• Nadal pamiętamy o Absolwentach!

     • Co prawda minęło już kilka lat, absolwenci uczą się w drugich klasach szkół ponadgimnazjalnych, ale wciąż pamiętamy o sobie!

      Tym razem już w trakcie trwania roku szkolnego absolwenci z rocznika 2014/15 ponownie spotkali się ze swoim wychowawcą by powspominać te stare, jak i te nieco nowsze czasy. Oczywiście aby tradycji stało się zadość zaczęliśmy od popołudniowej pizzy. Następnie po krótkim spacerze rozsiedliśmy się przy ognisku. Pizza nieco dawała się we znaki, więc zdecydowaliśmy się na wieczorne rozgrywki w badmintona. Zabawa była przednia. Gdy zmrok uniemożliwił nam już zabawy ponownie zasiedliśmy do ogniska, przy którym kontynuowaliśmy wspomnienia, ale też rozmawialiśmy o planach na najbliższe jak i te nieco bardziej odległe czasy…

      Do zobaczenia już wkrótce!

     • NIESPODZIEWANI GOŚCIE

     •   https://olsztyn.tvp.pl/44237720/miejskie-dzieci-w-wiejskiej-szkole-wyjatkowa-placowka-w-perlach   

          3 września naszą szkołę odwiedzili niespodziewani goście. Przybył do nas wojewoda warmińsko – mazurski – Artur Chojecki w towarzystwie przedstawicieli władz samorządowych oraz reporterów. Goście zwiedzili szkołę, rozmawiali o poczynionych inwestycjach, osiągnięciach uczniów oraz ogólnym stanie szkoły, w tym o problemie braku sali gimnastycznej. 
             Wojewoda Artur Chojecki wręczył dzieciom odblaski, przypominając o zasadach zachowania bezpieczeństwa na drodze, a zbiory w świetlicy szkolnej zostały wzbogacone o nowe gry planszowe.
              Reportaż z wizyty można było obejrzeć 4 września o 18.30 w TVP Olsztyn.

       

     • „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

     •      3 września w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej  „Bezpieczna droga do szkoły” naszą  szkołę odwiedził przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie. Podczas spotkania z dziećmi zwrócił uwagę na zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze (w tym przechodzenia przez przejścia dla pieszych), przypominał o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

     •     2 września 2019  r. o godz. 9.00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły Marzena Mokrzecka bardzo serdecznie powitała wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Powiedziała kilka słów o II wojnie światowej z okazji 80 rocznicy jej wybuchu. Następnie przedstawiła organizację roku szkolnego i wychowawców klas:
      - oddział przedszkolny – Anna Sroka,
      - zerówka – Edyta Szarmacher - Stasiak,
      - kl. I – Kazimiera Wincza,
      - kl. II – Agata Kulesza,
      - kl. III – Dorota Dąbrowska,
      - kl. IV – Marzenna Śmierzyńska,
      - kl. V – Joanna Kołowszyc,
      - kl. VI – Remigiusz Kaczyński,
      - kl. VII - Zofia Kruk,
      - kl. VIII - Katarzyna Komsta.
              Inni nauczyciele: Agnieszka Linkiel, Barbara Szyszko, Robert Kun, Iwona Błaszczyk, Regina Flis, Irena Józefowicz, Leonarda Anzulewicz-Gibowicz, Hubert Dunin-Borkowski, Robert Jarosz i Andrzej Michalak. Ponadto zatrudnieni są także: Agnieszka Tryk (sekretariat), Czesława Dąbrowska, Danuta Denes i Jan Józefowicz.

             Zajęcia lekcyjne będą się rozpoczynały o godzinie 8.00. W naszej szkole i  w oddziałach przedszkolnych w tym roku naukę rozpoczęło 138 uczniów.
             Pani Dyrektor powiedziała o nowościach, które pojawiły się w szkole podczas wakacji: otrzymaliśmy pracownię mobilną, część materiałów do pracowni biologiczno-chemicznej, odnowione zostały dwie klasy, mamy nowy gabinet pedagoga i pomieszczenie biblioteki szkolnej. W najbliższym czasie przed wejściem będzie także wiata a obok kącik rekreacyjny.

             Na zakończenie Pani Marzena Mokrzecka życzyła i dzieciom, i dorosłym wytrwałości, radości, energii do działania i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 odbędzie się 2 września o godzinie 9.00

      Autobus rusza o 8:15 z Placu Wolności (koło "Kurczaka")

      Powrót  około  10:00 :)

     • BIWAK KL VI

     •        26 czerwca, w wakacyjną środę na trzydniowy wypoczynek pod namiotami wybrali się uczniowie klasy VI pod opieką P. Zofii Kruk. Biwakowaliśmy na campingu BOROWO w Bystrym.
                 Pierwszy dzień był upalny, więc większość czasu spędzaliśmy na plaży i w wodzie. Wieczorem trochę postraszyła nas burza i deszcz sprawił, że schowaliśmy się w namiotach, ale na szczęście nie trwało to długo i dalszą część wieczoru mogliśmy korzystać ze świeżego powietrza, kąpieli wodnych i uroków okolicy.

            Kolejne dni były już mniej słoneczne, ale spędzaliśmy je aktywnie. Byliśmy w Giżycku, spacerowaliśmy nad jeziorem i ulicami miasta. Co niektórzy uzupełnili zapasy żywieniowe i tuż przed deszczem udało nam się wrócić do obozowiska. Na miejscu graliśmy w scrabble, UNO, bawiliśmy się w chowanego, korzystaliśmy ze sprzętu dostępnego na campingu, łowiliśmy ryby i ….. „walczyliśmy ze szczypawkami” J.
             Gdy zapadała już ciemna noc, gdzieniegdzie w namiotach słychać było jeszcze śmiech, ciekawe opowieści i długie pogawędki.

     • NAGRODY BURMISTRZA

     •       26 czerwca podczas sesji Rady Miejskiej w Węgorzewie zostały wręczone nagrody najlepszym uczniom szkół gminnych. Z naszej szkoły w sesji uczestniczyły Laura Krukowska i Patrycja Olbryś wraz z rodzicami. Otrzymały one nagrody za osiągnięcia w nauce, zaangażowanie w życie szkoły, reprezentowanie na zewnątrz i sukcesy szkolne i pozaszkolne. Gratulujemy!

     • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/19

     •       19 czerwca o godz. 9.00 rozpoczął się uroczysty apel kończący rok szkolny 2018/19. Pani Marzena Mokrzecka powitała serdecznie wszystkich gości, powitała także uczniów, rodziców i pracowników szkoły.  
              Na początku  wręczone zostały podziękowania za bezinteresowną pomoc i  tytuły „PRZYJACIELA SZKOŁY”. Tytuł „PRZYJACIELA SZKOŁY” przyznano Marzenie Kochan oraz Agnieszce i Markowi Kowalikom.

           Następnie wychowawcy klas IV – VIII wręczyli świadectwa i nagrody najlepszym i wyróżniającym się uczniom poszczególnych klas:

      • kl. IV: Benedykt Kowalik, Wiktoria Otterska i Dominik Wołodźko;
      • kl. V: Wiktoria Guzman, Iga Kozłowska, Anastazja Leżoń, Magdalena Siemaszko, Ignacy Tryk;
      • kl. VI: Natalia Chmurzyńska, Martyna Dreksler, Anna Królak;
      • kl. VII: Anita Husar, Rafał Kowalik, Nadia Stasiak, Adrian Vittek;
      • kl. VIII: Szymon Buczko, Laura Krukowska, Patrycja Olbryś.

      Ci uczniowie otrzymali stypendia naukowe. Przyznano także stypendia za osiągnięcia w sporcie. Otrzymali je: Łukasz Kukułka, Adrian Vittek, Rafał Kowalik, Natalia Chmurzyńska.
            Następnie głos zabrała Pani Bożena Stępak, wręczyła Nagrodę i Wyróżnienie Burmistrza, otrzymały je Laura Krukowska i Patrycja Olbryś.
             Nagrodę i dyplom odebrał także Mateusz Kępa z kl. III za wyróżnienie w międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur.

            W tym roku Rada Pedagogiczna postanowiła przyznać tytuły i wręczyć medale w dwóch kategoriach:
      - PEREŁKA ROKU: Anna Królak,
      - SPORTOWIEC ROKU: Łukasz Kukułka, Adrian Vittek,
      - SUPERNUTKA: Izabela Grabarz,
      - SUPERUCZEŃ: Hubert Bucik,
      - SUPERKOLEŻANKA: Kinga Reszuta,
      - SUPERKOLEGA: Kamil Matejko.

           Ostatnim punktem programu było pożegnanie absolwentów. Uczniowie kl. VII wygłosili miłe słowa, następnie wszyscy obejrzeliśmy prezentację z uczęszczania ósmoklasistów do naszej szkoły. Były łzy śmiechu i łzy wzruszenia. Na zakończenie pięknie powiedzieli absolwenci: „Jesteśmy jak mała rodzinaJ”
               Po apelu uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, odebrali świadectwa i udali się na zasłużony odpoczynek.

     • FESTYN SALWATORIAŃSKI

     •       Dyrektor Szkoły Podstawowej w Perłach serdecznie dziękuje rodzicom dzieci z oddziału przedszkolnego za dowóz naszych Perełek na X Salwatoriańki Festyn Rodzinny w Węgorzewie przy Parafii Dobrego Pasterza. Dziękuję również Pani Edytce Szarmacher-Stasiak za przygotowanie dzieci do występu, a Pani Reni Flis za piękne stroje.
               Dziękuję również ponownie Pani Edycie Szarmacher-Stasiak oraz Panu Remigiuszowi Kaczyńskiemu za pracę wolontariacką podczas festynu. Nasze stoisko z mobilną pracownią komputerową uatrakcyjniło festyn. Ponadto ze sprzedaży karnetów uzyskaliśmy kwotę ponad 300 zł i tym samym wspomogliśmy Fundację Bonus Pastor na stypendia dla uzdolnionych dzieci. 

      Jesteście Wielcy Sercem.

     • Festyn Rodzinny „ZABAWA CYRKOWA”

     •      14 czerwca po południu do naszej szkoły przybyli uczniowie, ich rodziny, znajomi, przyjaciele, także absolwenci i pracownicy, aby wziąć udział we wspólnej zabawie pod hasłem „Zabawa cyrkowa”. Pogoda na szczęście dopisała, a świetne humory sprawiły, że wszyscy chętnie korzystali z atrakcji, które zostały przygotowane na ten dzień. 
            W części artystycznej podziwialiśmy najmłodszych i najstarszych uczniów naszej szkoły. Na początku dzieci z oddziałów przedszkolnych pięknie śpiewały i tańczyły. Radość rodziców była ogromna, ale było też wzruszenie, kiedy otrzymali serduszka od swoich pociech. Najstarsi wywołali lawinę śmiechu, wystąpili w skeczu „Rolnik szuka żony”. Gromkie brawa było słychać po wszystkich występach.  
           Dalsza część festynu to gry, zabawy i zawody na świeżym powietrzu. Do konkurencji na wesoło stanęli dorośli i dzieci. Było przeciąganie liny, przenoszenie i rozpoznawanie przedmiotów, gigantyczne bierki, skoki przez skakankę, bańki mydlane itp. Rywalizacja była ogromna, doping jeszcze większy, a najwięcej było radości i śmiechu. Chętni zagrali na boisku mecz piłki nożnej.

            W międzyczasie ustawiały się kolejki do zjeżdżalni, basenu z kulkami, placu zabaw, kramu rozmaitości i loterii fantowej. Czas zabawy umilali nam przedstawiciele OSP Perły, którzy nie pozwolili, aby komukolwiek było zbyt gorąco.

      Na zakończenie wszyscy chętni mogli odpocząć przy ognisku i posilić się kiełbaską.
               Dziękujemy wszystkim za wsparcie i wspólną zabawę.

     • OTWARTE ZAWODY W WĘDKARSTWIE SPŁAWIKOWYM

     •      14 czerwca w naszej szkole odbyły się pierwsze Otwarte Zawody w Wędkarstwie Spławikowym. Organizatorem był zapalony wędkarz, uczeń klasy VII Bartłomiej Domeła.
                 Na starcie zameldowało się ośmiu spośród 10 zgłoszonych uczestników. W związku z charakterem zawodów przekrój wiekowy zawodników był ogromny, tj. od 7 do 15 lat. Po odczytaniu regulaminu i losowaniu stanowisk młodzi wędkarze ruszyli do boju. W ciągu dwóch godzin zmagań organizatorzy i sędziowie naprawili niezliczone ilości splątanych zestawów i studzili emocje zawodników. Około godz. 12.45 gwizdek sędziego głównego zakończył zawody. Łącznie złowiono 6,63 kg głównie karasi i płoci. Wyniki przedstawiają się następująco:
      - I miejsce - Cezary Soroczyński (kl. III), 1,375 kg,
      - II miejsce – Rafał Kowalik (kl. VII), 1,245 kg,
      - III miejsce – Kacper Soroczyński (kl. VIII), 1,155 kg,
      - tuż za podium – Adrian Vittek (kl. VII), 0935 kg.
       Nagrodzono także najmłodszego uczestnika, siedmioletniego Anatola Tryka. Wyniki były naprawdę imponujące.

            Staw w Perłach to wspaniałe miejsce, aby zaszczepiać w młodych chęć obcowania z naturą. Trzeba pamiętać, że wędkarstwo to nie tylko ryby, ale przede wszystkim miłość do przyrody. Kto wie, czy zawody nie wpiszą się na stałe w kalendarz szkolnych imprez w Perłach.
             Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, Bartkowi i jego rodzicom za organizację zawodów.

     • GRILL KLASY VIII

     •       12 czerwca rodzice uczniów klasy VIII zorganizowali grilla dla swoich „pociech”. Na zabawę przyszli wszyscy tegoroczni absolwenci, rada pedagogiczna, pracownicy obsługi oraz rodzice.
           Na początku Pani Dyrektor skierowała kilka słów do uczniów i podziękowała rodzicom za przygotowanie spotkania. Następnie przyszedł czas na tańce, harce i hulanki. Większość uczniów bawiła się wyśmienicie. Na parkiecie nie zabrakło również rodziców.  W czasie krótkich przerw między utworami był czas na zjedzenie przepysznych przekąsek oraz na pamiątkowe fotografie.

             Niestety wszystko kiedyś się kończy. Po posprzątaniu sali wszyscy udali się do domów.

            To bardzo udane spotkanie psuła jedynie świadomość uczniów, że ostatni raz bawią się w takim gronie. Po zakończeniu roku szkolnego nieprędko powtórzy się okazja do spotkania w komplecie tylu wspaniałych ludzi, z którymi wiążą się niezapomniane chwile - dobre jak i złe, ale raczej te pierwsze…

     • Na sportowo ze „Świerszczykiem"

     •      Fundacja "ABCXXI”  była organizatorem XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”.  Hasło Tygodnia nawiązywało do tegorocznych uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
            Mistrzowie sportu są idolami młodego pokolenia, zatem płynący z ich ust przekaz o potrzebie czytania jest mocnym sygnałem dla młodzieży, dlatego w akcję włączyła się również nasza szkoła.
            Na zajęciach bibliotecznych uczniowie klas I - III zapoznali się z historią powstania najstarszego czasopisma w Europie – „Świerszczyka”, wysłuchali krótkiego opowiadania G. Kasdepke „Remis” i stworzyli własny sportowy numer „Świerszczyka”.

           Z dużym zaangażowaniem i starannością uczniowie realizowali powierzone im zadania, a to wpłynęło, że osiągnęli wielką satysfakcję z wykonanej pracy.

     • MISTRZOSTWA POWIATU WĘGORZEWSKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ SZKÓŁ WIEJSKICH

     •     10 czerwca na naszym szkolnym boisku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Węgorzewskiego Dziewcząt i Chłopców w Piłce Nożnej Szkół Wiejskich. Dziewczęta uczestniczyły w  turnieju po raz trzeci, chłopcy – po raz szósty. O czołowe miejsca rywalizowały drużyny z: Buder, Sobiech, Pozezdrza, Węgielsztyna i Pereł. Mimo że było upalnie, zawodnicy dzielnie walczyli, a pozostali uczniowie kibicowali.

          Po podsumowaniu wyników przystąpiono do wręczenia pucharów i dyplomów. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
      * w kategorii dziewcząt:
      - I miejsce – SP Pozezdrze,
      - II miejsce – SP Budry,
      - III miejsce – SP Węgielsztyn,
      - IV miejsce – SP Sobiechy;
      * w kategorii chłopców:
      - I miejsce – SP Pozezdrze,
      - II miejsce – SP Węgielsztyn,
      - III miejsce – SP Perły,
      - IV miejsce – SP Budry, 
      - V miejsce – SP Sobiechy.

          Przyznano również wyróżnienia indywidualne w obu kategoriach:
      - najlepszy zawodnik – Wiktoria Kolińczak i Łukasz Kukułka ,
      - najlepszy strzelec – Martyna Zajnowska i Dawid Furtak,
      - najlepszy bramkarz – Urszula Nadzieja i Paweł Leśniewski.
             Dziękujemy wszystkim zawodnikom, ich trenerom i współorganizatorowi, którym był OSiR Węgorzewo.

     • Pierwszoklasiści już są czytelnikami.

     •          6 czerwca 2019 roku uczniowie klasy I złożyli uroczyste przyrzeczenie, że książki będą kochać i szanować, a obowiązki czytelnika traktować z całą powagą. Od tego momentu pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.
               Zanim jednak nastąpiła ta uroczysta chwila, pierwszoklasiści obejrzeli inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy III. Trzecioklasiści przekazali młodszym kolegom podstawowe zasady korzystania z biblioteki oraz uczyli poszanowania książek.
              Następnie uczniowie klasy I rozpoznawali tytuły bajek i ich bohaterów, rozwiązywali łamigłówki i krzyżówkę. Śpiewająco zdali egzamin i tym samym udowodnili, że są gotowi, aby korzystać ze zbiorów biblioteki.

      Na pożegnanie nowi czytelnicy otrzymali dyplomy i zakładki do książek.
                Mamy nadzieję, że pierwszoklasiści będą częstymi gośćmi w bibliotece i przeczytają wiele książek.

     • WYCIECZKA KL. II i IV

     •     5 czerwca  uczniowie kl. II i IV wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w Dniu Otwartym Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgorzewie. Dzieci brały udział w grach i zabawach integracyjnych. Pokonywały tor rowerowy, sprawdzały się w wiedzy o znakach drogowych. Wiele radości dostarczyły też skoki w workach, na piłkach, zabawa na desce rotacyjnej czy zumba. Uczestniczyliśmy również w pokazie pierwszej pomocy.

          Po wizycie w OSW  wyruszyliśmy do MG Biblioteki Publicznej. Tu na dzieci czekał „Pociąg czytelniczy” i wspaniała inscenizacja „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Serdecznie dziękujemy organizatorom  OSW i MG  Bibliotece Publicznej za miłe przyjęcie i moc atrakcji.

     • V miejsce w wojewódzkich rozgrywkach o Puchar TVP Olsztyn w Działdowie

     • Nasz uczeń Adrian Vittek podczas wojewódzkiego turnieju w tenisie stołowym o Puchar TVP Olsztyn w Działdowie zajął V miejsce. Adrian startował w kategorii 14-18 lat, pomimo tego udało mu się wygrać z kilkoma zawodnikami. Gratulujemy i dziękujemy trenerowi  Piotrowi Lewko za przygotowanie do turnieju. 

     • NOCKA KLASY III

     •        Z 31 maja na 1 czerwca  odbyła się nocka klasy III. Po przybyciu do szkoły przygotowaliśmy sobie miejsca do spania. Następnie rozpoczęliśmy wspólne gry i zabawy. Deszcz popsuł nam szyki.  Bawiliśmy się więc w szkole w ciemnego chowanego, graliśmy na Xboksie, w  ping-ponga i piłkarzyki. Były też śpiewy i rewia mody. Po deszczu odbył się mecz piłki nożnej na boisku. Atrakcją nocki było jeżdżenie na rolkach i elektrycznej deskorolce.

            W stołówce każdy posilał się przyniesionymi smakołykami. O północy udaliśmy się na spacer w ciemności ulicą koło  cmentarza. Po powrocie z nocnego spaceru dalej bawiliśmy się. O godzinie drugiej udaliśmy się do klasy, gdzie  można było jeszcze w ciszy pogawędzić a następnie zasnąć głębokim, choć krótkim snem. 

          O 7.00 pobudka. Pakowanie, porządki, niektórzy mieli jeszcze siłę, aby jeździć na rolkach i grać  w „nogę”. Następnie powrót do domu, aby odespać udaną nockę w szkole.
            Z uczniami nocą bawili się Kazimiera i Józef Winczowie.

     • Uczeń klasy VII Adrian Vittek Mistrzem Powiatu Węgorzewskiego w Tenisie Ziemnym (rocznik 2003-2005)

     •     Uczeń klasy VII Adrian Vittek został Mistrzem Powiatu Węgorzewskiego w Tenisie Ziemnym (rocznik 2003-2005). Podczas Igrzysk Dzieci  i Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w Tenisie Ziemnym Adrian Vittek uczeń klasy VII naszej szkoły zdobył I miejsce i jedzie do Olecka reprezentować nasza szkołę w rozgrywkach wojewódzkich. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki :)