• Wirtualne topienie marzanny

          • Dn. 22.03.2021r. uczniowie kl. V i VII, którzy ostatnie miesiące spędzają z dala od budynku szkoły, za namową pani Iwony Błaszczyk, własnoręcznie wykonali i pozbyli się marzanny - symbolu zimy, aby powitać niosącą powiew nadziei na lepszy czas wiosnę.  Od razu zrobiło się cieplej i przyjemniej! 

          • Światowy  Dzień  Kolorowej Skarpetki

          • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki. Wypada on 21 dnia 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Zakładając kolorową skarpetkę, zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. W Światowym Dniu Chorych na Zespół Downa chcemy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom - tak jak nasza dodatkowa, niepasująca skarpetka. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.

          • PRÓBNY EGZAMIN KL. VIII

          •    W dniach 17 marca - 19 marca  po raz trzeci w historii naszej szkoły uczniowie najstarszej klasy przystąpili do próbnego egzaminu ósmoklasisty. Przez trzy dni o godz. 9.00 rozpoczynali zmagania z zadaniami zawartymi w arkuszach egzaminacyjnych. Wszyscy przybyli do szkoły i zachowując zasady reżimu sanitarnego, rozwiązywali zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wyniki, hmm? Trudno powiedzieć, czy wysokie, czy niskie.

                Cieszy fakt, że uczniowie wyrazili chęć pracy z tekstami i zadaniami. Na pewno te ćwiczenia nie zaszkodziły.

          • Dzień liczby π

          • "π, ludolfina, stała Archimedesa – stosunek obwodu koła do długości jego średnicy; stosunek ten jest niezależny od wyboru koła, bowiem każde dwa koła są podobne"

            Przybliżona wartość tej liczby to 3,14 i dlatego jej dzień świętujemy 14 dnia 3 miesiąca każdego roku.

            W naszej szkole z racji panujących czasów w tym roku obchody dnia liczby π zrealizowaliśmy w formie konkursu plastycznego.

            Tematem konkursu była liczba π widziana oczami uczestnika. Inspiracją mogła być historia jej odkrycia, zastosowanie. Konkurs był adresowany do uczniów klas IV-VIII. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną w dowolnej technice i formacie. Głównymi celami konkursu było: pogłębianie wiedzy matematycznej, popularyzacja Dnia Liczby π, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej uczniów i doskonalenie umiejętności twórczego myślenia uczniów.

            Jury w składzie: Barbara Szyszko, Katarzyna Komsta i Remigiusz Kaczyński ustaliło następujące wyniki:

            1. Wiktoria Guzman            klasa VII              
            2. Bartosz Piskorz              klasa VII
            3. Katarzyna Zacharewicz  klasa V

                    Marcin Mackiewicz         klasa VII

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłów i kreatywności!

            Na zwycięzców pamiątkowe dyplomy i upominki będą czekały w szkole.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ RECYKLINGU - 18 marca

          • Światowy Dzień Recyklingu przypada tylko raz w roku, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możesz go celebrować każdego dnia.

            Wiadomo, że odpady są wrogiem środowiska naturalnego. Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite ich wyeliminowanie. Ideą dzisiejszego dnia  jest promowanie korzyści, jakie niesie ze sobą odzyskiwanie surowców z odpadów. Światowy Dzień Recyklingu ma za zadanie uzmysłowienie ludziom, że odpowiedzialne zarządzanie zasobami to nasz wspólny problem i wspólna odpowiedzialność.

            W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. To również doskonała okazja do organizowania dzieciom różnego rodzaju przedsięwzięć i zajęć promujących ekologię.

            Przedszkolaki z Pereł nie od dziś  wiedzą, że ludzie produkują dużą ilość śmieci, które niszczą naszą planetę. Nie musi wcale tak być. Musimy umieć się ich pozbywać w sposób rozsądny. Wystarczy segregować odpady, a potem w fabrykach robione są z nich różne przedmioty użyteczne. 

            PAMIĘTAJMY! W związku z tym,  że Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji, powinniśmy o nią dbać nie tylko jeden dzień w roku!!!

          • Dzień Kobiet w czasach pandemii

          • Pandemia pandemią, ale Dnia Kobiet nikt nie odwoływał ;)
            W tym roku jednak musieliśmy zrezygnować z hucznych obchodów, uroczystej akademii czy licznego spotkania. Panowie nie zapomnieli jednak o święcie obchodzonym 8 marca. Na korytarzu szkolnym zawisła przygotowana na tę okazję gazetka, a delegacja złożona z przedstawicieli płci silnej ;) złożyła życzenia i wręczyła symboliczne kwiaty (obecnym tego dnia w szkole) przedstawicielkom płci pięknej. Na panie, które dzisiaj pracowały z domów, kwiaty czekają w pokoju nauczycielskim.

            W tym dniu z naszego szkolnego radiowęzła rozbrzmiewały tylko piosenki związane z obchodzoną uroczystością. Były one przeplatane życzeniami wcześniej nagranymi i przekazanymi drogą elektroniczną przez uczniów.

            Wszystkiego najlepszego Drogie Panie!

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Wydarzenie partonatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

            Jak od wielu lat tak i w tym roku nasza szkoła wzięła udział w tym przedsięwzięciu.

            W dniach 17-18 lutego na zajęciach edukacji komputerowej uczniowie klasy I, II i III wzięli udział w akcji Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie obejrzeli prezentację na temat idei akcji DBI oraz zagrożeniach, które niesie Internet. Wspólnie omówiliśmy najczęstsze zagrożenia w Internecie. Rozmawialiśmy o cyberprzemocy oraz wyjaśnialiśmy co to jest hejt. Klasa I zapoznała się ze stroną sieciaki.pl.  Pozostałe klasy również korzystały ze strony sieciaki.pl oraz obejrzały krótkie filmy na temat hejtu i konsekwencji  podawania danych osobowych w Internecie, a także zagrożeń wynikających z kontaktów z osobami nieznanymi. Dzieci odgrywały scenki  tematyczne na temat asertywności oraz  netykiety zachowań podczas korzystania z sieci.

            Klasy IV-VIII DBI obchodziły w dniach 22-26 lutego. Zajęcia w klasach IV-V poświęcone były przeciwdziałaniu hejtowi. Klasa V obejrzała film opowiadający historię Mimi – dziewczynki prześladowanej w internecie przez rówieśników. Dzięki temu uczniowie zapoznali się ze specyfiką cyberprzemocy, poznali jej możliwe konsekwencje dotyczące zarówno ofiar jak i prześladowców, zrozumieli, że jako świadkowie muszą reagować na cyberprzemoc. Na koniec zajęć wspólnie stworzyliśmy własne zasady antyhejtowe. Klasa IV obejrzała historię Asi i Adama podejmującą temat obrażania w sieci. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z pojęciami „hejtowanie” oraz „mowa nienawiści”, zwiększyli swoją świadomość dotyczącą problemu obrażania w sieci oraz kształtowali swoje postawy empatyczne. Klasy VI i VII przypomniały sobie serię 5 zasad dotyczących radzenia sobie z cyberprzemocą, jak można pomóc ofiarom cyberprzemocy, jak zabezpieczyć swoją prywatność, jak sobie radzić z FOMO (Fear Of Missing Out – strach przed pominięciem czegoś ważnego) oraz jak świadomie korzystać z Emoji. Klasa VIII utrwaliła zasady bezpieczeństwa w internecie dotyczące urządzeń mobilnych.

            Wszystkie zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, uczniowie byli zainteresowani przerabianym materiałem i chętnie brali udział w dyskusjach i zadaniach.

            Pamiętajmy, że w internecie nie jesteśmy anonimowi. Każdy nasz wpis pozostawia ślad. Każdy nasz negatywny wpis (mem, zdjęcie, filmik, komentarz) może sprawić, że inna osoba może poczuć się urażona.

            Jeżeli potrzebujemy pomocy to najlepiej zgłosić się do kogoś dorosłego. Można skorzystać też z pomocy specjalistów na przykład pod numerem telefonu 116111 (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży) lub na stronie 116111.pl

          • Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym

          • 23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym.

            To święto jest po to, by przypomnieć ludziom o tym, że trzeba pomagać potrzebującym, ale i nie bać się samemu poprosić o wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie. Pomagając Innym - Pomagam Sobie. Każdy ma coś, co może dać innym”. Pamietajmy o tym! Celem  zajęć było: uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi i uświadomienie konieczności niesienia i pomocy; kształtowanie umiejętności oceny postępowania własnego i kolegów w różnych sytuacjach codziennego życia- wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie; budowanie poczucia bezpieczeństwa i zacieśnienia wzajemnej więzi koleżeńskiej w grupie;rozpoznawanie i nawiązywanie uczucia własnego i innych kolegów; Swiat potrzebuje dobra.Bądź zawsze gotowy do niesienia pomocy tym , którzy jej potrzebują. Nawet odrobina dobra, życzczliwości, współczucia czy zainteresowania okazana drugiemu człowiekowi może ulżyć w cierpieniu i rozpromienic choc na chwilę czyjeś smutne życie.

          • Zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty i ucz się w wybranym liceum lub technikum w Polsce!

          • Jeżeli osiągasz dobre wyniki w nauce, chcesz się dalej rozwijać i poznać przyjaciół na całe życie – zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty! To szansa na naukę w najciekawszych liceach i technikach w Polsce. Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej.

            · Pokrywamy pełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek.

            · Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie.

            · Wiemy, że znajomość języków obcych jest ważna, dlatego finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy na certyfikaty.

            · Podchodzimy do stypendystów indywidualnie i wspieramy ich w rozwijaniu zainteresowań i pasji.

            · Pomagamy otworzyć się na świat i jego różnorodność, angażujemy w projekty społeczne i obywatelskie

            · Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy pracujący w miastach, w których uczy się młodzież. W trudnych sytuacjach stypendyści nigdy nie są sami, mogą też liczyć na wsparcie naszych psychologów.

            Zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 1200 złotych netto na osobę. Średnia ocen nie jest kryterium udziału w Programie, jednak wyniki w nauce powinny wskazywać na możliwość dostania się do jednego z 19 liceów lub techników, z którymi współpracuje Fundacja EFC.

            Rekrutacja ruszyła 15 lutego i trwa do 31 marca 2021! Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji EFC: www.efc.edu.pl i na Facebooku: @fundacjaEFC.

            Zapraszamy! Twój wybór, Twoja szansa!

          • SUKCES DZIĘKI FUNDACJI ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

          •     Kolejny sukces naszej szkoły! Troje naszych uczniów dzięki współpracy z Fundacją Świętego  Mikołaja dostało laptopy, które umożliwiają lepszą naukę zdalną. Czekamy jeszcze na dwa, ale to nie wszystko...

            Pamiętajcie! Jesteśmy dla Was! 
                      Przypominamy o wpłacie 1%
                   Aby to zrobić podczas wypełniania rozliczenia PIT (np. w formie papierowej) wpisz nr KRS Fundacji Świętego Mikołaja 0000126602   oraz cel szczegółowy SZKOŁA PODSTAWOWA W PERŁACH.

          • DZIEŃ KOTA

          • Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty. 17 lutego obchodziliśmy nietypowe święto - „Święto kota Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence ” Uciekaj myszko do dziury”. Następnie dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Nie zabrakło również kociej matematyki.

             Na zakończenie dzieci kolorowały maski kota, które następnie zabrały do swoich domów. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i na pewno długo będą miały to spotkanie w pamięci.

          • Ognisko

          • Wreszcie zawitała prawdziwa zima. Zrobiło się tak pięknie i magicznie. Uczniowie z Pereł znają już mnóstwo  sposobów wykorzystywania śniegu do zabawy. W związku z tym nadarzyła się okazja, aby zorganizować ognisko. Z taką inicjatywą wyszli rodzice, którzy spontanicznie zorganizowali super zabawę. Otulone śniegiem pola oraz pobliski lasek  tworzyły przepiękną scenerię i wprowadzały w cudowny nastrój. Upieczone kiełbaski zostały zjedzone przez wszystkich z apetytem. Po tak pysznym jedzeniu przyszedł czas na zabawy na śniegu. Największą frajdą było bieganie i rzucanie się śnieżkami. Po skończonej zabawie przyszedł czas na powrót do przedszkola. Wszyscy wracaliśmy zmarznięci, ale i uśmiechnięci. Pełni radości i wspaniałych przeżyć przybyliśmy do przedszkola. Wszystkim organizatorom bardzo serdecznie dziękujemy. W szczególności  Mamie Hani S., Mamie Kacpra M. – za pomysł i realizację, a także za zaproszenie na ognisko i pyszną herbatę.

             

          • Karnawał w wersji on-line

          • Karnawał powoli się kończy, a klasy starsze zostają w domu na kolejne 2 tygodnie. Dlatego kl. V postanowiła również pobawić się na balu, choć tylko na odległość. W związku z tym uczniowie przebrali się i pokazali, że dobrze się bawić można także zdalnie. 

          • Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł w tym roku na dzień 9 lutego. W naszym przedszkolu obchodziliśmy ten dzień 10 lutego. W ramach wspomnianych obchodów dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki z serii „Sieciaki.Pl.”, które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Film poprzedzony został tematyczną pogadanką z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i zasadach korzystania z niego. Doskonale poradziły sobie w konkursie quizowym z pytaniami dotyczącymi obejrzanych bajek.  W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się:, czym jest komputer oraz Internet i do czego służą, kto to jest Necio, jak obsługiwać klawiaturę komputerową, jak komunikować się z innymi, co robić w sytuacji zagrożenia w Internecie.

            Światowa sieć rozwija się coraz szybciej, stając się niemal powszechnie dostępnym medium. Obecnie korzystają z niej coraz młodsi użytkownicy. Badania pokazują, że dwie trzecie dzieci w wieku 3-6 lat korzysta z Internetu częściej niż raz w tygodniu, a ich jednorazowa sesja w sieci trwa średnio 45 minut

            W trosce o dobro naszych dzieci apelujemy: RODZICU, UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE!!!

            Dzień Bezpiecznego Internetu to kolejna z akcji przeprowadzanych w naszym przedszkolu mająca na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie czekają na nie w dzisiejszych czasach.

          • Dzień Pizzy

          • Pizza… kto z nas nie lubi tych włoskich placków?

            Tak się składa, że i te pyszne krążki mają swój wielki dzień. Dzień Pizzy przypada na 9 lutego i jest to dobry moment, by wspólnie z zerówkowiczmi dowiedzieć się, skąd ta pizza tak w ogóle pochodzi, jakie państwo jest królestwem pizzy, od kogo pochodzi nazwa Margerita oraz jakie były podstawowe składniki pizzy i co symbolizowały ich kolory.
            Nasi uczniowie  już wiedzą. Te ciekawe informacje zdobyli w trakcie świętowania Dnia Pizzy.

          • KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

          •     1  lutego w naszej szkole odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. 19 artystów klas 0 – III zaśpiewało popularne i mniej znane kolędy i pastorałki.
                     Wyniki przedstawiają się następująco:
            - I miejsce - Julia Siemaszko (kl. 0), Michalina Wojtowicz (kl. I);
            - II miejsce - Kacper Gryszko (kl. I), Patrycja Denes (kl. III);
            - III miejsce - Julia Łukaszewicz (kl. II), Ksawery Kochan (kl. III),
            - wyróżnienia - Izabela Dobosz (kl. I), Weronika Giczewska, Zuzanna Kisielewska (kl. II).  
                  Gratulujemy!

          • Dzień Puzzli.

          •  

                  W piątek, 29 stycznia, obchodzony jest – Międzynarodowy Dzień Puzzli.

            Układanie puzzli to świetna zabawa, która posiada walory edukacyjne Czego uczy układnie puzzli?

            Choćby wytrwałości w dążeniu do celu i koncentracji na zadaniu, bo jeśli się chce zobaczyć, co wyjdzie po złożeniu wszystkich kawałków (a kto by nie chciał?), nie ma rady: trzeba się do tego przyłożyć.
            Zabawa puzzlami od małego sprawia, że dziecko rozwija tak zwaną zdolność analizy i syntezy wzrokowej, czyli rozkładania całości na poszczególne elementy i ponownego składania ich w całość. Ponadto stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację i cierpliwość. Buduje wiarę we własne możliwości, trenuje pamięć i rozwija manualnie. Układanie puzzli daje dziecku poczucie, że coś tworzy, ponieważ z rozsypanych elementów, które osobno nic nie przedstawiają, powstaje nagle spójny obraz.

             

          • Międzynarodowy Dzień Lego

          • Lubicie klocki LEGO? Kto ich nie lubi! Kolorowe bloki, które można połączyć w ciekawe konstrukcje towarzyszyły chyba każdemu dziecku. Bawią się nimi również dorośli, chociaż w tym przypadku ciężko nazwać to zabawą. Z klocków LEGO powstają fantastyczne budowle!

            28 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lego. Z tej okazji Perełki z oddziału przedszkolnego dla dzieci 5, 6 letnich  poznały historię twórcy najsławniejszych klocków na świecie oraz  dowiedziały się, że nazwa Lego pochodzi od słów LEg GOdt”, co oznacza „baw się dobrze”. Dzień minął nam w twórczej atmosferze.  Z klocków LEGO powstają fantastyczne budowle!

          • BAL KARNAWAŁOWY

          •             Karnawał to wesoła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw tradycja nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas!
                     29 stycznia 2021 roku w naszej odbył się bal karnawałowy. W tym roku inny niż wszystkie dotąd.... Ze względu na zachowanie reżimu sanitarnego każda grupa przedszkolna, klasy I, II, III bawiły się  w swoim gronie. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

                     Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych bajkowych strojów i przekąsek.
                     Kolejny bal karnawałowy już za rok. Trzymajmy kciuki, żebyśmy wrócili do normalności i mogli bawić  się wszyscy razem.

          • ZIMOWA RADOŚĆ

          •       Długo wyczekiwany śnieg spadł podczas ferii zimowych, więc po powrocie do szkoły dzieci mogły zjeżdżać na sankach i urządzać różne zimowe zabawy. Radości nie było końca, a chłód nikomu nie dokuczał przy tak gorących sercach i uśmiechach.