• KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

     •             13 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla szkół podstawowych organizowanego przez KO w Olsztynie. Udział w nim mogli wziąć wszyscy uczniowie klas IV – VIII, którzy wcześniej wyrazili taką chęć i zostali zgłoszeni przez P. Zofię Kruk. O  godz. 10.00  pracę z testem konkursowym rozpoczęli: Bartłomiej Domeła, Anita Husar, Rafał Kowalik, Ewelina Pióro, Nadia Stasiak i Adrian Vittek z klasy VIII.

             Aby mieć możliwość przesłania pracy Przewodniczącemu Wojewódzkiej Komisji Konkursowej, należało zdobyć co najmniej 75% punktów. Nie udało się to naszym uczniom, ale poszło im całkiem nieźle. Najwięcej punktów zdobył Rafał Kowalik - 62%.

     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     •     13 listopada uczniowie, nauczyciele i rodzice w naszej szkole uroczyście obchodzili Święto Niepodległości. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” wystąpili najmłodsi uczniowie, którzy pięknie zaśpiewali „Pieśń Młodych Patriotów”. Po tym występie przedstawiciele z klasy VI i IV rozpoczęli część merytoryczną przedstawienia, która była przeplatana wierszami i pieśniami patriotycznymi wykonywanymi przez uczniów klas I, II i III.

           Celem wystąpienia było przedstawienie wydarzeń i postaci historycznych, które swoją niezłomną postawą i patriotyzmem przyczyniły się do tego wielkiego sukcesu, który co roku obchodzimy 11 listopada. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali kilka wzruszających wierszy z okresu powstań narodowych, czyli walki o niepodległość Polski. Wszystkie występy naszych uczniów podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny, współczesnego patriotyzmu, podkreślały znaczenie symboli narodowych. W tym dniu wszystkim towarzyszyły barwy biało–czerwone i nastrój patriotyczny. Na koniec apelu wszyscy obecni donośnie zaśpiewali cztery zwrotki hymnu Polski.

     • VI MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI

     •          Podobnie jak w ubiegłych latach, w tym roku również  wzięliśmy udział w Marszu Niepodległości, który odbył się 9 listopada. O godz. 10.45 na starcie stanęli uczniowie naszej szkoły: Anita Husar, Nadia Stasiak, Gabriela Cichosz, Bartosz Drabyk, Rafał Kowalik, Norbert Kozłowski, Adrian Vittek, absolwenci: Iwona Denes i Daria Grzejszczyk, nauczyciele: Marzena Mokrzecka, Edyta Szarmacher – Stasiak, Regina Flis, Katarzyna Komsta, Zofia Kruk, Remigiusz Kaczyński i zaprzyjaźnieni ze szkołą: Maria Proniewska, Marta Kaczyńska, Elżbieta Skotarczak i Jolanta Wojtowicz. Maszerowało się rewelacyjnie! Każdy, kto pokonał trasę 4,5 km, otrzymał medal i drobny upominek.
                Po ukończonym marszu wszyscy zgromadzeni z dumą i należytą powagą odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Atmosfera tego dnia była bardzo miła, dopisała nam pogoda, kto chciał, otrzymał ciepły posiłek, kawkę lub herbatkę oraz ciasteczko.

     • Wycieczka do Warszawy na teatr piasku Tetiany Galistyny "Mały Książę"

     • „SZKOŁA DO HYMNU”

     •    8 listopada włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu” ogłoszonej przez MEN oraz Radę Dzieci i Młodzieży. Zebraliśmy się wszyscy na korytarzu szkolnym i o godzinie 11.11 razem z uczniami innych szkół i przedszkoli w całej Polsce i poza jej granicami rozpoczęliśmy śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego.  Z należytą powagą wykonaliśmy 4 zwrotki hymnu Polski. Brzmiało pięknie i donośnie.

     • TURNIEJ SZACHOWY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

     •     7 listopada wzięliśmy udział w II Powiatowym Turnieju Szachowym Szkół z okazji Święta Niepodległości o Puchar Starosty. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Cybulska (kl. IV), Michał Jurek (kl. VI), Dominik Grabarz, Filip Drabyk, Dominika Kwarcińska i Michał Dyla (kl. III), Patrycja Denes, Julia Makara, Eryk Ciszewski, Wojciech Orłowski i Adam Nazarowicz (kl. II). Po powitaniu i przedstawieniu regulaminu  rozpoczęły się rozgrywki.  Wszyscy uczestnicy zagrali 7 rund. Było różnie, raz łatwiej, raz trudniej, ale nikt nie skończył bez punktu, więc każdy odniósł mniejszy lub większy sukces. Spośród naszych reprezentantów  Michał Jurek zdobył 4 punkty a Ola Cybulaka 2,5. Przed wręczeniem nagród odśpiewano hymn państwowy, a następnie wręczono puchary.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym turnieju i gratulujemy im umiejętności szachowych.
                Sędzią głównym zawodów był P. Roman Jurek.

       

     • ZAWODY W RADZIEJACH

     •      6 listopada 2019 r. uczniowie klas I – VIII  i opiekunowie  Szkoły Podstawowej w Perłach uczestniczyli w XXI  Turnieju Gier i Zabaw Szkół Wiejskich w Radziejach z okazji Święta Niepodległości. Pięcioosobowe drużyny z Radziej, Węgielsztyna i Pereł rywalizowały w konkurencjach: bieg z pałeczką sztafetową,  podawanie piłki, przekładanie piłek: góra - dół, „sadzenie ziemniaków”: rozkładanie i zbieranie piłek do tenisa ziemnego,rzuty woreczkami do celu, przenoszenie piłek lekarskich  itp. Konkurencje wymagały od dzieci  kondycji, zwinności i szybkości. Nad przebiegiem turnieju czuwała trzyosobowa komisja sędziowska składająca się z nauczycieli tych szkół.  W tym roku uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce ex aequo  z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Węgielsztynie.

          Pani dyrektor  szkoły Krystyna Paszkiewicz i pan Maciej Westfwalewicz  nagrodzili  dyplomem, sprzętem sportowym ufundowanym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Węgorzewie. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.

           Szczególne podziękowania kierujemy do  P. Macieja Westfalewicza  za zorganizowanie turnieju.

     • TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU

     •     W środę 30 października nasza szkoła brała udział w Turnieju o Puchar Tymbarku. Grając w składzie: Maciej Dyla, Benedykt Kowalik, Damian Krupa, Dominik Reszuta, Maciej Stańko, Dominik Wincza i Dominik Wołodźko, pokonaliśmy SP nr 2 oraz SP Pozezdrze. Musieliśmy uznać wyższość rywali z SP nr 1, którzy nas pokonali, a my w rezultacie uplasowaliśmy się na drugiej pozycji.

          Wielkie brawa i ogromne gratulacje dla chłopaków z naszej drużyny!

     • Nocka klasy VI

     • W piątek o godzinie 18:00 uczniowie klasy VI stawili się w szkole, by wspólnie ze sobą spędzić kolejne niezapomniane chwile.

      Po zakwaterowaniu (w pomieszczeniu zerówki - a jakże) była krótka "odprawa" porządkowa, a następnie wszyscy ruszyli do zaplanowanych wcześniej (albo i nie) zabaw. Były nocne rozgrywki w siatkówkę, nocne zabawy w chowanego, wspólne kino, gry stolikowe... O północy tradycyjnie wyruszyliśmy na nocną wędrówkę po okolicy. Po powrocie bawiliśmy się dalej, już w ciepłych wnętrzach szkoły, a gdy sił zbrakło to rozpoczęły się nocne dyskusje i opowiadania. Najwytrwalsi w tych pogaduchach przez okno obejrzeli nawet wschodzące słońce. 

      O 8 była pobudka, następnie czas na śniadanie i wspólne doprowadzenie szkoły do porządku. Do godziny 10:00 wszyscy udali się do swoich domów na zasłużony odpoczynek.

      Opiekę nad uczniami sprawowali Pani Anna Sroka i Pan Remigiusz Kaczyński.

     • Europejski tydzień Kodowania

     • EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

      Kodowanie pozwala rozwijać kompetencje XXI wieku, takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową.

      Europejski Tydzień Kodowania oferuje wszystkim uczniom możliwość podjęcia pierwszych kroków w kierunku tworzenia treści cyfrowych dzięki temu, że zapewnia szkołom i nauczycielom bezpłatne możliwości rozwoju zawodowego, materiały dydaktyczne, a także szanse udziału w międzynarodowych wyzwaniach i programach wymiany.

      W 2019 roku Europejski Tydzień kodowania odbywał się w dniach 5-20 października. Nasza szkoła wzięła aktywny udział w tej inicjatywie przeprowadzając szereg ciekawych zajęć. Klasy młodsze kodowały na kartach pracy korzystając z książki kodowej. Klasy starsze korzystały z zestawów robotycznych w które nasza szkoła jest wyposażona, i w sposób praktyczny przekonywały się, że „rozmowa z robotami” nie jest taka prosta. Były też lekcje poświęcone nowoczesnym technologiom i sposobom bezpiecznego poruszania się po współczesnym Wirtualnym Świecie.

      Główne cele Tygodnia Kodowania to:

      Świętowanie radości płynącej z programowania

      Wzmacnianie potencjału człowieka tworzącego z pomocą maszyny

      Łączenie ludzi w grupy o wspólnych zainteresowaniach

      Zachęcenie większej liczby osób do nauki techniki, inżynierii i matematyki

     • SUKCES W TENISIE STOŁOWYM

     •    16 października w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym w Radziejach Adrian Vittek, Rafał Kowalik i Łukasz Kukułka zajęli I miejsce, natomiast Bartosz Piskorz i Dominik Wójtowicz - IV miejsce. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy ze szkół: Budry, Sobiechy, Radzieje, Perły, Węgielsztyn i SP nr 1.

          Gratulujemy naszym zawodnikom.

     • Zawody strzeleckie

     •    15 października na strzelnicy pneumatycznej „Spartakus” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego  w drużynowych zawodach strzeleckich. Do rywalizacji przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 2, Sobiechy i Perły. Nasi zawodnicy Adrian Vittek, Rafał Kowalik i Bartłomiej Domeła zajęli I miejsce i awansowali do zawodów rejonowych.            

         Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • APEL Z OKAZJI 80 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

     •       Uczniowie naszej szkoły 9 października uroczyście obchodzili 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Program przygotowany został z wybranymi uczniami klasy VIII i VI. Celem przedstawienia było ukazanie niezłomnej postawy polskich żołnierzy walczących  przeciwko Niemcom hitlerowskim, począwszy od 1 września 1939 roku do zakończenia wojny. Uczniowie czytali o walkach Polaków podczas wojny obronnej oraz dalszych działaniach zbrojnych po zajęciu Polski przez wojska niemieckie i radzieckie. Pomiędzy opisami historycznymi uczniowie recytowali wiersze patriotyczne, które przypomniały o ciężkich czasach pełnych cierpienia i walki o wolność Narodu Polskiego. Na koniec apelu uczczono śmierć wszystkich poległych minutą ciszy.

            Po uroczystym apelu jeden z uczniów VIII klasy zaprezentował niektóre elementy uzbrojenia wojskowego. Podobny sprzęt był używany podczas II wojny światowej.

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2019

     • 04.10.2019r. nasza szkoła włączyła się w obchody IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

      Na lekcjach matematyki wszyscy uczniowie klas IV-VIII wybierli jeden los z zestawem 5 przykładów. Na rozwiązanie mieli 4 min. Uczniowie klas IV-V zmagali się z przykładami tabliczki mnożenia w zakresie „do 100”, natomiast klasy VI-VIII w zakresie „do 500”. W dalszej część lekcji uczniowie w grupach rozwiązywali przygotowane łamigłówki.

      Koordynatorami ŚDTM byli Katarzyna Komsta i Remigiusz Kaczyński.

     • "Z MATEMATYKĄ PRZEZ ŚWIAT”

     •       Uczeń  naszej szkoły Dorian Krukowski (kl. 8)  zakwalifikował się do drugiego etapu  międzynarodowego konkursu matematycznego „Z matematyką przez świat” , który odbył się 16 września na Uniwersytecie Warmińsko -Mazurskim w Olsztynie. W konkursie brali udział uczniowie  szkół polskich zlokalizowanych na terenie Polski (obszar województwa warmińsko-mazurskiego) oraz poza jej granicami na terenie Litwy, Ukrainy, Białorusi i Kanady. Organizatorem konkursu  był Oddział Warmińsko-Mazurski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" w  partnerstwie z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
             Podczas pobytu na uniwersytecie uczniowie mieli okazję przebywać w aulach, w których na co dzień odbywają się zajęcia ze studentami.
              Po przywitaniu  przez dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki prof. Jana Jakubowskiego uczniowie wysłuchali wykładu prof. Marka Golasińskiego o „Liczbach bliźniaczych i doskonałych”. Kolejnym punktem programu był konkurs, podczas którego przez 90 min młodzież indywidualnie rozwiązywała 5 zadań otwartych.

          Nasz uczeń nie zdobył tytułu laureata, ale i tak jesteśmy z niego dumni i życzymy dalszych sukcesów.