• TURNIEJ „NADZIEJA ZIEMI”

          •      9 grudnia uczennice klasy 8: Lena Wróblewska, Amelia Misztal i Marika Dreksler reprezentowały naszą szkołę w XVI Międzynarodowym Turnieju Ekologicznym NADZIEJA ZIEMI zorganizowanym przez LO w Węgorzewie. Hasło tegorocznego turnieju: „Hałas nie jest synonimem dobrej zabawy. Hałas to Twój wróg". Podczas turnieju dziewczyny przedstawiły swoją prezentację, wzięły udział w teście wiedzy i wykonały plakat. Po podliczeniu punktów zajęły 4 miejsce.

                 Gratulacje!

          • MIKOŁAJKI

          •      6 grudnia Mikołaj przychodzi nie tylko do prywatnych domów. Odwiedza również szpitale, przedszkola i szkoły. Niesie wszystkim dzieciom uśmiech i radość. Dziś Św. Mikołaj zadzwonił do naszej szkoły. Powiedział, że ma małą awarię sań i musi jechać do serwisu. Obiecał, że nas odwiedzi, jeśli będziemy postępować zgodnie z instrukcją i wykonamy zadania. Wszyscy zabrali się do pracy. Polecenia były przeróżne: ułożenie puzzli, rozwiązanie rebusów, krzyżówki, zapakowanie prezentu, zaśpiewanie świątecznej piosenki. Uczniowie poradzili sobie znakomicie. Następnie nadszedł czas na przedstawienie. Podczas spektaklu dzieci rozmawiały
            z babcią o Świętym Mikołaju, śpiewały piosenki i czytały listy. W końcu przybył długo wyczekiwany Św. Mikołaj.

                  Na koniec dzieci z zerówki zaprezentowały występ pt. „Dziesięć bałwanków”.

          • „NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ”

          •     6 grudnia 2022 r. w naszej szkole podsumowaliśmy konkurs plastyczny „Nie pal przy mnie, proszę!”. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły oraz do dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzieci wykonały 44 prace plastyczne, które wywieszono w centralnym miejscu w holu szkoły. Tematyka nawiązywała do profilaktyki antytytoniowej. Prace w jasny sposób przekazywały informacje o tym, że palenie papierosów szkodzi nie tylko palaczowi, ale też tym, którzy są obok.

                 Wyłoniono najlepsze prace w kategoriach:
            Uczniowie klas IV-VI:
            - I miejsce: Jakub Chmurzyński,
            - II miejsce: Milena Zapaśnik,
            - III miejsce: Weronika Giczewska, Lena Kisiel-Klukińska, Dominika Kwarcińska;
            Uczniowie klas VII- VIII:
            - I miejsce: Patryk Gwozdowicz,
            - II miejsce: Oliwia Koncewicz,
            - III miejsce: Aleksandra Cybulska.
                   Autorzy zwycięskich oraz wyróżnionych prac otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które ufundowane zostały przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
                   Gratulujemy!!!

          • ANDRZEJKI

          •       Jak co roku w naszej szkole odbył się wieczór andrzejkowy. 25 listopada uczniowie klas I-VIII wzięli udział we wróżbach, które odkrywały naszą przyszłość.  Uczniowie kl. 6: Filip Drabyk, Dawid Grabarz, Angelika Kwarcińska, Dominika Kwarcińska oraz Amelia Herbaczewska przygotowali „pokój wróżb”. Odbyło się tradycyjne lanie wosku i odczytywanie przyszłości z powstałych figur. Na koniec był tradycyjny „marsz butów” dziewcząt, później chłopców, aby sprawdzić, kto spośród zgromadzonych jako pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego zadbali o muzykę, dzięki której milej spędziliśmy chwile w szkole.

                Wspólnie z dziećmi bawiły się i wróżyły P. Marzenna Śmierzyńska i P. Katarzyna Komsta. Wyjątkowe podziękowania za przybycie składamy P. Kazimierze Winczy, która jest niezastąpiona podczas lania wosku.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w UNICEF

          • Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział  światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

                 Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Tego dnia uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Co roku UNICEF przypomina o wykorzystaniu koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

          • VII Powiatowy Konkurs Polskiej Piosenki i Pieśni Patriotycznej

          •       18 listopada  odbył się  VII  Powiatowy Konkurs Polskiej Piosenki i  Pieśni  Patriotycznej organizowany przez Zespół Szkolno- Przedszkolny w Więckach. W tym roku naszą szkołę reprezentowały dwie osoby w kategorii klas- 4 - 6:  Mateusz Gajda –Mroczkowski i Julia Łukaszewicz. Konkurencja była bardzo duża. Nasi reprezentanci zaśpiewali wspaniale. Mateusz  zajął 1 miejsce.

                  Jesteśmy z Was bardzo dumni.

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          • Pamiętajmy-  Inny - nie znaczy gorszy! 

            Dziwny jest ten świat
            Gdzie jeszcze wciąż
            Mieści się wiele zła
            I dziwne jest to

            Że od tylu lat
            Człowiekiem gardzi człowiek
            Dziwny ten świat
            Świat ludzkich spraw…

               16 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Celem apelu było skłonienie naszych uczniów do refleksji  i przemyśleń nad postawami i zachowaniem względem drugiego człowieka oraz uświadomienie uczniom, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi. Poruszona została tematyka istotnych wartości w życiu człowieka, jak m.in. pomoc, zrozumienie, szacunek i akceptacja. Ideą było zachęcenie uczniów, aby w ich życiu tolerancja zagościła i towarzyszyła każdego dnia. Tolerancja nie znosi obojętności, nienawiści, pogardy, lekceważenia innych ludzi. Przypominali, że każdy człowiek zasługuje na akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę  czy religię

          • „JESIENNA CISZA W NATURZE”

          •        15 listopada rozdane zostały nagrody za udział w konkursie fotograficznym pt. „Jesienna cisza w naturze”.
                 Oto zwycięzcy:
            - I miejsce - Dorian Kamiński, klasa 2,
            - II miejsce - Adam Nazarowicz, klasa 5,
            - III miejsce - Julia Łukaszewicz, klasa 4, Zuzanna Fok, klasa 7,
            - wyróżnienia - Wojciech Zapaśnik, zerówka Lena Piórkowska, klasa 1, Weronika Giczewska, klasa 4, Oliwia Koncewicz, klasa 7.  

                Wszystkim uczestnikom konkursu oraz laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych.

          • Święto Niepodległości

          •     10 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Perłach uroczyście obchodzili rocznicę odzyskania niepodległości.
                      Na początku apelu donośnie zaśpiewali hymn Polski, a następnie w otoczeniu barw i symboli narodowych wystąpiły nasze najmłodsze Perełki z przedszkola i zerówki. Następnie uczniowie z klasy V i VI rozpoczęli część merytoryczną przedstawienia. Celem wystąpienia było przedstawienie wydarzeń i postaci historycznych, które swoją niezłomną postawą i patriotyzmem przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Pieśni patriotyczne i wiersze wykonane przez uczniów naszej szkoły podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny i podkreślały znaczenie symboli narodowych. \

                  W tym dniu wszystkim towarzyszyły barwy biało–czerwone i nastrój patriotyczny.

          • ZAWODY SPORTOWE W RADZIEJACH

          •     W środę 9 listopada w Szkole Podstawowej w Radziejach odbył się,  po dwóch latach przerwy, Turniej Szkół Wiejskich z Okazji Odzyskania Niepodległości.

                Na zawodach stawiły się trzy szkoły: Radzieje, Węgielsztyn i Perły. Po rozegraniu konkurencji punktowanych, jak i konkurencji w formie zabaw, komisja wyłoniła zwycięzcę. To właśnie nasza Szkoła okazała się w tym roku najlepsza i zajęliśmy 1 miejsce, pokonując kolejno szkołę w Węgielsztynie oraz szkołę w Radziejach.

                Nasze Perełki włożyły dużo serca w zabawę i w rywalizację. Serdecznie wszystkim gratulujemy!

          • POKAZ FILMOWY W GOGLACH VR

          •    7 listopada  uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w pokazie filmowym w SP nr 1, który przygotowała Fundacja Arte Et Martę z Warszawy. Wspólnie z uczniami SP nr 1 obejrzeliśmy filmy: „Kartka z powstania” i „Wiktoria 1920”  w goglach VR. Żeby obejrzeć wszystkie szczegóły scen, trzeba było obracać się w fotelu, bo akcja działa się dookoła.

               Niesamowite przeżycie!

          • ŻYCIE I KULTURA W ŚREDNIOWIECZU

          •     7 listopada wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie historycznym pt. „Życie i kultura w średniowieczu”, przeprowadzonym przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
                    Uczniowie dowiedzieli się, jaka droga wiodła do stanu rycerskiego. Podczas pokazu jeden z naszych uczniów dostąpił zaszczytu pasowania na rycerza i mógł tym samym potrzymać miecz. Kolejny uczeń został zakuty w dyby. Warunkiem jego uwolnienia była obietnica wzorowego zachowania i dobra nauka. Następnie odbyła się próba siły, czyli próba ciężkiego miecza, w czasie której wybrani uczniowie mogli spróbować swoich sił, trzymając w jednej ręce miecz w pozycji poziomej.

                Na zakończenie wszyscy chętni mogli podejść do rekwizytów, obejrzeć, przymierzyć, sprawdzić wagę itp. Taka podróż w czasie okazała się ciekawą lekcją historii.

          • WYJAZD DO KINA

          •     5 listopada - wycieczka do kina na film pt. „Nel i tajemnica kurokota". Mądra, pełna humoru animacja o tym, że z najlepszymi przyjaciółmi można dokonać rzeczy niemożliwych.

          • NOCKA KL. V Z HISTORIĄ W TLE

          •        Noc z 4 na 5 listopada uczniowie klasy V spędzili w szkole. Przybyli na godz. 19.00 i niezwłocznie rozpoczęli zabawę.
                     Tym razem królowała historia. Zdawałoby się, że tylko chłopcy będą bawić się przyniesionymi nerfami, ale okazało się inaczej – dziewczęta też chętnie dołączyły do zabawy. Do godz. 22 większość przebywała na podwórku, potem przenieśliśmy się do szkoły i nadal… - było strzelanie piankowymi lotkami, ataki z ukrycia, przebrania w stroje wojskowe, narady wojskowe, a ok. północy odśpiewano „Rotę”. Jak to rano wypowiedział się jeden z uczniów, gdyby nie to, że opiekunowie kazali po godz. 2 zachować względną ciszę, to zabawy wojskowe trwałyby zapewne do świtu.
                 Razem z dziećmi bawiły się P. Agata Kulesza i P. Zofia Kruk.

          • Dzień postaci z bajek

          •       Czytanie książek i bajek to jeden z najprostszych sposobów przekazywania dzieciom wiedzy o świecie. Uczymy, czym jest dobro i zło, oraz tego, że każdy czyn ma swoje konsekwencje. Pokazujemy sens przyjaźni i siłę wyobraźni.

          • PARK TRAMPOLIN

          •       27 października 2022 r. uczniowie klasy  VI i VIII uczestniczyli w wycieczce do Parku Trampolin i Sali Zabaw w Ełku. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zaciekawienie uczniów nietypową dyscypliną sportu, zacieśnienie relacji koleżeńskich oraz integracja klasowa.
                     Pod opieką opiekunów dzieci korzystały z trampolin, ścieżek akrobatycznych, ściany wspinaczkowej, karuzeli oraz strefy do koszykówki i siatkówki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się skoki do basenu z gąbkami,  zwinnościowy tor przeszkód, rzuty do kosza po odbiciu z trampoliny oraz zjazdy na pontonach.

                 Pobyt w Parku Trampolin dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechem na twarzy.

          • ZAWODY STRZELECKIE

          •       20 października na Strzelnicy „ Spartakus” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie odbyły się Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w Strzelectwie. Do rywalizacji strzeleckich przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 2, Budry, Radzieje  i Perły.

                 W Igrzyskach Dzieci naszą szkołę reprezentowali: Filip Drabyk, Dawid Grabarz i Dominik Grabarz. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej startowali: Dominik Wincza, Dominik Reszuta i Cezary Soroczyński. W klasyfikacji drużynowej młodsi zawodnicy zajęli I miejsce, starsi - V miejsce w swoich kategoriach wiekowych. W kategorii indywidualnej w Igrzyskach Dzieci Filip Drabyk zdobył najwięcej punktów i otrzymał tytuł Najlepszego Strzelca.  Zawodnicy otrzymali puchar i medale.

                 Gratulujemy! Opiekę nad uczniami sprawowała P. Joanna Kołowszyc.

          • ŚLUBOWANIE

          •     19 października 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie
            w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej.
            Do ślubowania przystąpiło jedenaścioro  dzieci: Nikola Bąkart, Dominik Cybulski, Lena Gradzewicz, Maciej Gromotowicz, Oskar Herbaczewski, Henryk Knittler, Lena Piórkowska, Marcel Rosiński, Hanna Soroczyńska, Albert Śmierzyński i Krzysztof Wójtowicz.

                 Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym. Pomocą służyły koleżanki i koledzy z klasy III, IV i VIII. Uczniowie klasy I zaprezentowali swoje umiejętności i śpiewająco zdali egzamin. W dalszej części uroczystości pierwszaki złożyły ślubowanie i zostały pasowane  przez Panią Dyrektor Marzenę Mokrzecką na uczniów. Ukoronowaniem pasowania było wręczenie dyplomów oraz innych upominków. Po pamiątkowej sesji zdjęciowej rodzice zaprosili swoje pociechy na słodki poczęstunek.  Dopełnieniem całej uroczystości była inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”.
                 Nad przygotowaniem uroczystości czuwała wychowawczyni Paulina Kołowszyc- Prazner.