnych zdjęć lub podawanie danych osobowych czy korzystanie z nieodpowiednich stron internetowych. Okazało się, że dzieci mają świadomość zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z internetu. Na koniec zajęć w nagrodę uczniowie otrzymali medale w formie naklejki za aktywny udział w zajęciach.

      Nie tylko ten jeden raz w roku, ale na co dzień wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.  

     • Walc - lekcja muzyki

     •        „Walc- różne odmiany ” - taki temat miała lekcja żywej muzyki, która odbyła się 15 lutego w naszej szkole. Kolejny raz mogliśmy na żywo posłuchać pięknej muzyki,  poznać  nowe wiadomości i utrwalić już znane. Artyści zaprezentowali nam różne walce. Wysłuchaliśmy wielu utworów, m.in. walca wiedeńskiego „Nad pięknym modrym  Dunajem”, walca angielskiego „ Moon River”, walca francuskiego „Musette” oraz walca stylizowanego skomponowanego przez Fryderyka Chopina. W czasie spotkania odpowiadaliśmy na pytania zadawane  przez prowadzących i chociaż nie były łatwe, to poradziliśmy sobie bardzo dobrze. Lekcja zakończyła się  wysłuchaniem „Walca nr 2”  D. Szostakowicza.

     • Walentynki

     •      Walentynki to miły  dzień dla starszych i młodszych. Walentynkowe zwyczaje są obecne również w naszej szkole. Jednym z najpopularniejszych takich zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkole, jest poczta walentynkowa. Uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali kartki do specjalnie przygotowanego pudełka. W dzień walentynek korespondencja dotarła do adresatów. Przed rozdaniem serduszek odbył się uroczysty apel, na którym chłopcy z kl. III i II recytowali zabawne  walentynkowe wierszyki. Następnie klasa II zaśpiewała piosenkę, a uczennice  tej klasy: Amelka, Wiktoria i Dominika zaprezentowały  samodzielnie przygotowany układ taneczny.

            Wzruszeń dostarczyła nam  piękna piosenka Ewelinki  i Izy. Hitem okazała się „Randka w ciemno” uczniów kl. VIII. Nie zabrakło śmiechu i owacji. Gratulujemy odwagi i zdolności aktorskich.
            Program artystyczny przygotowała p. Dorota Dąbrowska, piękne dekoracje wykonała p. Anna Sroka.  

     • SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

     •             W naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym wzięło udział 18 uczestników: dzieci przedszkolne i klasy 0 - III. Rozbrzmiewały popularne, znane i mniej znane utwory, które zachwyciły całą publiczność. Komisja w składzie: Agata Kulesza, Anna Sroka, Agnieszka Tryk i Marta Girulska wybrała laureatów.
      - I miejsce - Wiktoria Pietraszek i Julia Siemaszko,
      - II miejsce - Amelia Olender,
      - III miejsce-  Maja Śmierzyńska,
      - wyróżnienia: Lena Predko i Dominika Kwarcińska.
           W kategorii duety:
      - I miejsce - Angelika Kwarcińska i Julia Kusz,
      - II miejsce -  Aurelia Grzejszczyk i Dominik Wincza,
      - III miejsce - Maja Wierzchowska i Julia Makara.

           Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i talentów oraz życzymy dalszych sukcesów wokalnych. Konkurs przygotowała i przeprowadziła P. Joanna Kołowszyc.

     • Policjant i jego rodzina bez dachu nad głową – pomóżmy!

     • Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów uruchomił zbiórkę pieniędzy na pomoc dla dzielnicowego z Węgorzewa i jego rodziny, którzy w wyniku eksplozji gazu stracili dach nad głową wraz z całym dobytkiem. Policjant przebywa obecnie w szpitalu, a dwójkę jego dzieci i ich matkę przyjęli czasowo sąsiedzi.

      Dramatyczna sytuacja w jakiej znalazła się rodzina policjanta oraz zimowa aura skłaniają do tego, żebyśmy nie zwlekali z pomocą. Środki można przesyłać na specjalny rachunek Zarządu Wojewódzkiego nr:80 2030 0045 1110 0000 0391 2130 z dopiskiem „dla Mariusza”.

     • Zabawa choinkowa - 18 stycznia

     •          18 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i z klas  I-III.  Bal rozpoczął się od świetnych występów naszych milusińskich.  Następnie nadszedł czas na  zabawy i konkursy, które prowadził tajemniczy Pan  Staś. Wróżki, księżniczki, policjanci, rycerze, aniołki, kury, myszki, kotki i inne postacie - wszyscy świetnie się bawili. Tańczyliśmy, jechaliśmy pociągiem, robiliśmy kółeczka i wężyki. Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w atrakcyjnych  konkursach: taniec z balonami, taniec na gazetach, „znaczek do znaczka”,  taniec ze sznurkiem, tańce wygibańce, hawajskie limbo i inne.
                Nie zabrakło również Mikołaja, który obdarował nasze pociechy wspaniałymi paczkami.

      Tego dnia było bajecznie, radośnie i kolorowo.
                W tym samym czasie starsi uczniowie (kl. IV – VIII) wzięli udział w dyskotece. Zabawa była wyśmienita, tańczyli niemalże wszyscy, niektórzy zatańczyli wprawdzie tylko kilka razy, ale byli też tacy, którzy nie zeszli z parkietu ani na chwilę.
               Ok. 14.00  ucichła muzyka i zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy zabawy karnawałowej udali się na zasłużony odpoczynek podczas ferii.

     • Igrzyska Dzieci o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym

     •   16 stycznia 2019 r. w Radziejach odbyły się Igrzyska Dzieci o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. W turnieju rywalizowali zawodnicy ze szkół: Sobiechy, Radzieje, Perły i Budry. Nasi reprezentanci zajęli czołowe miejsca na podium: Rafał Kowalik - I miejsce a Łukasz Kukułka - II miejsce.

         Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

     • „GRALIŚMY DLA DZIECI MAŁYCH I BEZ FOCHA”

     •      13 stycznia 2019 roku  po raz 27 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dla chorych i potrzebujących, tym razem pod hasłem ''Pomaganie jest dziecinnie proste''. Celem tegorocznego Finału WOŚP jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, który ma umożliwić podniesienie standardu wyposażenia.

            Po raz kolejny razem z Orkiestrą zagrała nasza szkoła. W tę piękną niedzielę wolontariusze  przeprowadzili uliczną kwestę pieniędzy w Perłach oraz Węgielsztynie. Zebraliśmy 791, 25 zł i przekazaliśmy tę kwotę do Sztabu WOŚP w Węgorzewie.

         W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli wspierającym Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

             "Sie ma! Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej"

     • Jasełka

     •     21 grudnia odbyły się jasełka w wykonaniu uczniów klas III- VII. Zgodnie z historią tak samo jak 2000 lat temu Maryja i Józef szukali schronienia na noc, gdzie mógłby narodzić się Jezus. Anioł zstąpił na ziemię, by zwiastować wielką radość pasterzom, a Trzej Królowie podążali oddać pokłon i złożyć dary Jezusowi. Nie zabrakło też Heroda knującego spisek, wróżbity, diabła oraz śmierci.

         W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich śpiewane kolędy.

     • Próbny egzamin ósmoklasisty

     •      Po raz pierwszy w historii naszej szkoły w tym roku uczniowie będą pisać egzamin kończący szkołę podstawową. Aby lepiej się przygotować, poznać zasady organizacyjne, formę arkusza itp., w dniach 18 - 20 grudnia został przeprowadzony próbny egzamin ósmoklasisty opracowany przez Centralną Komisję Organizacyjną. Mimo że to tylko próbny, uczniom towarzyszył lekki stres. Komentowali, konsultowali rozwiązania i z niecierpliwością czekają na wyniki.

     • Ósmoklasiści ponownie odkrywają nocne oblicze szkoły.

     •      Długo uczniowie klasy VIII będą wspominać swoją kolejną noc spędzoną w szkole – noc pełną wrażeń, atrakcji i niespodzianek.

           Impreza rozpoczęła się w piątek 14 grudnia o godz. 19.00,  a zakończyła o 9.00 dnia następnego. Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony m.in. w śpiwór lub koc,  niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru.

              Wieczór i noc obfitowały w wiele atrakcji.  Były różnorodne gry i zabawy sprawdzające naszą sprawność fizyczną. Zmagaliśmy się także z „łamigłówkami dla mądrej główki” oraz odbył się turniej tenisa stołowego.

        Wszystko co dobre, szybko się kończy i nocka niestety również musiała dobiec końca! Niewyspani i zmęczeni, ale za to bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów.

          Z niecierpliwością czekamy na kolejną nockę wspólnie spędzoną w murach szkoły.