• VII Powiatowy Konkurs Polskiej Piosenki i Pieśni Patriotycznej

          •       18 listopada  odbył się  VII  Powiatowy Konkurs Polskiej Piosenki i  Pieśni  Patriotycznej organizowany przez Zespół Szkolno- Przedszkolny w Więckach. W tym roku naszą szkołę reprezentowały dwie osoby w kategorii klas- 4 - 6:  Mateusz Gajda –Mroczkowski i Julia Łukaszewicz. Konkurencja była bardzo duża. Nasi reprezentanci zaśpiewali wspaniale. Mateusz  zajął 1 miejsce.

                  Jesteśmy z Was bardzo dumni.

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          • Pamiętajmy-  Inny - nie znaczy gorszy! 

            Dziwny jest ten świat
            Gdzie jeszcze wciąż
            Mieści się wiele zła
            I dziwne jest to

            Że od tylu lat
            Człowiekiem gardzi człowiek
            Dziwny ten świat
            Świat ludzkich spraw…

               16 listopada w naszej szkole odbył się apel z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Celem apelu było skłonienie naszych uczniów do refleksji  i przemyśleń nad postawami i zachowaniem względem drugiego człowieka oraz uświadomienie uczniom, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi. Poruszona została tematyka istotnych wartości w życiu człowieka, jak m.in. pomoc, zrozumienie, szacunek i akceptacja. Ideą było zachęcenie uczniów, aby w ich życiu tolerancja zagościła i towarzyszyła każdego dnia. Tolerancja nie znosi obojętności, nienawiści, pogardy, lekceważenia innych ludzi. Przypominali, że każdy człowiek zasługuje na akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę  czy religię

          • „JESIENNA CISZA W NATURZE”

          •        15 listopada rozdane zostały nagrody za udział w konkursie fotograficznym pt. „Jesienna cisza w naturze”.
                 Oto zwycięzcy:
            - I miejsce - Dorian Kamiński, klasa 2,
            - II miejsce - Adam Nazarowicz, klasa 5,
            - III miejsce - Julia Łukaszewicz, klasa 4, Zuzanna Fok, klasa 7,
            - wyróżnienia - Wojciech Zapaśnik, zerówka Lena Piórkowska, klasa 1, Weronika Giczewska, klasa 4, Oliwia Koncewicz, klasa 7.  

                Wszystkim uczestnikom konkursu oraz laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych.

          • Święto Niepodległości

          •     10 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Perłach uroczyście obchodzili rocznicę odzyskania niepodległości.
                      Na początku apelu donośnie zaśpiewali hymn Polski, a następnie w otoczeniu barw i symboli narodowych wystąpiły nasze najmłodsze Perełki z przedszkola i zerówki. Następnie uczniowie z klasy V i VI rozpoczęli część merytoryczną przedstawienia. Celem wystąpienia było przedstawienie wydarzeń i postaci historycznych, które swoją niezłomną postawą i patriotyzmem przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Pieśni patriotyczne i wiersze wykonane przez uczniów naszej szkoły podkreśliły znaczenie uroczystości, uczyły miłości do Ojczyzny i podkreślały znaczenie symboli narodowych. \

                  W tym dniu wszystkim towarzyszyły barwy biało–czerwone i nastrój patriotyczny.

          • ZAWODY SPORTOWE W RADZIEJACH

          •     W środę 9 listopada w Szkole Podstawowej w Radziejach odbył się,  po dwóch latach przerwy, Turniej Szkół Wiejskich z Okazji Odzyskania Niepodległości.

                Na zawodach stawiły się trzy szkoły: Radzieje, Węgielsztyn i Perły. Po rozegraniu konkurencji punktowanych, jak i konkurencji w formie zabaw, komisja wyłoniła zwycięzcę. To właśnie nasza Szkoła okazała się w tym roku najlepsza i zajęliśmy 1 miejsce, pokonując kolejno szkołę w Węgielsztynie oraz szkołę w Radziejach.

                Nasze Perełki włożyły dużo serca w zabawę i w rywalizację. Serdecznie wszystkim gratulujemy!

          • POKAZ FILMOWY W GOGLACH VR

          •    7 listopada  uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w pokazie filmowym w SP nr 1, który przygotowała Fundacja Arte Et Martę z Warszawy. Wspólnie z uczniami SP nr 1 obejrzeliśmy filmy: „Kartka z powstania” i „Wiktoria 1920”  w goglach VR. Żeby obejrzeć wszystkie szczegóły scen, trzeba było obracać się w fotelu, bo akcja działa się dookoła.

               Niesamowite przeżycie!

          • ŻYCIE I KULTURA W ŚREDNIOWIECZU

          •     7 listopada wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie historycznym pt. „Życie i kultura w średniowieczu”, przeprowadzonym przez grupę artystyczną „Rekonstrukto”.
                    Uczniowie dowiedzieli się, jaka droga wiodła do stanu rycerskiego. Podczas pokazu jeden z naszych uczniów dostąpił zaszczytu pasowania na rycerza i mógł tym samym potrzymać miecz. Kolejny uczeń został zakuty w dyby. Warunkiem jego uwolnienia była obietnica wzorowego zachowania i dobra nauka. Następnie odbyła się próba siły, czyli próba ciężkiego miecza, w czasie której wybrani uczniowie mogli spróbować swoich sił, trzymając w jednej ręce miecz w pozycji poziomej.

                Na zakończenie wszyscy chętni mogli podejść do rekwizytów, obejrzeć, przymierzyć, sprawdzić wagę itp. Taka podróż w czasie okazała się ciekawą lekcją historii.

          • WYJAZD DO KINA

          •     5 listopada - wycieczka do kina na film pt. „Nel i tajemnica kurokota". Mądra, pełna humoru animacja o tym, że z najlepszymi przyjaciółmi można dokonać rzeczy niemożliwych.

          • NOCKA KL. V Z HISTORIĄ W TLE

          •        Noc z 4 na 5 listopada uczniowie klasy V spędzili w szkole. Przybyli na godz. 19.00 i niezwłocznie rozpoczęli zabawę.
                     Tym razem królowała historia. Zdawałoby się, że tylko chłopcy będą bawić się przyniesionymi nerfami, ale okazało się inaczej – dziewczęta też chętnie dołączyły do zabawy. Do godz. 22 większość przebywała na podwórku, potem przenieśliśmy się do szkoły i nadal… - było strzelanie piankowymi lotkami, ataki z ukrycia, przebrania w stroje wojskowe, narady wojskowe, a ok. północy odśpiewano „Rotę”. Jak to rano wypowiedział się jeden z uczniów, gdyby nie to, że opiekunowie kazali po godz. 2 zachować względną ciszę, to zabawy wojskowe trwałyby zapewne do świtu.
                 Razem z dziećmi bawiły się P. Agata Kulesza i P. Zofia Kruk.

          • Dzień postaci z bajek

          •       Czytanie książek i bajek to jeden z najprostszych sposobów przekazywania dzieciom wiedzy o świecie. Uczymy, czym jest dobro i zło, oraz tego, że każdy czyn ma swoje konsekwencje. Pokazujemy sens przyjaźni i siłę wyobraźni.

          • PARK TRAMPOLIN

          •       27 października 2022 r. uczniowie klasy  VI i VIII uczestniczyli w wycieczce do Parku Trampolin i Sali Zabaw w Ełku. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zaciekawienie uczniów nietypową dyscypliną sportu, zacieśnienie relacji koleżeńskich oraz integracja klasowa.
                     Pod opieką opiekunów dzieci korzystały z trampolin, ścieżek akrobatycznych, ściany wspinaczkowej, karuzeli oraz strefy do koszykówki i siatkówki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się skoki do basenu z gąbkami,  zwinnościowy tor przeszkód, rzuty do kosza po odbiciu z trampoliny oraz zjazdy na pontonach.

                 Pobyt w Parku Trampolin dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechem na twarzy.

          • ZAWODY STRZELECKIE

          •       20 października na Strzelnicy „ Spartakus” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Węgorzewie odbyły się Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w Strzelectwie. Do rywalizacji strzeleckich przystąpiły drużyny ze szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 2, Budry, Radzieje  i Perły.

                 W Igrzyskach Dzieci naszą szkołę reprezentowali: Filip Drabyk, Dawid Grabarz i Dominik Grabarz. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej startowali: Dominik Wincza, Dominik Reszuta i Cezary Soroczyński. W klasyfikacji drużynowej młodsi zawodnicy zajęli I miejsce, starsi - V miejsce w swoich kategoriach wiekowych. W kategorii indywidualnej w Igrzyskach Dzieci Filip Drabyk zdobył najwięcej punktów i otrzymał tytuł Najlepszego Strzelca.  Zawodnicy otrzymali puchar i medale.

                 Gratulujemy! Opiekę nad uczniami sprawowała P. Joanna Kołowszyc.

          • ŚLUBOWANIE

          •     19 października 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie
            w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej.
            Do ślubowania przystąpiło jedenaścioro  dzieci: Nikola Bąkart, Dominik Cybulski, Lena Gradzewicz, Maciej Gromotowicz, Oskar Herbaczewski, Henryk Knittler, Lena Piórkowska, Marcel Rosiński, Hanna Soroczyńska, Albert Śmierzyński i Krzysztof Wójtowicz.

                 Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym. Pomocą służyły koleżanki i koledzy z klasy III, IV i VIII. Uczniowie klasy I zaprezentowali swoje umiejętności i śpiewająco zdali egzamin. W dalszej części uroczystości pierwszaki złożyły ślubowanie i zostały pasowane  przez Panią Dyrektor Marzenę Mokrzecką na uczniów. Ukoronowaniem pasowania było wręczenie dyplomów oraz innych upominków. Po pamiątkowej sesji zdjęciowej rodzice zaprosili swoje pociechy na słodki poczęstunek.  Dopełnieniem całej uroczystości była inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”.
                 Nad przygotowaniem uroczystości czuwała wychowawczyni Paulina Kołowszyc- Prazner.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          •      14 października w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Węgorzewie uroczyście obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej.
                       Uroczystość rozpoczęły występy uczniów, były piosenki, wiersze i tańce.
                       Następnie wręczone zostały nagród burmistrza Węgorzewa. Otrzymali je dyrektorzy szkół, wśród nich była P. Marzena Mokrzecka,  i nauczyciele, a wśród nich P. Edyta Szarmacher-Stasiak.

                  Tego dnia nagrody dyrektora otrzymali też nauczyciele. Z naszej szkoły nagrodzeni zostali: P. Zofia Kruk, P. Regina Flis, P. Katarzyna Komsta, P. Iwona Błaszczyk. P. Irena Józefowicz, P. Remigiusz Kaczyński, P. Agnieszka Tryk, P. Anna Nazarowicz i P. Jan Józefowicz.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W SZKOLE

          •           13 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
                     W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy IV i VII, którzy w zabawny sposób przedstawili dzień z życia nauczyciela. W trakcie występu dziewczyny z klasy VI zatańczyły opracowany przez siebie układ. Następnie uczniowie złożyli serdeczne życzenia, po czym wszyscy zaśpiewali „Sto lat” i wręczyli pracownikom szkoły laurki.

                  Nad przygotowaniem występów czuwali P. Iwona Błaszczyk i P. Hubert Dunin - Borkowski.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          •      7  października 2022 r. odbyła się akcja – XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem:  Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

                    Na lekcjach matematyki każdy uczeń klas III-VIII otrzymał jeden los z zestawem 5 przykładów z tabliczki mnożenia. Na rozwiązanie uczniowie mieli 4 minuty.  Klasa III zmagała się z przykładami tabliczki mnożenia w zakresie „do 30”, klasy  IV-VI w zakresie „do 100”, natomiast klasy VII-VIII w zakresie „do 500”. W dalszej część lekcji uczniowie w grupach dwuosobowych rozwiązywali przygotowane Bloksy.  Do wspólnej zabawy dołączyła również grupa 5, 6 – latków, dzieci na zajęciach rozwiązywały łamigłówki.

                Dzień ten wzbudził w uczniach wiele pozytywnych emocji oraz pobudził chęć zdrowej rywalizacji. Był to doskonały trening pamięci. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która pozwala starszym i młodszym doskonale się bawić, a zarazem rozwijać swoje umiejętności matematyczne.
            W tej edycji ekspertami tabliczki mnożenia zostali:

            Kl. III

            1. Izabela Dobosz
            2. Ewa Soroczyńska
            3. Oliwia Sobczak
            4. Szymon Mielniczek
            5. Kacper Gryszko
            6. Julian Śmierzyński

            Kl. IV

            1. Damian Wincza
            2. Kuba Lipski
            3. Milena Zapaśnik
            4. Weronika Giczewska

            Kl. V

            1. Eryk Ciszewski
            2. Ksawery Kochan
            3. Ksawery Misztal
            4. Lena Kisiel - Klukińska
            5. Julia Makara
            6. Adam Nazarowicz
            7. Michał Bąkart
            8. Paulina Seifried

            Kl. VI

            1. Filip Drabyk
            2. Dominik Grabarz
            3. Dominika Kwarcińska
            4. Amelia Herbaczewska
            5. Mateusz Gajda - Mroczkowski

            Kl. VIII

            1. Dominik Wołodźko
            2. Oliwier Rzadkiewicz
          • DZIEŃ UŚMIECHU

          •     7 października najmłodsi ubierali wszystkich w uśmiech.  W trakcie spaceru po naszej szkole rozsyłali uśmiechy. Uśmiech jest w jednym rozmiarze, a pasuje każdemu. Kochajmy, uśmiechajmy się często do siebie i innych. Nie bójcie się uśmiechać, Wasz uśmiech na twarzy może sprawić komuś sporo radości. Jeśli zobaczysz kogoś bez uśmiechu, daj mu jeden ze swoich.

          • GALA EKONOMII SPOŁECZNEJ

          •      6 października w Olsztynie odbyła się III Gala Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach. Powyższe wydarzenie organizowane było ramach projektu pozakonkursowego samorządu województwa „Ekonomia społeczna na Warmii i Mazurach” na lata 2021-2023.
                      Podczas gali nastąpiło oficjalnie rozstrzygnięcie konkursu pn. „Ambasador Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach“ w następujących kategoriach:

            - kategoria I „Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej”;

            - kategoria II „Przedsiębiorstwo Przyjazne Ekonomii Społecznej" ;

            - kategoria III „Szkoła Przyjazna Ekonomii Społecznej“;

            „Szkoła Przyjazna Ekonomii Społecznej” -głosowanie w „Plebiscycie publiczności”.

            - kategoria IV „Markowy Produkt PES”.
                      Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie w kategorii III „Szkoła Przyjazna Ekonomii Społecznej“. W gali uczestniczyły Lidia Czerniewicz - wiceburmistrz Węgorzewa, Marzena Mokrzecka - dyrektor Szkoły Podstawowej w Perłach oraz Zofia Kruk - prezes stowarzyszenia "Perła-Promocja-Edukacja-Rozwój".

            W nagrodę otrzymaliśmy dyplom, komplet piłek, voucher na wizytę studyjną oraz grę edukacyjną.

                 Dziękujemy za tak szczególne wyróżnienie i docenienie naszych działań na rzecz ekonomii społecznej.

            Poniżej link do transmisji z gali.

            https://l.facebook.com/l.php...

          • IGRZYSKA W PIŁKĘ NOŻNĄ

          •       6 października 2022 r. odbyły się Igrzyska Dzieci o Mistrzostwo Powiatu Węgorzewskiego w Piłce Nożnej.
                      Po ciężkiej walce z SP1 oraz po zmaganiu z SP2, gdzie chłopaki zostawili serce na boisku, zajęliśmy 3 miejsce.
                   Wszyscy, którzy byli obecni na boisku i trybunach, byli pod wielkim wrażeniem zaangażowania i waleczności uczniów SP Perły.

                 Możemy być dumni z naszych Perełek.

          • WYCIECZKA DO CZARNEGO DUNAJCA

          •    W dniach 26 – 30 września pięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Czarnego Dunajca. To nagroda za dobre wyniki w nauce i działalność społeczną. Warto było się starać. Pięciodniowy pobyt na Podhalu przyniósł wiele nowych przyjaźni i niesamowite wrażenia. Zwiedziliśmy tamtejsze szkoły, doznaliśmy gościnności z każdej strony i poznaliśmy wspaniałych ludzi. Niektórym uczniom trudno było uwierzyć, że nasze miejsce noclegowe to szkoła.

               Świetnie wyposażona placówka w Czarnym Dunajcu nie tylko posiada 3 sale gimnastyczne, lodowisko, dobrze wyposażoną stołówkę, ale także własny hotel, w którym spaliśmy. Nie mieliśmy czasu się nudzić. Przepiękna Dolina Kościeliska, Termy Chochołowskie, Zakopane, skansen w Orawie, kolejka na torfowiska- kto nie przeżył tego, niech żałuje. Pozostały wspomnienia i niedosyt wrażeń, bo czas szybko minął. Następna wymiana młodzieży już w czerwcu- starajcie się być najlepszymi z najlepszych. Warto!!!

               Dziękujemy Burmistrzowi oraz Pani Ewie Kraśniewskiej za koordynację.