• NOCKA KL. IV

     •         W piątek 24 maja uczniowie klasy IV o godzinie 19.00 przybyli do szkoły, aby wspólnie spędzić całą noc.  
               Spotkanie rozpoczęliśmy od ustalenia zasad, jakich należy przestrzegać. Następnie przygotowaliśmy sobie miejsca do spania. Po czynnościach organizacyjnych nastał czas gier i zabaw na świeżym powietrzu, które trwały do zmroku. Potem przenieśliśmy się do budynku szkoły, aby dalej hasać i bawić się. Bawiliśmy się w „ciemnego chowanego”, „gorące krzesełka”, „powtórz i dodaj”. Było też malowanie twarzy i rewia mody. Zabawy trwały do późnej nocy. W „pokojach” mogliśmy jeszcze posłuchać muzyki i pogawędzić.

             W sobotni poranek nieco jeszcze zaspani i zmęczeni po nocnych atrakcjach, ale zadowoleni powróciliśmy do swoich domów.

               Opiekę nad uczniami sprawowały P. Joanna Kołowszyc i P. Agata Kulesza.

     • MAMY MINILABORATORIUM

     •      Nasza szkoła wzięła udział w konkursie KOLORATORIUM przygotowanym przez FFiL Śnieżka SA, w którym mieliśmy szansę wygrania pracowni biologiczno - chemicznej o wartości 30 tys., 15 tys. lub 10 tys. złotych.
          Uczniowie kl. IV – VIII zarejestrowali się na platformie, rozwiązywali quizy o tematyce biologiczno – chemicznej, wykonywali prace plastyczne na temat „Pierwiastek jako superbohater”, redagowali prace literackie „Odkryłem nowy pierwiastek” oraz uczestniczyli w lekcjach, podczas których przeprowadzane były doświadczenia chemiczne. W ten sposób zdobywane były punkty dla szkoły, dzięki czemu udało nam się zakwalifikować do finałowego etapu konkursu, razem z 32 innymi szkołami.

            Zadanie finałowe polegało na nagraniu krótkiego filmu, teledysku itp. na temat "Związki z przyrodą". Było sporo przygotowań, dużo zabawy i pracy, a przy tym świetna nauka dla wszystkich biorących udział w tym projekcie. Na wyniki czekaliśmy do 22 maja. Udało nam się! Wygraliśmy 10 tysięcy złotych.

     • DZIEŃ ZIEMI 2019

     •       Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej oraz doskonała okazja do uwrażliwienie na problemy środowiska przyrodniczego i zamanifestowania naszych ekologicznych postaw.

             10 maja odbyła się akcja zbierania śmieci. Uczniowie wraz z opiekunami, zaopatrzeni w worki na śmieci i jednorazowe rękawice, udali się w wyznaczone rejony do porządkowania. Oddziały przedszkolne oraz klasy I - III sprzątały teren szkoły, w tym boisko i plac zabaw, natomiast klasy IV-VIII zajęły się poboczami dróg w okolicach szkoły.

            Obchody Dnia Ziemi zakończyliśmy miłymi akcentami: pieczeniem kiełbasek przy ognisku i wspólnymi zabawami na świeżym powietrzu.

            Serdecznie dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Węgorzewie za okazaną pomoc w realizacji szkolnej akcji Dnia Ziemi, a uczestnikom za aktywny udział w ochronie środowiska przyrodniczego.

     • SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY DLA KLAS IV - VIII

     •     W naszej szkole w dniach 8 – 9 maja 2019 roku przeprowadzony został szkolny konkurs ekologiczny adresowany do chętnych uczniów klas IV – VIII. Polegał on na napisaniu testu składającego się z pytań dotyczących zagadnień związanych z ochroną środowiska. Wzięło w nim udział 61 uczniów:

      • kl. IV – 10 osób,
      • kl. V – 16 osób,
      • kl. VI – 8 osób,
      • kl. VII – 17 osób,
      • kl. VIII – 10 osób.

      Największą liczbę punktów uzyskali:

      • Hubert Bucik (kl. VIII),
      • Szymon Buczko (kl. VIII),
      • Damian Renter (kl. IV),
      • Laura Krukowska (kl. VIII),
      • Jakub Nagrodzki (kl. VII).

       

          Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA JERZEGO MAZURA

     •         6 maja naszą szkołę odwiedził ksiądz biskup Jerzy Mazur, który przybył w towarzystwie księdza proboszcza Zbigniewa Chmielewskiego. Pani Marzena Mokrzecka powitała gości w imieniu całej społeczności szkoły.
                Spotkanie uświetnił występ słowno- muzyczny przybliżający naukę oraz najważniejsze przesłania i myśli Jana Pawła II. Uczniowie zaśpiewali kilka religijnych pieśni. Nie zabrakło również „Barki”, którą tak bardzo lubił Ojciec Święty. Po występie głos zabrał ksiądz proboszcz, a następnie ksiądz biskup, który skierował do uczniów bardzo ciepłe słowa, zachęcił do modlitwy i ciągłego pogłębiania wiary. Słowami motta „Wymagajcie od siebie nawet, gdyby inni od was nie wymagali” zachęcał uczniów do ciągłej pracy nad sobą.

             Po wspólnej modlitwie różańcowej udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

     • XXIII BIEGI ULICZNE „MAZURY CUD NATURY”

     •       2 maja odbyły się XXIII Biegi Uliczne pod hasłem „Mazury Cud Natury”. Z naszej szkoły udział w biegach wzięło 22 uczniów.  W kolejnych startach zawodnicy zmagali się na różnych dystansach od 1300 do 100 m, w kategoriach obejmujących przedział roczników 1999 - 2014 i młodsi. Najlepsze wyniki osiągnęli: II miejsce- Natalia Chmurzyńska (kl. VI) i Dominik Reszuta (kl. III), VI miejsce - Patrycja Wachowiak  (kl. VI), VII miejsce - Łukasz Komorowski (kl. III), Maja Dubiel i Damian Wincza ( oddział przedszkolny), VIII miejsce - Jakub Chmurzyński (oddział przedszkolny) i Hanna Wincza (kl. III), X miejsce- Bartłomiej Domeła (kl. VII) i Oliwia Koncewicz (kl. III).

             Zwycięzcy otrzymali nagrody, wszyscy uczestnicy medale, pamiątkowe koszulki i słodkie upominki. 

     • KONSTYTUCJA 3 MAJA

     •      Dziś słońce świeciło na niebie, ale nasze serca rozgrzali uczniowie podczas obchodów 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, którzy przygotowani przez nauczycieli pięknie występowali w otoczeniu barw narodowych. Uczniowie klasy V z okazji święta przedstawili, w formie wykładu przeplatanego wierszami, historię uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pieśń pt. "Witaj, majowa jutrzenko" wykonana przez nasze najmłodsze Perełki oraz wiersze naszych uczniów podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny, patriotyzmu i znaczenia symboli narodowych.
                 W tym dniu wszystkim towarzyszyły barwy biało–czerwone.

     • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

     •     W dniach 15 - 17 kwietnia 2019 r. po raz pierwszy w historii naszej szkoły odbył się egzamin ósmoklasisty. W tym roku przystąpiło do niego 11 uczniów: Hubert Bucik, Szymon Buczko, Izabela Grabarz, Laura Krukowska, Radosław Kuna, Patrycja Olbryś, Kacper Piskorz, Kinga Reszuta, Kacper Soroczyński, Dominika Wandzelis i Adria Wierzbowska.   

          Pierwszego dnia ósmoklasiści zmagali się z różnymi zadaniami z języka polskiego. W tematach dominował "Mały Książę". Następny dzień okazał się zdaniem uczniów trudniejszy - był to egzamin z matematyki, zadań było dużo, a czasu zbyt mało. W środę wszyscy przystąpili do egzaminu z języka angielskiego.

          Po wyczerpujących trzech dniach chwila odpoczynku, ponieważ rozpoczęła się wiosenna przerwa świąteczna. Po przerwie jeszcze trochę nauki i niepokojące oczekiwanie na wyniki egzaminów do 14 czerwca.

     • Wycieczka do Olsztyna

     • 5 kwietnia uczniowie klas 0-IV uczestniczyli w wycieczce do Teatru Lalek i Parku Trampolin w Olsztynie. Mieliśmy okazję obejrzeć jedną z najbardziej znanych perskich baśni z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, a mianowicie „ Przygody Sindbada Żeglarza”. Razem z bohaterem wyruszyliśmy w pełną przygód wędrówkę po morzach, oceanach i lądach.

      Jako  widzowie mogliśmy udać się wraz z nim w egzotyczną i pełną przygód podróż. Nie ruszając się z miejsca, przenieśliśmy  się do wyśnionych krain.

      Przedstawienie rozgrywane było w wielu technikach teatralnych.  Oprócz gry aktorskiej wykorzystywane były  w nim lalki, maski, cienie, przedmioty.

      Drugą atrakcją podczas wycieczki była wizyta Parku Trampolin 7 Jump Street. Uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.  Szaleństwa w Parku Trampolin zagwarantowały nam wyładowanie emocji, nabór pozytywnej energii oraz świetną zabawę.

      Liczymy, że kolejny wyjazd będzie również tak atrakcyjny, i już nie możemy się go doczekać.

     • Maraton matematyczny kl. 8

     •      5 kwietnia w godzinach popołudniowych w naszej szkole odbył się maraton matematyczny kl. 8. Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnie zjedzonej pizzy. Następnie uczniowie indywidualnie lub w grupach przez 2,5 godz. rozwiązywali  zadania matematyczne przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty. Wskazówek udzielały p. Marzenna Śmierzyńska, p. Katarzyna Komsta oraz nasza absolwentka Bagusia Grzeszczyk.

     • Turniej Szachowy w Radziejach

     •        3 kwietnia w Szkole Podstawowej w Radziejach odbył się Turniej Szachowy Szkół Podstawowych o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego. W zawodach wzięło udział 44 uczestników z pięciu szkół. Wśród nich byli także nasi reprezentanci: Julia Słomka (kl. VI), Michał Jurek (kl. V), Łukasz Komorowski, Damian Krupa i Dominik Reszuta (kl. III), Filip Drabyk (kl. II) pod opieką P. Kazimiery Winczy.
              Wszyscy rozegrali 7 rund po 10 minut na zawodnika. Rywalizacja była ogromna, ale nasi uczniowie radzili sobie dobrze, wygrywali, remisowali i przegrywali. Podczas turnieju zdobyli wiele nowych doświadczeń.
             Po zakończonych zmaganiach chwilę czekaliśmy na wyniki. Nagrodzono 12 osób w kategoriach Młodzik (kl. I – IV dziewczęta i chłopcy) oraz Junior ( kl. V – VIII dziewczęta i chłopcy). Julia Słomka i Michał Jurek zajęli VI miejsce w  kategorii Junior i otrzymali dyplomy. Wszyscy uczestnicy otrzymali wodę i drobny podarek ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Węgorzewie.

            Dzieci przygotowywały P. Zofia Kruk i P. Kazimiera Wincza. Dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły. 

     • „Julian Tuwim – czarodziej słów”

     •        2 kwietnia  odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy klas III  pod hasłem „Julian Tuwim – czarodziej słów” w Szkole Podstawowej nr 1  w Węgorzewie.
             W konkursie brały udział dwuosobowe drużyny ze szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Hanna Wincza i  Mateusz Kępa. Dzielnie  zmagali się  z pytaniami, wykreślankami  i dopasowaniem znajomości treści  do tytułów  wierszy Juliana Tuwima. Nasz zespół zajął 3 miejsce w konkursie i otrzymał pamiątkowe dyplomy i nagrody.

               Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

     • 350 tysięcy SKS-iaków, czyli SKS-y wracają do szkół

     • Udajmy się w sentymentalną podróż! Cofamy się w czasie i  jesteśmy na SKS-ach z dawnych lat. Dlaczego? Bo większość sportowych przygód zaczynało się właśnie na szkolnych boiskach! Kiedyś SKS-y cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zapewne wszyscy miło je wspominają…

      Przenosimy się do teraźniejszości – SKS-y wróciły do szkół! Aktualnie uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych również korzystają z zajęć realizowanych w tej sprawdzonej formule nawiązującej do sportowych tradycji. Reaktywacja Programu Szkolny Klub Sportowy została zainicjowana w 2017 r. przez Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańkę. Obecnie trwa jego trzecia edycja. Głównym celem jest upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy korzystają z dodatkowych, pozalekcyjnych
      i bezpłatnych zajęć sportowych, prowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego (dwa razy w tyg. po  60 min.).

      Dlaczego warto?

      Program Szkolny Klub Sportowy to ogromna różnorodność proponowanych zajęć i możliwość spędzenia czasu wolnego w atrakcyjny sposób. W ramach programu realizowanych jest ok. 70 sportów, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak SKS to nie tylko zajęcia sportowe w szkołach, SKS to ludzie, to społeczność, która zna wartość aktywności fizycznej i zaraża pasją do sportu!

      Program SKS to także dawka wiedzy i garść inspiracji dla nauczycieli (konferencje szkoleniowe) oraz cykl wydarzeń SKSonTour, podczas których uczestnicy poznają nowe formy aktywności fizycznej i są poddawani testom sprawnościowym. Ponadto SKS to ogromna porcja motywacji i dobrej zabawy (konkursy, spotkania ze sportowcami, akcje promocyjne.

      Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.szkolnyklubsportowy.pl oraz w mediach społecznościowych:

      Operatorem krajowym jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, a partnerem PKN Orlen.

      Za rekrutację grup odpowiadają operatorzy wojewódzcy.

     • XIX POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI "Matematyka w poezji"

     • Dnia 26 marca uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Perłach wzięli udział w XIX Powiatowym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „ Matematyka w poezji”. W konkursie tym wzięło udział  33 uczniów  z różnych szkół w pięciu kategoriach wiekowych. Wszyscy uczniowie byli doskonale przygotowani, wyłonienie najlepszych recytatorów nie było łatwym zadaniem. Całemu  konkursowi towarzyszyła wspaniała atmosfera.

      Oto wyniki  tegorocznego konkursu:

      I kategoria wiekowa : oddział przedszkolny- III miejsce - Lena Predko,

      II kategoria wiekowa: kl. I i II –  I miejsce - Filip Drabyk, II miejsce - Patrycja Denes,

      IV kategoria wiekowa: kl. V i VI - I miejsce - Magdalena Siemaszko, II miejsce - Ignacy Tryk.

       

       

     • Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w Drużynowym Tenisie Stołowym

     •     22 marca w Lidzbarku Warmińskim odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy ze szkół: Dywity, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Perły, Działdowo, Gołdap, Pisanica, Zwierzno i Lipowina. Naszą szkołę reprezentował Rafał Kowalik i Łukasz Kukułka. Zastosowano system pucharowy (do dwóch przegranych). Zawodnicy z naszej szkoły zajęli VIII miejsce.

          Życzymy dalszych sukcesów.

     • Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”

     •      21 marca 2019 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”.
          19 uczniów z klas II-VIII w skupieniu zmagało się z zadaniami matematycznymi. Każdy z nich dał z siebie wszystko. Uczestnicy za przystąpienie do konkursu otrzymali nagrodę – breloczek - układankę przestrzenną w postaci kuli.

           Z niecierpliwością czekamy na wyniki!

     • DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI

     •       21 marca to Dzień Samorządności w naszej szkole. „Wagary” tego dnia były bardzo udane.
         Zajęcia rozpoczęły ścisłe umysły naszej szkoły, ponieważ odbył się konkurs „Kangur Matematyczny”. Następnie było coś dla humanistów - miłośników poezji, którzy wzięli udział w konkursie recytatorskim, aby uczcić Światowy Dzień Poezji.

            Dalsza część dnia przebiegała w wesołym nastroju. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy I i oddziału przedszkolnego. Po chwili przerwy zebraliśmy się na podwórku, utworzyliśmy wiosenny pochód i z przygotowanymi słomianymi marzannami udaliśmy się do wyznaczonego miejsca za boiskiem, aby symbolicznie pożegnać zimę i powitać wiosnę. Kolejne godziny to także „wagary”. Było ognisko z kiełbaskami, gry na boisku oraz zabawy na placu zabaw. 

     • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

     •   21 marca uczciliśmy Światowy Dzień Poezji. Tego dnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, w którym  mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie. Startowali oni w trzech kategoriach: kl. 0 - I, kl. II - III i kl. IV - VIII. Komisja w składzie: Joanna Kołowszyc, Katarzyna Komsta, Anna Sroka i Regina Flis wysłuchała recytacji mniej i bardziej znanych utworów, po czym musiała podjąć decyzję i ogłosić wyniki.
               Oto zwycięzcy:

      kategoria – kl. 0 - I
      -
      I miejsce – Patrycja Denes,
      - II miejsce – Lena Predko,
      - III miejsce – Weronika Giczewska,
      - wyróżnienia – Maciej Kowalewski, Anatol Tryk;
      kategoria - kl. II – III
      -
      I miejsce – Angelika Kwarcińska,
      - II miejsce – Dominika Kwarcińska,
      - III miejsce – Julia Kusz,
      - wyróżnienie – Dominik Grabarz;
            kategoria - kl. IV – VIII
      -
      I miejsce – Magdalena Siemaszko,
      - II miejsce – Ignacy Tryk,
      - III miejsce – Natalia Chmurzyńska.       

        Nad organizacją i prawidłowym przebiegiem czuwały P. Dorota Dąbrowska i P. Zofia Kruk.

     • Dzień Liczby Pi

     •      14 marca obchodzony jest  Dzień Liczby Pi, w związku z tym 18 marca w naszej szkole odbył się konkurs „Kto więcej” polegający na zapamiętaniu jak największej ilości cyfr po przecinku liczby Pi. Chętni uczniowie z klas IV – VIII „recytowali” rozwinięcie dziesiętne liczby Pi.

            Mistrzem okazał się Szymon Buczko (kl. VIII), który bezbłędnie zapamiętał 81 cyfr, zajmując pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Ania Królak (kl. VI) z wynikiem 54  zapamiętanych cyfr, a trzecie miejsce - Martyna Dreksler (kl. VI) - 46 zapamiętanych cyfr po przecinku.

                 Serdecznie gratulujemy.