• „Przecież jestem już pierwszak, nie maluch”

     •        2 października odbyła się uroczystość pasowania na uczniów dzieci z klasy I. Do ślubowania przystąpili: Jakub Chmurzyński, Milena Drab, Maja Dubiel, Weronika Giczewska, Franciszek Kusz, Zuzanna Kisielewska, Julia Łukaszewicz, Lena Predko, Damian Wincza i Milena Zapaśnik.
            Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, były powitania oraz rady starszych kolegów - uczniów klasy VIII. Dzieci z klasy I zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, który był oklaskiwany przez przybyłych na uroczystość rodziców oraz społeczność szkolną.

            Następnie pierwszoklasiści ślubowali na godło i flagę Polski, w obecności Pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców i społeczności szkolnej:
      - wypełniać sumiennie obowiązki ucznia;
      - uczyć się pilnie, być dobrym kolegą;
      - dbać o dobre imię klasy i szkoły oraz domu rodzinnego;
      - przynosić dumę rodzicom i nauczycielom;
      - swoim zachowaniem i nauką sprawiać innym radość.
            Po uroczystym ślubowaniu dzieci, ślubowali również rodzice: Mam dziecko w szkole i będę się starać :
      - zawsze mieć w pamięci, że moje dziecko jest unikalnym darem;
      - słuchać uważnie, o czym mówi;
      - pamiętać, że każdy uczy się na błędach;
      - oceniać w dziecku to, co w nim najlepsze;
      - przytulać je często;
      - cieszyć się jego dzieciństwem, pamiętając, że szybko mijają lata.

           Ceremonii pasowania dokonała Dyrektor Szkoły, Pani Marzena Mokrzecka, dotykając wielkim, kolorowym ołówkiem ramię każdego ucznia oraz wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Perłach”, a także wręczając dyplom. Uczniowie otrzymali drobne upominki od klasy VIII, Rady Rodziców i Grona Pedagogicznego.
             Następnie  uczniowie udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwali wychowawcy: klasy I - Kazimiera Wincza i klasy VIII -  Katarzyna Komsta. Dzień ten pozostanie na długo w pamięci każdego pierwszaka.

     • TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

     •     Tym razem miejsce III :) 
         1 października 2019r. w Węgorzewie odbył się Mini Turniej Piłki Nożnej. Nasza drużyna w składzie: Maciej Dyla, Maciej Stańko, Benedykt Kowalik, Wojciech Królak, Mariusz Kalich, Bartosz Piskorz, Dominik Wołodźko, Dominik Wójtowicz wywalczyła brązowy medal, ustępując drużynom z SP nr 1 (II miejsce) oraz SP nr 2 (I miejsce), wyprzedzając drużynę z SP Węgielsztyn. 

          Gratulacje dla naszych dzielnych sportowców!

     • SPOTKANIE Z MISJONARKĄ

     •    30 września 2019 r. gościliśmy w naszej szkole misjonarkę s. Nikodemę Śliwę CSSE, która od 18 lat pełni służbę w różnych rejonach Rosji. Podczas spotkań z kl. 0-III i IV-VIII dawała świadectwo o pracy reewangelizacyjnej w tym rozległym kraju.

          Dziękujemy za tę pouczającą lekcję.

     • Wycieczka do Olsztyna

     •    

        28 września  uczniowie i dzieci z oddziału zerowego uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna. Pierwszą atrakcją była wizyta w Planetarium i udział w seansie filmowym „Ziemia, Księżyc i Słońce”. Dzieci dowiedziały się, dlaczego świeci Słońce i do czego można je wykorzystać, jak zmieniają się pory dnia i roku oraz co dzieje się na niebie. Obejrzały ciekawe zjawiska astronomiczne, dowiedziały się, jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży. W prosty i zabawny sposób przedstawione zostały podstawowe zjawiska astronomiczne, które można  codziennie zaobserwować. Seans ukazał, w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi.

          Po wizycie w Planetarium dotarliśmy do Teatru Lalek i jak zwykle aktorzy nas nie zawiedli. W świat pięknej baśni wprowadziła nas bohaterka Amelka w przedstawieniu pod tytułem "Amelka, Bóbr i Król na dachu”. Wspólna podróż pozwala bohaterom poznać wartość przyjaźni, odnaleźć swoje miejsce w świecie i odkryć prawdę o sobie. Nic w tej historii nie jest takie, jakim się wydaje, i nikt nie jest tym, na kogo wygląda. Prawda, że brzmi to tajemniczo? Dzieci oglądały spektakl z zafascynowaniem. Były też sceny humorystyczne, które wywoływały ogólny śmiech. Aktorzy i młoda publiczność spisali się na medal.

           Już w listopadzie czeka na nas kolejna wycieczka, ale to cicho sza…

     • "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"

     •     Jak co roku, w trzeci weekend września, w Polsce odbyła się akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA. Wzorem lat ubiegłych społeczność naszej szkoły przyłączyła się do niej. Duzi i mali posprzątali naszą małą ojczyznę. Zaopatrzeni w worki i rękawice uczniowie pod opieką wychowawców wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w najbliższej okolicy oraz na posesji szkolnej. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.

         Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok. Na co dzień podejmujemy działania, dzięki którym uczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i stajemy się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu mniej zaśmiecamy i niszczymy środowisko.

               Tradycyjnie po sprzątaniu czekało na wszystkich ognisko z kiełbaskami, a następnie uczestniczyliśmy w grach i zabawach na świeżym powietrzu.

               Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Węgorzewie za okazaną pomoc w realizacji szkolnej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2019”
       

     • I MIEJSCE W PIŁCE NOŻNEJ

     •     19 września reprezentacja naszej szkoły, w skład której wchodzili: Gabriel Palanis, Łukasz Kukułka, Adrian Vittek, Jakub Stabiński-Skrzecz, Jakub Wojciechowski oraz Wojciech Królak, zajęła I miejsce w rozgrywkach w piłkę nożną.

           Serdeczne gratulacje i brawa za awans do następnej rundy rozgrywek!

     • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     •        10 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2019/20. Na początku  wyłoniono 6 kandydatów z klas V - VIII. Następnie wszyscy pracownicy naszej szkoły oraz uczniowie klas IV - VIII wzięli udział w głosowaniu. Każdy mógł oddać jeden głos na wybranego ucznia spośród sześciu kandydatów. Największą liczbę głosów otrzymał Rafał Kowalik. W skład Rady Samorządu Uczniowskiego na ten rok weszły również  Gabriela Cichosz, Anita Husar i Anastazja Leżoń.

             Jednocześnie odbyły się wybory opiekuna SU. Uczniowie kl. IV – VIII  głosowali na wybranego nauczyciela spośród wszystkich pracujących w naszej szkole. Najwięcej głosów w tym roku  uzyskała P. Agata Kulesza.

     • NARODOWE CZYTANIE

     •    6 września nasza szkoła wzięła udział w VIII edycji Narodowego Czytania. W tym roku Para Prezydencka  do przeczytania zaproponowała 8 nowel. My wybraliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa. Czytali: Anita Husar, Gabriela Cichosz, Jakub Nagrodzki, Anastazja Leżoń, Magdalena Siemaszko i P. Agnieszka Tryk, a słuchali wszyscy uczniowie klas VI – VIII.

          Koordynatorem akcji w naszej szkole była P. Irena Józefowicz.

     • Nadal pamiętamy o Absolwentach!

     • Co prawda minęło już kilka lat, absolwenci uczą się w drugich klasach szkół ponadgimnazjalnych, ale wciąż pamiętamy o sobie!

      Tym razem już w trakcie trwania roku szkolnego absolwenci z rocznika 2014/15 ponownie spotkali się ze swoim wychowawcą by powspominać te stare, jak i te nieco nowsze czasy. Oczywiście aby tradycji stało się zadość zaczęliśmy od popołudniowej pizzy. Następnie po krótkim spacerze rozsiedliśmy się przy ognisku. Pizza nieco dawała się we znaki, więc zdecydowaliśmy się na wieczorne rozgrywki w badmintona. Zabawa była przednia. Gdy zmrok uniemożliwił nam już zabawy ponownie zasiedliśmy do ogniska, przy którym kontynuowaliśmy wspomnienia, ale też rozmawialiśmy o planach na najbliższe jak i te nieco bardziej odległe czasy…

      Do zobaczenia już wkrótce!

     • NIESPODZIEWANI GOŚCIE

     •   https://olsztyn.tvp.pl/44237720/miejskie-dzieci-w-wiejskiej-szkole-wyjatkowa-placowka-w-perlach   

          3 września naszą szkołę odwiedzili niespodziewani goście. Przybył do nas wojewoda warmińsko – mazurski – Artur Chojecki w towarzystwie przedstawicieli władz samorządowych oraz reporterów. Goście zwiedzili szkołę, rozmawiali o poczynionych inwestycjach, osiągnięciach uczniów oraz ogólnym stanie szkoły, w tym o problemie braku sali gimnastycznej. 
             Wojewoda Artur Chojecki wręczył dzieciom odblaski, przypominając o zasadach zachowania bezpieczeństwa na drodze, a zbiory w świetlicy szkolnej zostały wzbogacone o nowe gry planszowe.
              Reportaż z wizyty można było obejrzeć 4 września o 18.30 w TVP Olsztyn.

       

     • „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

     •      3 września w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej  „Bezpieczna droga do szkoły” naszą  szkołę odwiedził przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie. Podczas spotkania z dziećmi zwrócił uwagę na zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze (w tym przechodzenia przez przejścia dla pieszych), przypominał o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

     •     2 września 2019  r. o godz. 9.00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły Marzena Mokrzecka bardzo serdecznie powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Powiedziała kilka słów o II wojnie światowej z okazji 80 rocznicy jej wybuchu. Następnie przedstawiła organizację roku szkolnego i wychowawców klas:
      - oddział przedszkolny – Anna Sroka,
      - zerówka – Edyta Szarmacher - Stasiak,
      - kl. I – Kazimiera Wincza,
      - kl. II – Agata Kulesza,
      - kl. III – Dorota Dąbrowska,
      - kl. IV – Marzenna Śmierzyńska,
      - kl. V – Joanna Kołowszyc,
      - kl. VI – Remigiusz Kaczyński,
      - kl. VII - Zofia Kruk,
      - kl. VIII - Katarzyna Komsta.
              Inni nauczyciele: Agnieszka Linkiel, Barbara Szyszko, Robert Kun, Iwona Błaszczyk, Regina Flis, Irena Józefowicz, Leonarda Anzulewicz-Gibowicz, Hubert Dunin-Borkowski, Robert Jarosz i Andrzej Michalak. Ponadto zatrudnieni są także: Agnieszka Tryk (sekretariat), Czesława Dąbrowska, Danuta Denes i Jan Józefowicz.

             Zajęcia lekcyjne będą się rozpoczynały o godzinie 8.00. W naszej szkole i  w oddziałach przedszkolnych w tym roku naukę rozpoczęło 138 uczniów.
             Pani Dyrektor powiedziała o nowościach, które pojawiły się w szkole podczas wakacji: otrzymaliśmy pracownię mobilną, część materiałów do pracowni biologiczno-chemicznej, odnowione zostały dwie klasy, mamy nowy gabinet pedagoga i pomieszczenie biblioteki szkolnej. W najbliższym czasie przed wejściem będzie także wiata a obok kącik rekreacyjny.

             Na zakończenie Pani Marzena Mokrzecka życzyła i dzieciom, i dorosłym wytrwałości, radości, energii do działania i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 odbędzie się 2 września o godzinie 9.00

      Autobus rusza o 8:15 z Placu Wolności (koło "Kurczaka")

      Powrót  około  10:00 :)

     • BIWAK KL VI

     •        26 czerwca, w wakacyjną środę na trzydniowy wypoczynek pod namiotami wybrali się uczniowie klasy VI pod opieką P. Zofii Kruk. Biwakowaliśmy na campingu BOROWO w Bystrym.
                 Pierwszy dzień był upalny, więc większość czasu spędzaliśmy na plaży i w wodzie. Wieczorem trochę postraszyła nas burza i deszcz sprawił, że schowaliśmy się w namiotach, ale na szczęście nie trwało to długo i dalszą część wieczoru mogliśmy korzystać ze świeżego powietrza, kąpieli wodnych i uroków okolicy.

            Kolejne dni były już mniej słoneczne, ale spędzaliśmy je aktywnie. Byliśmy w Giżycku, spacerowaliśmy nad jeziorem i ulicami miasta. Co niektórzy uzupełnili zapasy żywieniowe i tuż przed deszczem udało nam się wrócić do obozowiska. Na miejscu graliśmy w scrabble, UNO, bawiliśmy się w chowanego, korzystaliśmy ze sprzętu dostępnego na campingu, łowiliśmy ryby i ….. „walczyliśmy ze szczypawkami” J.
             Gdy zapadała już ciemna noc, gdzieniegdzie w namiotach słychać było jeszcze śmiech, ciekawe opowieści i długie pogawędki.

     • NAGRODY BURMISTRZA

     •       26 czerwca podczas sesji Rady Miejskiej w Węgorzewie zostały wręczone nagrody najlepszym uczniom szkół gminnych. Z naszej szkoły w sesji uczestniczyły Laura Krukowska i Patrycja Olbryś wraz z rodzicami. Otrzymały one nagrody za osiągnięcia w nauce, zaangażowanie w życie szkoły, reprezentowanie na zewnątrz i sukcesy szkolne i pozaszkolne. Gratulujemy!

     • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/19

     •       19 czerwca o godz. 9.00 rozpoczął się uroczysty apel kończący rok szkolny 2018/19. Pani Marzena Mokrzecka powitała serdecznie wszystkich gości, powitała także uczniów, rodziców i pracowników szkoły.  
              Na początku  wręczone zostały podziękowania za bezinteresowną pomoc i  tytuły „PRZYJACIELA SZKOŁY”. Tytuł „PRZYJACIELA SZKOŁY” przyznano Marzenie Kochan oraz Agnieszce i Markowi Kowalikom.

           Następnie wychowawcy klas IV – VIII wręczyli świadectwa i nagrody najlepszym i wyróżniającym się uczniom poszczególnych klas:

      • kl. IV: Benedykt Kowalik, Wiktoria Otterska i Dominik Wołodźko;
      • kl. V: Wiktoria Guzman, Iga Kozłowska, Anastazja Leżoń, Magdalena Siemaszko, Ignacy Tryk;
      • kl. VI: Natalia Chmurzyńska, Martyna Dreksler, Anna Królak;
      • kl. VII: Anita Husar, Rafał Kowalik, Nadia Stasiak, Adrian Vittek;
      • kl. VIII: Szymon Buczko, Laura Krukowska, Patrycja Olbryś.

      Ci uczniowie otrzymali stypendia naukowe. Przyznano także stypendia za osiągnięcia w sporcie. Otrzymali je: Łukasz Kukułka, Adrian Vittek, Rafał Kowalik, Natalia Chmurzyńska.
            Następnie głos zabrała Pani Bożena Stępak, wręczyła Nagrodę i Wyróżnienie Burmistrza, otrzymały je Laura Krukowska i Patrycja Olbryś.
             Nagrodę i dyplom odebrał także Mateusz Kępa z kl. III za wyróżnienie w międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur.

            W tym roku Rada Pedagogiczna postanowiła przyznać tytuły i wręczyć medale w dwóch kategoriach:
      - PEREŁKA ROKU: Anna Królak,
      - SPORTOWIEC ROKU: Łukasz Kukułka, Adrian Vittek,
      - SUPERNUTKA: Izabela Grabarz,
      - SUPERUCZEŃ: Hubert Bucik,
      - SUPERKOLEŻANKA: Kinga Reszuta,
      - SUPERKOLEGA: Kamil Matejko.

           Ostatnim punktem programu było pożegnanie absolwentów. Uczniowie kl. VII wygłosili miłe słowa, następnie wszyscy obejrzeliśmy prezentację z uczęszczania ósmoklasistów do naszej szkoły. Były łzy śmiechu i łzy wzruszenia. Na zakończenie pięknie powiedzieli absolwenci: „Jesteśmy jak mała rodzinaJ”
               Po apelu uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, odebrali świadectwa i udali się na zasłużony odpoczynek.

     • FESTYN SALWATORIAŃSKI

     •       Dyrektor Szkoły Podstawowej w Perłach serdecznie dziękuje rodzicom dzieci z oddziału przedszkolnego za dowóz naszych Perełek na X Salwatoriańki Festyn Rodzinny w Węgorzewie przy Parafii Dobrego Pasterza. Dziękuję również Pani Edytce Szarmacher-Stasiak za przygotowanie dzieci do występu, a Pani Reni Flis za piękne stroje.
               Dziękuję również ponownie Pani Edycie Szarmacher-Stasiak oraz Panu Remigiuszowi Kaczyńskiemu za pracę wolontariacką podczas festynu. Nasze stoisko z mobilną pracownią komputerową uatrakcyjniło festyn. Ponadto ze sprzedaży karnetów uzyskaliśmy kwotę ponad 300 zł i tym samym wspomogliśmy Fundację Bonus Pastor na stypendia dla uzdolnionych dzieci. 

      Jesteście Wielcy Sercem.

     • Festyn Rodzinny „ZABAWA CYRKOWA”

     •      14 czerwca po południu do naszej szkoły przybyli uczniowie, ich rodziny, znajomi, przyjaciele, także absolwenci i pracownicy, aby wziąć udział we wspólnej zabawie pod hasłem „Zabawa cyrkowa”. Pogoda na szczęście dopisała, a świetne humory sprawiły, że wszyscy chętnie korzystali z atrakcji, które zostały przygotowane na ten dzień. 
            W części artystycznej podziwialiśmy najmłodszych i najstarszych uczniów naszej szkoły. Na początku dzieci z oddziałów przedszkolnych pięknie śpiewały i tańczyły. Radość rodziców była ogromna, ale było też wzruszenie, kiedy otrzymali serduszka od swoich pociech. Najstarsi wywołali lawinę śmiechu, wystąpili w skeczu „Rolnik szuka żony”. Gromkie brawa było słychać po wszystkich występach.  
           Dalsza część festynu to gry, zabawy i zawody na świeżym powietrzu. Do konkurencji na wesoło stanęli dorośli i dzieci. Było przeciąganie liny, przenoszenie i rozpoznawanie przedmiotów, gigantyczne bierki, skoki przez skakankę, bańki mydlane itp. Rywalizacja była ogromna, doping jeszcze większy, a najwięcej było radości i śmiechu. Chętni zagrali na boisku mecz piłki nożnej.

            W międzyczasie ustawiały się kolejki do zjeżdżalni, basenu z kulkami, placu zabaw, kramu rozmaitości i loterii fantowej. Czas zabawy umilali nam przedstawiciele OSP Perły, którzy nie pozwolili, aby komukolwiek było zbyt gorąco.

      Na zakończenie wszyscy chętni mogli odpocząć przy ognisku i posilić się kiełbaską.
               Dziękujemy wszystkim za wsparcie i wspólną zabawę.

     • OTWARTE ZAWODY W WĘDKARSTWIE SPŁAWIKOWYM

     •      14 czerwca w naszej szkole odbyły się pierwsze Otwarte Zawody w Wędkarstwie Spławikowym. Organizatorem był zapalony wędkarz, uczeń klasy VII Bartłomiej Domeła.
                 Na starcie zameldowało się ośmiu spośród 10 zgłoszonych uczestników. W związku z charakterem zawodów przekrój wiekowy zawodników był ogromny, tj. od 7 do 15 lat. Po odczytaniu regulaminu i losowaniu stanowisk młodzi wędkarze ruszyli do boju. W ciągu dwóch godzin zmagań organizatorzy i sędziowie naprawili niezliczone ilości splątanych zestawów i studzili emocje zawodników. Około godz. 12.45 gwizdek sędziego głównego zakończył zawody. Łącznie złowiono 6,63 kg głównie karasi i płoci. Wyniki przedstawiają się następująco:
      - I miejsce - Cezary Soroczyński (kl. III), 1,375 kg,
      - II miejsce – Rafał Kowalik (kl. VII), 1,245 kg,
      - III miejsce – Kacper Soroczyński (kl. VIII), 1,155 kg,
      - tuż za podium – Adrian Vittek (kl. VII), 0935 kg.
       Nagrodzono także najmłodszego uczestnika, siedmioletniego Anatola Tryka. Wyniki były naprawdę imponujące.

            Staw w Perłach to wspaniałe miejsce, aby zaszczepiać w młodych chęć obcowania z naturą. Trzeba pamiętać, że wędkarstwo to nie tylko ryby, ale przede wszystkim miłość do przyrody. Kto wie, czy zawody nie wpiszą się na stałe w kalendarz szkolnych imprez w Perłach.
             Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, Bartkowi i jego rodzicom za organizację zawodów.